Goniec.pl
Nie żyje Wiesława Mazurkiewicz

TRICOLORS/East News

Nie żyje Wiesława Mazurkiewicz

20 Kwietnia 2021

Autor tekstu:

Irmina Jach

Udostępnij:

Nie żyje Wiesława Mazurkiewicz, znana aktorka i wdowa po Gustawie Lutkiewiczu. Informację o jej śmierci przekazała za pośrednictwem mediów społecznościowych jej wnuczka, Zofia Lutkiewicz. Artystka miała 95 lat, odeszła tydzień po pogrzebie c&oacute

Wiesława Mazurkiewicz była popularną aktorką teatralną i filmową. Fani rodzimego kina znają ją przede wszystkim ze „Stawki większej niż życie” i kultowego „Faraona”. Wpis na temat śmierci aktorki opublikował między innymi Związek Artystów Scen Polskich.

Nie żyje Wiesława Mazurkiewicz

- Kochana babciu, dziękuję ci za twoje ciepło i uśmiech, za to, że zawsze motywowałaś mnie do tego, żeby sięgać po więcej, być lepszym człowiekiem. Dla niektórych na zawsze będziesz Królową Nikotris z „Faraona” albo major Hanną Bösel ze „Stawki...”, ale dla mnie zawsze będziesz bunią... i moją prywatną profesor McGonagall - napisała wnuczka gwiazdy na Facebooku.

W poniedziałek 12 kwietnia Wiesława Mazurkiewicz uczestniczyła w pogrzebie swojej córki Katarzyny, która od wielu lat borykała się z chorobą nowotworową. Pogrzeb odbył się na Powązkach Wojskowych w Warszawie. Kobieta spoczęła w grobie swojego ojca, Gustawa Lutkiewicza.

Wiesława Mazurkiewicz prawdopodobnie również zostanie pochowana w Alei Zasłużonych, u boku swoich najbliższych. Data pochówku nie została jeszcze przekazana do informacji publicznej. Prawdopodobnie stanie się to w ciągu najbliższych dni.

Aktorka przyszła na świat 25 marca 1926 roku w Łodzi. Była absolwentką Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera w tymże mieście. Jej debiut teatralny miał miejsce 7 kwietnia 1951 roku - na scenie spędziła siedem dekad.

Zawodowo była związana z Teatrem Nowym w Łodzi, Teatrem im. Juliusza Słowackiego w Krakowie, Teatrem Powszechnym w Warszawie, Teatrem Narodowym w Warszawie oraz Teatrem Rozmaitości w Warszawie. Współpracowała przeważnie z Zygmuntem Hübnerem, reżyserem, który odszedł w 1989 roku.

Na aktorską emeryturę udała się w 2019 roku. Zagrała wówczas w filmie krótkometrażowym „Baba w tramwaju”. Zachwycała nie tylko w „Stawce większej niż życie” i „Faraonie”, ale także w „Gorzkiej miłości”, „Zespole adwokackim”, „Sztuce kochania”, „Domu”, „Potopie”, „Wielkiej miłości Balzaka” oraz w „Wolnym mieście”.

Młodsi widzowie z pewnością znali jej głos z serii filmów o Harrym Potterze - Wiesława Mazurkiewicz dubbingowała profesor Minerwę McGonagall. W firmie „Zakole” z 1988 roku zagrała wraz ze swoim ukochanym mężem, Gustawem Lutkiewiczem. Zarówno prywatnie, jak i na dużym ekranie, tworzyli znakomity duet.

29 marca 2016 została odznaczona przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego Srebrnym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. Związek Artystów Scen Polskich wspomina ją jako osobę ciepłą, serdeczną i otwartą na potrzeby innych.

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

  • Minister zdrowia podał wstępny termin zniesienia obowiązku noszenia maseczek na świeżym powietrzu

  • Lichtman ujawnił, co stało się na przedostatnim spotkaniu z Krawczykiem. Padła wyjątkowa prośba

  • Od 9 maja nowa zmiana w systemie szczepień na COVID-19

Irmina Jach

Jestem absolwentką filologii polskiej. Przez ostatnie lata pracowałam jako specjalista ds. marketingu. W wolnym czasie czytam książki. Najchętniej sięgam po literaturę faktu. Interesuję się także tematyką kryminalną i polskim himalaizmem.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@goniec.pl

Podobne artykuły

Radosław Majdan

Gwiazdy

Mama Radosława Majdana wygląda bardzo młodo. Małgorzata Rozenek udostępniła zdjęcia

Czytaj więcej >

Gwiazdy

Gwiazda "M jak miłość" urodziła w wieku 60 lat. Wiemy, jak potoczyły się losy jej bliźniaków

Czytaj więcej >
Agnieszka Chylińska

Gwiazdy

Agnieszka Chylińska przerwała występ uczestnika "Mam talent". Nie podobał jej się jego głos

Czytaj więcej >
Ewa Błaszczyk

Gwiazdy

Ewa Błaszczyk buduje klinikę "Budzik" dla dorosłych. Napotkała problemy finansowe

Czytaj więcej >
Polsat/ WBF

Gwiazdy

Iza Małysz tańczy lepiej, gdy jej mąż siedzi na widowni. Adam Małysz przynosi jej szczęście?

Czytaj więcej >

Gwiazdy

Artur Barciś zdementował plotki. Poszło o nadgorliwy katolicyzm

Czytaj więcej >