Goniec.pl
Nie żyje Paweł Somma

YouTube/Maszynista

Nie żyje Paweł Stomma

9 Kwietnia 2021

Autor tekstu:

Irmina Jach

Udostępnij:

Nie żyje Paweł Stomma, wybitny gitarzysta, kompozytor, twórca tekstów oraz psychoterapeuta. Muzyk odszedł w środę 7 kwietnia. Jego pogrzeb odbędzie się w sobotę 10 kwietnia na cmentarzu komunalnym przy ulicy Radomskiej w Częstochowie.

Paweł Stomma był członkiem zespołu Breakmaszyna, znanego przede wszystkim miłośnikom muzyki bluesowej. Grupa powstała na początku lat 90. Po raz pierwszy na wielkiej scenie muzycy zagrali jednak dopiero w 2002 roku podczas festiwalu Blues nad Okszą w Kłobucku.

Nie żyje Paweł Stomma

- Skład często się zmieniał, przez zespół przewinęło się wielu muzyków. Od 2006 roku to trio. Naszą twórczość określamy jako postmodernistyczny blues - opowiadał przed laty Paweł Stomma w rozmowie z „Gazetą Wyborczą”. To właśnie jemu formacja zawdzięczała ogólnopolski sukces. 

Muzyk nie tylko grał na gitarze i śpiewał, ale także tworzył repertuar, pisał teksty i komponował do nich muzykę. W 2006 i 2010 roku zespół wystąpił a małej scenie festiwalu Rawa Blues w Katowicach. Rok po pierwszym z występów światło dzienne ujrzała płyta „Postblues”. Album został mianowany płytą roku 2010.

W ostatnich latach grupę Breakmaszyna tworzyli: Paweł Somma, Arek Skupiński oraz Tomek Holewa, który zastąpił zmarłego w 2012 roku Sławka Szwajkowskiego. Przed sześcioma laty formacja w tym składzie nagrała trzeci krążek „Urban Legends” z dwunastoma utworami skomponowanymi przez Pawła Stommę.

Rok później zespół świętował swoje dziesięciolecie. Jubileuszowy koncert odbył się w Miejskim Domu Kultury w Częstochowie. Dziś pracownicy instytucji opublikowali w swoich mediach społecznościowych tragiczny wpis, w którym pożegnali wieloletniego przyjaciela.

- Teraz Pawle będziesz grał w największej orkiestrze - Niebiańskiej. Będziemy Cię tu pamiętać z jak najlepszej strony - czytamy.

Paweł Stomma był także psychoterapeutą, pedagogiem i wychowawcą, związanym z monarowskim Ośrodkiem Leczenia, Terapii i Rehabilitacji Uzależnień w podczęstochowskim Dębowcu. Współpracownicy wspominają go jako człowieka mądrego, pełnego energii, zrozumienia i empatii.

Robił wszystko, by podopieczni placówki odnaleźli życiową drogę. Podczas XIII Mistrzostw Polski w Piłce Ulicznej Bezdomnych i Społeczności Trzeźwościowych współorganizowanych przez ośrodek w Dębowcu, Paweł Somma podkreślał, jak ważne jest wspólne przeżywanie „trzeźwych emocji”. Utalentowany muzyk odszedł zaledwie dwa dni po Krzysztofie Krawczyku.

Pogrzeb Pawła Stommy odbędzie się w sobotę 10 kwietnia o godzinie 14:00 na cmentarzu komunalnym przy ulicy Radomskiej w Częstochowie. Bliskim, przyjaciołom, współpracownikom oraz fanom składamy najszczersze wyrazy współczucia. Niech spoczywa w spokoju. 

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

  • Ministerstwo Zdrowia: największa liczba zgonów w jednym raporcie od początku pandemii

  • Mama pana młodego zobaczyła pannę młodą. Rozpoznała w niej własną córkę

  • Nie żyje Łukasz Góral

Źródło: Gazeta Wyborcza

Irmina JachAutor

Jestem absolwentką filologii polskiej. Przez ostatnie lata pracowałam jako specjalista ds. marketingu. W wolnym czasie czytam książki. Najchętniej sięgam po literaturę faktu. Interesuję się także tematyką kryminalną i polskim himalaizmem.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@goniec.pl

Podobne artykuły

Gwiazdy

Karolina Małysz nie wystąpi w "Tańcu z gwiazdami". Nie jest zainteresowana sławą

Czytaj więcej >

Gwiazdy

Robert Makłowicz porównał Jarosława Kaczyńskiego do potrawy kuchni polskiej

Czytaj więcej >

Gwiazdy

Zenek Martyniuk zagra samego siebie w serialu "Lombard. Życie pod zastaw"

Czytaj więcej >

Gwiazdy

Ola Kwaśniewska czuła się samotna. Kiepsko znosiła prezydenturę ojca

Czytaj więcej >
Teresa Lipowska

Gwiazdy

Teresa Lipowska tęskni za mężem. Duchowo zapewnia go, że niedługo do niego dołączy

Czytaj więcej >

Gwiazdy

Marta Manowska popłakała się, czytając list do rolnika od jednej z kandydatek

Czytaj więcej >