Nie przypilnujesz terminu, stracisz 500 plus. Rusza nabór wniosków o wypłaty na nowy okres rozliczeniowy
Uwaga rodzice i opiekunowie dzieci! Od środy 1 lutego można składać wnioski o przyznanie świadczenia 500 plus na nowy okres rozliczeniowy. Aby nie stracić żadnej wypłaty, konieczne jest wyrobienie się z formalnościami do 30 kwietnia. Ministerstwo rodziny i polityki społecznej radzi jednak, by nie zwlekać do ostatniej chwili.
Nowy nabór wniosków o wypłatę 500 plus
Choć czasu wydaje się być wiele, tak naprawdę na złożenie wniosku o wypłatę 500 plus w nowym okresie rozliczeniowym mamy tylko trzy miesiące. Tylko, bowiem dla odkładających wszystkie niemiłe biurokratyczne sprawy na wieczne nigdy, i tak może to być zbyt mało.
Co roku wiele osób nie wyrabia się w terminie, zapomina o dopełnieniu formalności lub żyje w przekonaniu, że 500 plus należy się z automatu. To błędne myślenie, bo w przypadku tego programu konieczna jest inicjatywa potencjalnego beneficjenta.
Zapomnisz dopełnić formalności, stracisz pieniądze
Jak przypomina ministerstwo rodziny i polityki społecznej, nowy nabór rozpoczyna się już w najbliższą środę (1 lutego) i potrwa do 30 kwietnia . Pieniądze wypłacane we właściwym dla niego okresie rozliczeniowym trafiać będą natomiast na konta rodziców i opiekunów dzieci od 1 czerwca br. do 31 maja 2024 r.
- Przypominam, że już od najbliższej środy można składać wnioski o przyznanie świadczenia 500 plus na nowy okres rozliczeniowy. Zachęcam wszystkich rodziców, żeby nie odkładali tego na ostatnią chwilę. Złożenie wniosku do 30 kwietnia gwarantuje ciągłość wypłaty świadczeń - podkreśla minister Marlena Maląg.
Wszyscy, którzy spóźnią się ze złożeniem wniosku, muszą liczyć się z lukami w wypłacie i idącymi za tym stratami, ponieważ niewypłaconych pieniędzy nie będzie można już odzyskać.
Kto i jak może ubiegać się o 500 plus?
Wnioski o wypłatę 500 plus można składać na trzy sposoby: poprzez portal Emp@tia Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej, bankowość elektroniczną i PUE ZUS. Ponadto, możliwe będzie też załatwienie formalności za pośrednictwem bezpłatnej aplikacji mZUS .
500 złotych przysługuje na każde dziecko do 18. roku życia i nie jest uzależnione od dochodów rodzica . Ubiegać się o nie mogą zamieszkali w Polsce na stałe obywatele UE oraz pozostali cudzoziemcy, którzy mają zalegalizowany pobyt w Polsce z dostępem do rynku pracy.
Po wybuchu wojny w Ukrainie MRPiPS umożliwiło też wypłatę 500 plus obywatelom tego kraju przybyłym do nas po 23 lutego 2022 r. i posiadającym legalny pobyt w Polsce uzyskany na podstawie ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa. Wniosek może zostać złożony w języku ukraińskim przez PUE ZUS, portal Emp@tia lub bankowość elektroniczną.
Artykuły polecane przez Goniec.pl:
-
Waloryzacja emerytur. Ministerstwo podało konkretny termin. Szykuje się rekordowa podwyżka
-
Ogromna liczba Polaków chce całkowitej likwidacji 500 plus. Sondaż nie pozostawia złudzeń
-
Wiemy, jaką najwyższą emeryturę wypłaca ZUS. Wielu chciałoby tyle zarabiać
Źródło: Goniec.pl, se.pl
Zachęcamy do wsparcia zbiórki , której celem jest zakup 30 kamizelek kuloodpornych dla ukraińskich żołnierzy walczących na froncie. Każda wpłata ma fundamentalne znaczenie! Taka kamizelka bardzo często ratuje życie: nic nie zastąpi kamizelki, jeśli chodzi o skuteczną ochronę krytycznie ważnego obszaru, m.in. serca i płuc.
Jeśli masz kamizelkę, postrzał może skończyć się tylko dużym siniakiem. Brak kamizelki w przypadku trafienia oznaczać może śmierć lub w najlepszym razie ciężką ranę, która angażuje wiele osób i duże pieniądze podczas ewakuacji, leczenia i rehabilitacji, bez gwarancji powrotu do pełnego zdrowia. Pomóżmy razem ocalić życie ukraińskich żołnierzy!