Goniec.pl
Nie żyje Lucjan Kaszycki

Kronika TVP3

Nie żyje Lucjan Kaszycki

7 Maja 2021

Autor tekstu:

Irmina Jach

Udostępnij:

Nie żyje Lucjan Kaszycki, autor kultowego przeboju "Pamiętasz była jesień", śpiewanego później przez Sławę Przybylską, wybitny kompozytor muzyki filmowej i teatralnej oraz profesor akademicki. Gwiazdor zmarł w środę 5 maja w Warszawie, miał 88 lat.

Tragiczną informację o śmierci Lucjana Kaszyckiego przekazał Paweł Brodowski, redaktor naczelny „Jazz Forum”. Ze wpisu opublikowanego w mediach społecznościowych wynika, że przyczyną zgonu artysty był atak serca. Fani pogrążyli się w żałobie.

Nie żyje Lucjan Kaszycki

- Wielki artysta, zasłużony pedagog, kochany nauczyciel, wspaniały człowiek. Zmarł 5 maja o 2:00 w nocy na serce. Miał 88 lat. Polska muzyka poniosła olbrzymią stratę. Żegnaj profesorze! - napisał Paweł Brodowski w internetowym wydaniu magazynu „Jazz Forum”.

Lucjan Kaszycki był kompozytorem muzyki symfonicznej, rozrywkowej i elektronicznej, a także aranżerem, publicystą muzycznym, pedagogiem oraz profesorem sztuk muzycznych. Paweł Brodowski we wspomnieniu o artyście wspomniał, że zmarły był szefem artystycznym pierwszych Warsztatów Jazzowych w Chodzieży.

Przyjaciele wspominają go jako osobę niezwykle ujmującą i lubianą. Muzyk przyszedł na świat 27 września 1932 roku w Krakowie. Ukończył Średnią Szkołę Muzyczną w klasie fortepianu. W latach późniejszych studiował kompozycję w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej. Dyplom obronił w 1957 roku.

Zawodowo był związany z Teatrem Starym oraz warszawskimi teatrami: Studiem, Powszechnym, Rozmaitości, STS i Operetką. Skomponował ścieżkę muzyczną do ponad 150 przedstawień. Jego utwory Polacy słyszeli także w filmach „Pożegnania”, „Wspólny pokój”, „Rozstania” oraz „Jak być kochaną”.

Lucjan Kaszycki stworzył kultowe hity najbardziej rozpoznawalnych gwiazd polskiej sceny muzycznej. Współpracował ze Sławą Przybylską, Piotrem Szczepanikiem, Ewą Demarczyk, Joanną Rawik oraz Ireną Santor.

Przez niemal całe życie zajmował się pracą pedagogiczną, wykładał kompozycję w PWSM w Krakowie oraz zainicjował prekursorskie seminarium muzyki jazzowej. Jego wychowankami byli między innymi: Jan Jarczyk, Janusz Stefański, Ryszard Szeremeta, Andrzej Zarycki oraz Andrzej Zieliński.

Na przełomie lat 60. i 70. pełnił funkcję prezesa Oddziału Krakowskiego Polskiej Federacji Jazzowej, zasiadał w Radzie Zarządu Głównego PSJ w Warszawie. Był szefem kadry pedagogicznej pierwszych Warsztatów Jazzowych w Chodzieży oraz w Mąchocicach nieopodal Kielc.

Od 1974 roku mieszkał w Warszawie. Pracował jako kierownik Redakcji Muzycznej Programu Trzeciego Polskiego Radia oraz jako profesor w Akademii Muzycznej. W 1992 roku założył pierwszą w Polsce szkołę zawodową muzyki rozrywkowej. Wielokrotnie był jurorem imprez muzycznych.

  • Zenek Martyniuk w żałobie. Stracił teściową

  • Ministerstwo zdrowia potwierdziło pierwszy przywilej dla zaszczepionych

  • Widz obraził dziennikarzy TVP Info

Podobne artykuły

Nowy bohater „Chłopaków do wzięcia” zaskoczył widzów

Gwiazdy

Marek z „Chłopaków do wzięcia” szuka dużo młodszej partnerki. Internauci nie szczędzą krytyki

Czytaj więcej >

Gwiazdy

Christian Eriksen padł na murawę. Reanimacja na boisku podczas meczu Euro 2020

Czytaj więcej >

Gwiazdy

Magda Narożna zmieniła fryzurę. Fani nie szczędzą komplementów

Czytaj więcej >

Gwiazdy

Zespół disco polo Daj To Głośniej zaskoczył fanów. Cała płyta za darmo w internecie

Czytaj więcej >
Grzegorz Krychowiak został zaatakowany

Gwiazdy

Grzegorz Krychowiak padł ofiarą agresorów. W młodości podpalili mu włosy

Czytaj więcej >
Szczęsny i Marina

Gwiazdy

Marina Łuczenko stanęła w obronie męża po samobójczym golu w meczu ze Słowacją

Czytaj więcej >