Goniec.pl
Nie żyje Jan Książek

Facebook/Cricoteka

Nie żyje Jan Książek

29 Maja 2021

Autor tekstu:

Irmina Jach

Udostępnij:

Nie żyje Jan Książek, aktor Teatru Cricot 2, który od dwóch dekad wcielał się w postać Żyda Wiecznego Wędrowca podczas happeningów "Żywe pomniki". Wydarzenie było organizowane w rocznicę śmierci Tadeusza Kantora na ulicy Kanoniczej w Krakowie. Artysta miał 77 lat.

Tragiczną informację o śmierci Jana Książka przekazał w sobotę 29 maja za pośrednictwem mediów społecznościowych Ośrodek Dokumentacji Sztuki Tadeusza Kantora Cricoteka. Odejście tak znakomitego aktora to ogromna strata dla środowiska teatralnego.

Nie żyje Jan Książek

Jan Książek przyszedł na świat w 1944 roku. Występował w Starym Teatrze i w Bagateli, a także na deskach Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej, czyli dzisiejszej Akademii Sztuk Teatralnych. Był związany zawodowo także z Grupą Krakowską.

Stworzył wiele kreacji w awangardowym kantorowskim Teatrze Cricot 2. Grał między innymi Człowieka z Wanną w „Nadobnisiach i koczkodanach”, Staruszka Nieobecnego z Ostatniej Ławki w „Umarłej klasie”, Babkę Katarzynę w „Wielopolu, Wielopolu” oraz Brudasa w „Niech sczezną artyści”.

Wierni fani z pewnością kojarzą go także z ról Wielkiego Gimnastyka w „Nigdy tu już nie powrócę”, Nosiwody z Wielopola i Grabarza w „Dziś są moje urodziny”. Miłośnicy sztuk scenicznych doceniali charyzmę, niewątpliwy talent oraz ekspresję aktora.

Po śmierci Tadeusza Kantora - wraz z bliźniakami Lesławem i Wacławem Janickimi - występował w happeningu „Żywe pomniki” na ulicy Kanoniczej w Krakowie. Widowisko odbywało się nieprzerwanie od 1991 roku, ciesząc się dużym zainteresowaniem lokalnej społeczności.

Jan Książek wcielał się w rolę Żyda Wiecznego Wędrowca, który spacerował ulicami obładowany tobołami. Bracia Janiccy z kolei grali Dwóch Chasydów z Deską Ostatniego Ratunku. Podczas happeningu aktorzy zastygali w bezruchu tak długo, jak było to możliwe.

W latach 1981-1990 Jan Książek był pracownikiem Cricoteki - Ośrodka Dokumentacji Sztuki Tadeusza Kantora. Uczestniczył także między innymi w projektach teatralnych organizowanych przez artystkę Lidię Wilk.

W 2018 roku, podczas wywiadu dla PAP, aktor podkreślał, że jest niezwykle wdzięczny Tadeuszowi Kantorowi za wszystko, co dla niego zrobił. Jak stwierdził: „Zrobił ze mnie wiecznego tułacza. Coraz ciężej mi chodzić. Chcemy, by pamięć o Kantorze przetrwała”.

Wydarzenie „Żywe pomniki”, którego gwiazdą był Jan Książek, to pośmiertne spełnienie marzenia wybitnego malarza i reżysera, który chciał, by na ulicy Kanoniczej, przed Cricoteką, stanęły kiedyś pomniki Dwóch Chasydów z Deską Ostatniego Ratunku.

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

  • Krzysztof Ziemiec nie ma zamiaru powrócić do „Wiadomości”

  • Monika Richardson znalazła miłość. Pojawiło się wspólne zdjęcie pary

  • Przemysław Czarnek wydał rozporządzenie dot. zajęć wspomagających

Jeżeli chcesz się podzielić informacjami ze swojego regionu, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@goniec.pl

Źródło: Dziejesie.pl

Podobne artykuły

Nowy bohater „Chłopaków do wzięcia” zaskoczył widzów

Gwiazdy

Marek z „Chłopaków do wzięcia” szuka dużo młodszej partnerki. Internauci nie szczędzą krytyki

Czytaj więcej >

Gwiazdy

Christian Eriksen padł na murawę. Reanimacja na boisku podczas meczu Euro 2020

Czytaj więcej >

Gwiazdy

Magda Narożna zmieniła fryzurę. Fani nie szczędzą komplementów

Czytaj więcej >

Gwiazdy

Zespół disco polo Daj To Głośniej zaskoczył fanów. Cała płyta za darmo w internecie

Czytaj więcej >
Grzegorz Krychowiak został zaatakowany

Gwiazdy

Grzegorz Krychowiak padł ofiarą agresorów. W młodości podpalili mu włosy

Czytaj więcej >
Szczęsny i Marina

Gwiazdy

Marina Łuczenko stanęła w obronie męża po samobójczym golu w meczu ze Słowacją

Czytaj więcej >