Nie żyje Stefan Fudalej. Były żołnierz Armii Krajowej miał 93 lata
Nie żyje Stefan Fudalej, były żołnierz Armii Krajowej oraz zasłużony nauczyciel i wychowawca kilku pokoleń uczniów opoczyńskiego Liceum Ogólnokształcącego im. Stefana Żeromskiego. Zmarł 4 lutego w Krakowie. Miał 93 lata.
Uroczystości pogrzebowe odbędą się w 15 lutego w opoczyńskim kościele Podwyższenia Krzyża Świętego. Mszę żałobną zaplanowano na godzinę 12:00. Nabożeństwo będą celebrowali księża, którzy są wychowankami Stefana Fudaleja.
Zmarł Stefan Fudalej
Stefan Fudalej przyszedł na świat 2 marca 1928 roku we wsi Rajsko pod Krakowem. Naukę, którą podjął w rodzinnej miejscowości, przerwała wojna. Po zakończeniu walk ukończył gimnazjum i liceum w Krakowie. Był absolwentem Wydziału Filologii Klasycznej na Uniwersytecie Jagiellońskim.
Jako szesnastolatek wstąpił w szeregi Armii Krajowej , składając przysięgę, której odbiór brzmiał: "Zwycięstwo będzie twoją nagrodą. Zdrada będzie karana śmiercią". Tym słowom pozostał wierny do ostatnich dni. Przyjął pseudonim "Szczerbiec".
Dalszy ciąg artykułu pod materiałem wideo
W czasie wojny należał do Obwodu Kraków-Miasto, gdzie wykonywał zadania wywiadowcze. Po ucieczce z miasta w 1944 roku został wcielony do II drużyny Armii Krajowej w Rajsku, IV plutonu, VII kompanii II batalionu "Bolesław", zgrupowania "Żelbet", którą dowodził Józef Job "Skok". Był członkiem drużyny do czasu jej rozwiązania w 1945 roku.
W 1954 roku trafił do Opoczna na podstawie nakazu pracy. Wówczas związał się zawodowo z Liceum Ogólnokształcącym im. Stefana Żeromskiego . Był nauczycielem wielu przedmiotów. Przez ponad cztery dekady uczył języka łacińskiego, wychowania technicznego, historii starożytnej, wychowania fizycznego, logiki, a także matematyki.
6 kwietnia 1973 roku Kurator Okręgu Szkolnego w Kielcach mianował go na stanowisko profesora szkoły średniej . Dekadę później założył Izbę Tradycji Liceum Ogólnokształcącego, gdzie zgromadził pamiątki związane z historią szkoły i jej założycielem Stanisławem Albinem Kowalskim. Był autorem słów i melodii hymnu szkoły, a także opiekunem wielu szkolnych organizacji, gdzie opiekował się młodzieżą.
Stefan Fudalej chciał zachować pamięć o Armii Krajowej
Jako żołnierz Armii Krajowej i kombatant regularnie brał udział w uroczystościach patriotycznych. Był mocno zaangażowany w utrwalanie pamięci i propagowanie wiedzy na temat Armii Krajowej . W 2010 roku opublikował dedykowany folder.
Prowadził kronikę Koła Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej w Opocznie. Był autorem publikacji dotyczących represji stalinowskich wobec uczniów opoczyńskiego liceum i niektórych pracowników szkoły. W 2013 roku awansowano go do stopnia porucznika .
Stefan Fudalej został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Medalem Komisji Edukacji Narodowej oraz Medalem Stulecia Odzyskanej Niepodległości.
Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:
-
Maryla Rodowicz o spotkaniu z byłym mężem i jego partnerką. "Broń Boże"
-
Jacek Kawalec szczerze o powrocie "Rancza". Aktor nie widzi takiej możliwości
-
Media podały przykre wieści o Katarzynie Cichopek. Co z pracą w "Pytanie na śniadanie"?
Jeżeli chcesz się podzielić informacjami z Twojego regionu, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@goniec.pl
Źródło: Gość Niedzielny