Niebawem kolejny autozapis do PPK. Tego terminu lepiej pilnować
W marcu ruszy kolejny automatyczny zapis do Pracowniczych Planów Kapitałowych. Wszyscy obywatele, którzy nie zamierzają uczestniczyć w systemie winni złożyć odpowiednią deklarację. Czy warto jednak rezygnować z PPK?
Niebawem kolejny auto zapis do PPK
Pracownicze Plany Kapitałowe to system długoterminowego oszczędzania wchodzącego w skład tzw. III filaru polskiego systemu emerytalnego. W momencie jego powoływania w 2018 r. system nie cieszył się jednak zbytnim poparciem społecznym, wzbudzając brak zaufania.
W zdecydowanej większości przypadków nieufność ta była spowodowana negatywnymi doświadczeniami z OFE, które "zafundowali" Polakom posłowie koalicji PO-PSL w 2013 r.
Wielu obywateli nie myśli również o emerytalnej przyszłości, zaś część z nich nie może pozwolić sobie na comiesięczne odkładanie jakiejkolwiek sumy w ramach programu. To wszystko sprawiło, iż zaledwie jedna trzecia pracowników w ostatnich czterech latach zdecydowała się na PPK. Czy jednak warto rezygnować tego programu z obawy przed zmienną polityką państwa lub brakiem czasu na myślenie o przyszłości?
Zgodnie z zapisami ustawy powołującej do życia PPK, uczestnictwo w programie jest dobrowolne. Każdy jednak obywatel, który nie chce, by co miesiąc z jego konta ubywały środki na rzecz PPK, musi co cztery lata złożyć odpowiednią deklarację, wyrażającą jego rezygnację. Najbliższy autozapis zaplanowany jest na marzec 2023 r.
PPK. Czy warto?
Niewątpliwie największą zaletą PPK są dopłaty gwarantowane nie tylko przez państwo, ale również pracodawcę. Według zapisów ustawowych na rachunek PPK z konta pracownika jest odciągane 2% wynagrodzenia. Do kwoty tej zostaje także dodane minimum 1,5% od pracodawcy oraz 250 zł premii powitalnej oraz coroczna kwota 240 zł dodatkowego wsparcia od państwa.
Cały system jest zorganizowany tak, by jak najmniej angażować bezpośrednio samego pracownika, który nie musi troszczyć się czy środki przelewane są na oddzielny rachunek PPK. Zgromadzone w ten sposób pieniądze są inwestowane. Im bliżej jest do osiągnięcia wieku emerytalnego, tym instrumenty finansowe naznaczone są mniejszym ryzykiem. Po osiągnięciu z kolei 60 roku życia wypłata ratalna zwolniona jest z podatku od zysków kapitałowych.
Wysokość wygenerowanych w ten sposób pieniędzy uwarunkowana jest w głównej mierze zgromadzonymi uprzednio środkami oraz momentem ich inwestycji. Strona internetowa mojeppk.pl oferuje m.in. kalkulator, który pozwala oszacować przybliżone zyski. Co ważne, środki zgromadzone w ramach PPK podlegają dziedziczeniu.
Czy warto zatem pozostać w programie PPK? Niewątpliwe jest to jedyna forma oszczędzania, w której swój wkład mają pracodawca i państwo, czego nie mamy np. w przypadku zakładania lokaty. Program ten również nie niesie tak wysokiego ryzyka, jak gra na giełdzie, która wymaga specjalistycznej wiedzy z zakresu inwestowania.
Niemniej, ciągły brak zaufania do władzy i zmiennej polityki kraju wzbudza uzasadnione obawy społeczne przed powierzaniem swoich odłożonych pieniędzy państwu. Myśląc o emeryturze, warto jednak sprawę PPK rozważnie przemyśleć i wyliczyć możliwe zyski oraz straty wynikające z uczestnictwa w programie.
Artykuły polecane przez Goniec.pl :
-
USA: 6-latek postrzelił nauczycielkę. "To nie był przypadek"
-
Grał na akordeonie na podwórku. 61-latek trafił do aresztu, usłyszał pięć zarzutów
-
Bydgoszcz. Na chodniku zostawili trumny ze ciałami. Upiorny widok, mieszkańcy oburzeni
Źródło: money.pl