Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Warszawa > Nie żyje Wojciech Świątkowski ps. "Korczak" z Batalionu "Parasol"
Jakub Bujnik
Jakub Bujnik 06.12.2021 13:00

Nie żyje Wojciech Świątkowski ps. "Korczak" z Batalionu "Parasol"

nie żyje świeczka Iberion 2
Iberion materiały własne

W wieku 99 lat zmarł Wojciech Świątkowski pseudonim "Korczak". Należał do Batalionu "Parasol" oraz był ostatnim żyjącym uczestnikiem zamachu na generała SS Wilhelma Koppego.

Podczas Powstania Warszawskiego w stopniu sierżanta podchorążego walczył w służbach motoryzacyjnych „Moto” Batalionu „Parasol”. Od 25 sierpnia był zastępcą dowódcy 1. kompanii.

- Byłem trochę w Śródmieściu, potem na Woli i potem na Starym Mieście - wspominał Wojciech Świątkowski w rozmowie z Muzeum Powstania Warszawskiego.

Jest kawalerem Orderu Virtuti Militari. Odznaczony Krzyżem Zasługi z Mieczami i wieloma innymi orderami wojskowymi i odznaczeniami państwowymi.w

Po wojnie skończył studia architektoniczne. Zaprojektował m.in. kwaterę "Parasola" na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach oraz był autorem projektu usytuowania pomnika Armii Krajowej przed Sejmem. Z pod jego ręki powstało wiele osiedli i bloków w całej Polsce.

Zamach na generała SS

Akcja odbyła się 11 lipca 1944 roku. Wilhelm Koppe był głównym dowódcą SS i policji na całą gubernie. Był generałem gestapo, policji i SS. Do zamachu doszło w Krakowie. Jedna grupa likwidatorów stała na ulicy, druga poruszała się półciężarówką. Gdy Koppe wyjechał ze swojej rezydencji doszło do ataku na ulicach miasta. Podczas strzelaniny zginął tylko jego adiutant. Sam dowódca SS przeżył.

- Pojechał za Koppem samochodzik, półciężarówka chevrolet i strzelali do samochodu Koppego, ale okazało się, że Koppemu udało się przeżyć. Zginął tylko jego adiutant, który siedział na tylnym siedzeniu. To tyle było, to, co widziałem. Akcja się nie powiodła - opowiadał "Korczak" w rozmowie z Muzeum Powstania Warszawskiego.

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Jeżeli chcesz się podzielić informacjami z Warszawy lub Mazowsza, koniecznie napisz do nas na adres [email protected]

Źródło: Muzeum Powstania Warszawskiego

Tagi: