Nie zapinasz pasów w czasie jazdy? Jaka kwota grozi nierozsądnemu kierowcy?
Zgodnie z art. 39 ustawy Prawo o ruchu drogowym dotyczą one m. in.:
W praktyce oznacza to, że nowy taryfikator nie zmienił wysokości mandatu za to wykroczenie.
-
o soby mającej zaświadczenie lekarskie o przeciwwskazaniu do używania pasów bezpieczeństwa,
-
kobiety o widocznej ciąży,
-
kierującego taksówką podczas przewożenia pasażera,
-
instruktora lub egzaminatora podczas szkolenia lub egzaminowania,
-
policjanta, funkcjonariusza Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Służby Kontrwywiadu Wojskowego, Służby Wywiadu Wojskowego, Centralnego Biura Antykorupcyjnego, Straży Granicznej, Służby Celno-Skarbowej i Służby Więziennej, żołnierza Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej - podczas przewożenia osoby (osób) zatrzymanej,
-
funkcjonariusza Służby Ochrony Państwa podczas wykonywania czynności służbowych,
-
żołnierza Żandarmerii Wojskowej podczas wykonywania czynności ochronnych,
-
zespołu medycznego w czasie udzielania pomocy medycznej,
-
konwojenta podczas przewożenia wartości pieniężnych,
-
osoby chorej lub niepełnosprawnej przewożonej na noszach lub w wózku inwalidzkim (...).
To właśnie one skutecznie przytrzymują nasze ciało, nie pozwalając na przemieszczanie się bądź też uderzenie o wszelkiego rodzaju elementy znajdujące się we wnętrzu pojazdu.
Polska policja apeluje do wszystkich zmotoryzowanych o zachowanie rozwagi w czasie jazdy, a także zwróceniu uwagi na ten niezwykle ważny aspekt bezpieczeństwa. Zapięte pasy są gwarantem bezpieczeństwa, a ich brak w zdecydowanej większości przypadków przyczynił się fatalnego zakończenia wielu dramatycznych wypadków drogowych.
O ogromnej roli pasów bezpieczeństwa wiadomo nie od dziś. Ich główną zaletą jest przede wszystkim asekuracja pasażera pojazdu przed fatalnymi skutkami zdarzeń drogowych.
W chwili, gdy funkcjonariusz zauważy, że kierujący pojazdem nie ma zapiętych pasów, nowy taryfikator mandatów przewiduje 100 zł grzywny i 2 punkty karne. W sytuacji, gdy pasów nie będą mieli również pasażerowie, wysokość otrzymanych punktów karnych wzrośnie do 4.
Warto podkreślić, że istnieją pewne wyjątki, które zwalniają osoby znajdujące się w pojeździe z korzystania z pasów bezpieczeństwa.
Obowiązek zapinania pasów istnieje w Polsce już od dłuższego czasu. Co ciekawe, początkowo dotyczył on tylko osób znajdujących się na przednich fotelach samochodu, a także poza obszarem zabudowanym. Dopiero rok 1991 przyniósł gruntowne zmiany.
To właśnie wtedy został wprowadzony powszechny obowiązek zapinania pasów bezpieczeństwa obejmujący wszystkie osoby znajdujące się w pojeździe.
Wiele osób zastanawia się, ile wynosi mandat za niezapięcie pasów? Czy nowy taryfikator podniósł jego kwotę?
Nie jest żadną tajemnicą, że każdy kierowca ma obowiązek dopilnowania, aby wszyscy pasażerowie zapięli pasy bezpieczeństwa. Powinien go wypełnić jeszcze przed rozpoczęciem jazdy. Podobna sytuacja ma miejsce w przypadku motocykla. Gdy kierujący w momencie jazdy nie ma na głowie kasku, również zostanie ukarany. W tym przypadku kara jest jednak znacznie dotkliwsza, ponieważ może wynieść aż 500 złotych.
Obowiązek zapinania pasów w czasie jazdy to podstawowy wymóg bezpiecznej podróży. Ignorując obowiązujące przepisy, nie tylko narażamy się na poważne niebezpieczeństwo, ale również surowy mandat. Czy nowy, rygorystyczny taryfikator zaostrzył karę za to przewinienie?
Zapinajmy pasy!
Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:
-
Kontrowersyjna zagadka - niewielu kierowców wie, kto w tej sytuacji ma pierwszeństwo
-
Jarosław Kaczyński skomentował słowa Ziobry o premierze. Prezes PiS jest "zawiedziony"
-
Brytyjski dziennik poinformował o możliwej dacie inwazji na Ukrainę. Rosja zakpiła z doniesień
Jeżeli chcesz się podzielić informacjami z Twojego regionu, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@goniec.pl
Źródło: Policja.gov.pl