Goniec.pl
Nie żyje Robert Marchand

Pixabay.com Henryk Niestrój

Nie żyje Robert Marchand, legendarny sportowiec

23 Maja 2021

Autor tekstu:

Bartłomiej Cieślak

Udostępnij:

Nie żyje legendarny francuski kolarz. Robert Marchand zmarł w wieku 109 lat. Niebywałe, ale karierę zakończył dopiero w 2018 roku, a praktycznie do ostatnich dni codziennie spędzał po 20 minut na rowerku treningowym.

Robert Marchand zmarł 22 maja w domu opieki w miasteczku Mitry-Moury pod Paryżem. Miał 109 lat. Dyrektor ośrodka potwierdził tragiczne informacje, jednak nie podał przyczyny śmierci sportowca.

Mimo bardzo podeszłego wieku, Robert Marchand praktycznie do ostatnich dni codziennie korzystał z rowerka treningowego, na którym spędzał po 20 minut. Jeszcze 3 lata temu kontynuował swoją karierę w kategorii oldboyów. Jeszcze w styczniu 2017 roku na torze w Saint-Quentin-en-Yvelines pod Paryżem przejechał ponad 22,5 km, ustanawiając tym samym rekord w kategorii 105+.

Trzy lata wcześniej na tym samym torze pokonał na rowerze dystans prawie 27 km. Miał wtedy 102 lata i również wtedy pobił rekord w jeździe godzinnej w kategorii 100+.

- To było wspaniałe przeżycie, ale końcówkę miałem bardzo trudną. Przyznam, że trochę byłem zmęczony i brakowało mi sił. Cieszę się, że udało mi się pobić rekord. To niesamowite, że w tym wieku udaje mi się wsiąść na rower i bić rekordy - powiedział po pobiciu rekordu.

- Nie chcę zbyt wiele od życia. Wiem, że bliżej mi do jego końca, niż początku. Jednak jest ono piękne. By przyjść na świat, trzeba dziewięciu miesięcy, żeby z niego odejść wystarczy pół minuty - dodał.

Robert Marchand urodził się 26 listopada 1911 roku w Amiens. W młodości usłyszał od swojego trenera, że powinien rzucić kolarstwo, ponieważ nigdy nic nie osiągnie w tej dyscyplinie ze względu na swoje niewielkie rozmiary. Na wiele lat to właśnie zrobił i dopiero w wieku 68 lat ponownie wsiadł na rower.

Wcześniej dużo podróżował i pracował w wielu różnych zawodach. Był kierowcą ciężarówki w Wenezueli i drwalem w Kanadzie. Przez jakiś czas pracował również jako strażak czy plantator trzciny cukrowej.

Karierę kolarską zakończył dopiero w 2018 roku. Zrobił to za namową lekarza, sam bowiem mimo ponad 100 lat na karku zupełnie nie odczuwał takiej potrzeby.

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

  • 30 maja TVP wyemituje koncert poświęcony twórczości Krawczyka. Na scenie pojawi się jego hologram

  • Ruszyła zbiórka pieniędzy dla syna Krzysztofa Krawczyka

  • Na półwyspie Helskim trwa inwazja owadów

Jeżeli chcesz się podzielić informacjami ze swojego regionu, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@goniec.pl

Źródło: Interia

Podobne artykuły

Nowy bohater „Chłopaków do wzięcia” zaskoczył widzów

Gwiazdy

Marek z „Chłopaków do wzięcia” szuka dużo młodszej partnerki. Internauci nie szczędzą krytyki

Czytaj więcej >

Gwiazdy

Christian Eriksen padł na murawę. Reanimacja na boisku podczas meczu Euro 2020

Czytaj więcej >

Gwiazdy

Magda Narożna zmieniła fryzurę. Fani nie szczędzą komplementów

Czytaj więcej >

Gwiazdy

Zespół disco polo Daj To Głośniej zaskoczył fanów. Cała płyta za darmo w internecie

Czytaj więcej >
Grzegorz Krychowiak został zaatakowany

Gwiazdy

Grzegorz Krychowiak padł ofiarą agresorów. W młodości podpalili mu włosy

Czytaj więcej >
Szczęsny i Marina

Gwiazdy

Marina Łuczenko stanęła w obronie męża po samobójczym golu w meczu ze Słowacją

Czytaj więcej >