Nie żyje była posłanka SLD, Izabella Sierakowska. Miała 74 lata
Nie żyje Izabella Sierakowska, była posłanka SLD i SdRP. Jako pierwszy informację przekazał jej syn. Miała 74 lata i odeszła po długiej walce z chorobą. Nie podano do wiadomości, z jakim schorzeniem mogła zmagać się przed nagłym odejściem.
Nie żyje posłanka Izabella Sierakowska
- Po długiej, ciężkiej chorobie odeszła po nierównej walce była posłanka SdRP i SLD Izabella Sierakowska - przekazał jej syn. Informację o śmierci potwierdził także Krzysztof Janik, były przewodniczący SLD: - Niestety to prawda, zmarła dzisiaj nad ranem - powiedział w środę polityk.
Izabella Sierakowska był między 1989 a 2005 rokiem posłanką X, I, II, III i IV kadencji. Mandat poselski sprawowała z ramienia PZPR oraz Sojuszu Lewicy Demokratycznej. Był również współprzewodniczącą SdRP, a w SLD zasiadała w zarządzie krajowym. W 2004 roku odeszła do Socjaldemokracji Polskiej. Podczas VI kadencji Sejmu w latach 2007-2011 była członkiem koła SDPL.
Tuż po pojawieniu się informacji o śmierci Izabelli Sierakowskiej w sieci zaczęły pojawiać się wiadomości, w którym jej koledzy, współpracownicy, a także uczniowie żegnali polityczkę. Wielu bardzo ciepło wspomina posłankę.
Ludzie żegnają i wspominają posłankę Sierakowską
Poseł Lewicy Krzysztof Śmiszek pożegnał za pośrednictwem mediów społecznościowych zmarłą Izabellę Sierakowską. Napisał, że była polityczką z krwi i kości. Wspominał również czas, w którym ją poznał. Jak sam przyznał, był to czas, w którym bardzo ryzykownym było walczyć o prawa mniejszości, czy świeckie państwo.
Nie żyje Izabella Sierakowska. Polityczka z krwi i kości. Feministka. Poznałem ją w czasach, kiedy ryzykownym było walczyć o prawa mniejszości, świeckie państwo czy prawa człowieka. Takie osoby jak ona dodawały wtedy otuchy i napawały wiarą, że jeszcze będzie normalnie. pic.twitter.com/FviUCpxb9R
— Krzysztof Śmiszek (@K_Smiszek) March 31, 2021
Inni, żegnając ją pisali, że najlepszym sposobem na upamiętnienie jej walki o prawa kobiet będzie realizacja celu, o który walczyła całe życie. Była nim liberalizacja ustawy antyaborcyjnej.
Izabella Sierakowska była ikoną walki o prawa kobiet w Sejmie w latach 90.
— Leszek Kraszyna (@airborell) March 31, 2021
Z pewnością zostanie upamiętniona, ale najgodniejszym sposobem Jej upamiętnienia będzie realizacja celu, o który walczyła całe swoje życie w polityce - liberalizacja ustawy antyaborcyjnej.
Inni zwracali uwagę na to, że to ona była Żelazną Damą polskiej polityki. Słowa o ideałach, które przyświecały jej pracy, a także o tym, że dla wielu jest niedoścignionym wzorem do naśladowania pokazują, jakim szacunkiem wśród polityków, a także ludzi walczących o prawa człowieka, kobiet i mniejszości cieszyła się Izabella Sierakowska.
Wśród żegnających posłankę są także osoby, które zdołały poznać ją w innej roli - posłanki z Lublina, która kandydowała na urząd prezydenta miasta. Na wszystkich ludziach robiła wrażenie. Przede wszystkim swoją szczerością i gracją.
Radio @RMF24pl właśnie podało, że zmarła Izabella Sierakowska. Przez wiele lat była posłanką z Lublina, w 2010 kandydowała na urząd prezydenta miasta. Miałem okazję ją poznać, będąc studentem. Zrobiła na mnie wrażenie swoją szczerością i gracją. RIP pic.twitter.com/DQVVpZiuuR
— Krzysztof Jakubowski (@jakkrzys) March 31, 2021
Izabella Sierakowska urodziła się 22 września 1946 roku w Górze. Była politykiem, filologiem, nauczycielką, posłanką na Sejm X, I, II, III, IV i VI kadencji. W 1971 roku ukończyła studia na Wydziale Filologii Rosyjskiej Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Rzeszowie, a w 1979 roku studia podyplomowe z literatury rosyjskiej na Uniwersytecie Moskiewskim. Pracowała jako nauczycielka języka rosyjskiego. Kierowała lubelskim zarządem miejskim Związku Nauczycielstw Polskiego.
Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:
Decyzja zapadła - warszawska parafia zamyka się na Wielkanoc. Wierni nie wejdą do kościoła
Osoby bez maseczek wtargnęły do toruńskiego szpitala. Do sieci wyciekło nagranie
Matka zabiła dwoje małych dzieci. Wiadomo, co stało się tuż przed, sąsiedzi przerwali milczenie
Źródło: Polsatnews.pl, Twitter