Nie żyje Antoni Gucwiński, twórca "Z kamerą wśród zwierząt"
Zmarł Antoni Gucwiński - wieloletni dyrektor ZOO we Wrocławiu i twórca programu "Z kamerą wśród zwierząt". Miał 89 lat. Smutną informację przekazał prezydent miasta.
"Przykry dzień we Wrocławiu", czytamy w poście, który prezydent Jacek Sutryk opublikował na Facebooku.
Wrocław żegna legendę. Nie żyje Antoni Gucwiński
Zmarł Antoni Gucwiński. W latach 1996-2006 zasiadał na stanowisku dyrektora ZOO we Wrocławiu.
Antoniego Gucwińskiego wspomina prezydent Wrocławia Jacek Sutryk. "Będzie nam go ogromnie brakować", czytamy we wpisie, który umieścił na Facebooku. Antoni Gucwiński odszedł w wieku 89 lat.
Kim był Antoni Gucwiński?
Antoni Gucwiński urodził się 24 sierpnia 1932 r. na osiedlu Poręba Mała w Nowym Sączu (woj. małopolskie). Uczył się w II Liceum Ogólnokształcącym w Nowym Sączu, ale po roku przeniósł się w tajemnicy do Technikum Hodowlanego w Nawojowej.
W 1957 r. obronił tytuł inżyniera zootechniki na krakowskiej Wyższej Szkole Rolniczej. W tym samym roku został zatrudniony na stanowisku badawczym w ZOO w Krakowie. Rok później rozpoczął studia weterynaryjne na Akademii Rolniczej we Wrocławiu.
Pozostała część artykułu pod materiałem wideo
W 1966 r. został dyrektorem ZOO we Wrocławiu i ożenił się z Hanną Gucwińską, która z wykształcenia jest zootechnikiem. Antoni Gucwiński kontynuował karierę akademicką i w 1967 r. uzyskał tytuł doktora nauk weterynaryjnej. W pracy naukowej podjął temat anestezjologii weterynaryjnej.
Wieloletni dyrektor wrocławskiego ZOO ma na koncie ma ponad 100 artykułów naukowych i popularnonaukowych. Antonii Gucwiński napisał także 18 książek.
Miłośnik zwierząt, który dzielił się pasją z widzami
Wraz żoną tworzył programy telewizyjne o zwierzętach, które były emitowane na antenie TVP. Przez 32 lata Gucwińscy produkowali popularną serię "Z kamerą wśród zwierząt". Na regionalnym kanale TVP widzowie mogli oglądać inny program Gucwińskich "Znajomi z ZOO" (w latach 1994-2003).
Poza tym Antoni Gucwiński napisał także kilka scenariuszy do takich filmów jak "Sarenka" (1976 r.), "Gniazdo wikłaczka" (1976 r.) czy "Jak się rodzą węże" (1984 r.). W "Poranku kojota" (2001 r.) Olafa Lubaszenki odpowiadał za reżyserię fragmentu filmu przyrodniczego.
Pod postem prezydenta Wrocławia Jacka Sutryka pojawiło się ponad 120 komentarzy od poruszonych internautów, który wspominają Antoniego Gucwińskiego i podkreślają znaczenie jego produkcji. "Wspaniały człowiek, nietuzinkowa postać", "Wychowałam się na jego twórczości", "Prawdziwy miłośnik zwierząt", czytamy na Facebooku.
Antoni Gucwiński próbował swoich sił także w polityce. W 1989 r. ubiegał się o stanowisko senatora z ramienia PZPR, ale bezskutecznie. W 2004 r. był kandydatem SLD-UP do Parlamentu Europejskiego, a rok później - kandydatem PSL do Sejmu. Obydwie próby zakończyły się niepowodzeniem.
Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:
Nie żyje aktor Maciej Zabielski. Widzowie znali go m.in. z serialu "Świat według Kiepskich"
Dzieci Anny Kalczyńskiej trafiły do szpitala. Gwiazda stacji TVN nie może ich odwiedzać
Jeżeli chcesz się podzielić informacjami ze swojego regionu, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@goniec.pl
źródło: Facebook