Goniec.pl Rozrywka Nazywają go "latającym kleszczem". Wiemy, gdzie trzeba szczególnie uważać
unsplash.com

Nazywają go "latającym kleszczem". Wiemy, gdzie trzeba szczególnie uważać

28 lipca 2023
Autor tekstu: Paulina Antoniak

Mają osobliwe nazwy – określa się je “latającymi kleszczami”, “łowikami” lub “wszami jelenia”. Strzyżaki sarnie, bo o nich mowa, to owady, które najczęściej atakują zwierzęta, ale zdarza się, że również ludzi. Latają całymi grupami, a ich ukąszenia są bardzo bolesne. Najczęściej żerują w lasach, ale nie tylko. Od niedawna spotkać można je także w Polsce. Czy są groźne?

Latające kleszcze atakują

Pojawiają się latem , jednak można je spotkać nawet w listopadzie. Wszystko zależy od temperatury – lubią ciepło. Strzyżaki występują głównie w lasach, ponieważ tam mają najwięcej pożywienia. Szczególnie dużo jest ich ostatnio w Polsce, ale również na terenie Chin, Syberii i Ameryki Północnej.

Latające kleszcze zrzucają swoje skrzydła w momencie, w którym odnajdą żywiciela, po czy zachowują się jak wszy. Piją krew swojej ofiary, rozmnażają się i opiekują jajami składanymi na ciele zwierzęcia. Jeden owad daje początek aż 20-30 larwom, które późną jesienią spadają na ziemię i hibernują do pojawienia się ciepłych dni. Następnie się przepoczwarzają i zaczynają samodzielne funkcjonowanie, a tym samym zacięty żer.

Więźniarki były bezwzględne dla matki skatowanego Fabianka

Kontakt ze strzyżakiem może być bardzo nieprzyjemny

Łowiki są dość niewielkich rozmiarów – tułów ma długość około 6 milimetrów, pokrywa go twardy pancerz, a odnóża mają na końcach ostre haczyki, które pomagają przylgnąć do ciała ofiary.

Strzyżaki latają gromadnie – całymi chmarami. Potrafią umiejscowić się w uszach, nosie, a nawet pod powiekami. Dzięki haczykom łatwo wbijają się w skórę, często wplątują się we włosy. Gdy już przyczepią się do ciała żywiciela, tracą skrzydła i natychmiast zaczynają pić jego krew.

Ukąszenia owadów mogą okazać się bardzo niebezpieczne

Ukąszenie latającego kleszcza powoduje ból, ale na szczęście nie ma naukowych dowodów, aby miały zarażać boreliozą. Po ugryzieniu na ciele mogą pojawić się krosty, które po kilku dniach często zamieniają się w swędzące i bolesne zmiany skórne – utrzymują się najczęściej do dwóch, trzech tygodni. Osoby ze skłonnością do alergii i reakcji alergicznych muszą na nie szczególnie uważać.

Aby uniknąć komplikacji po ugryzieniu strzyżaka, na spacery do lasu należy zakładać jasne ubrania zakrywające ciało i używać specjalnych preparatów odstraszających owady.

Grzybiarz zdradził swój sekret. Dzięki temu jego koszyk jest niemal zawsze pełny
Tyle zapłaciła za rybę z frytkami w Kołobrzegu. Ogromny rachunek za obiad
Tagi: Polska
Obserwuj nas w
autor
Paulina Antoniak
Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@goniec.pl
non-fiction wiadomości finanse technologia zdrowie rozrywka sport