Nawet 15 milionów kierowców z ważnym obowiązkiem, konieczna wizyta w urzędzie. Padła ostateczna data
Ponad dekadę temu wszyscy kierowcy, którzy zdawali prawo jazdy, otrzymywali prawo jazdy bez daty ważności, a więc tzw. bezterminowe. Takie “plastiki” obowiązywały do 2013 roku, a obecnie jego ważność to maksymalnie 15 lat. Wśród nas są miliony Polaków, którzy wciąż są w posiadaniu bezterminowego prawa jazdy. Okazuje się, że te osoby będą musiały udać się do urzędu, w celu wymiany dokumentu. Została podana nawet ostateczna data, której żaden kierowca nie powinien przekroczyć.
Nawet 15 milionów Polaków musi udać się do urzędu, w celu wymiany prawa jazdy
Coraz więcej Polaków decyduje się na zrobienie prawa jazdy , by móc kierować przynajmniej samochodami osobowymi. Wśród nas są również tacy kierowcy, którzy za kółkiem siedzą już wiele lat. W ciągu ostatnich kilkunastu lat wielokrotnie zmieniały się przepisy, których aktualizacje i nowelizacje mogły być przez obywateli przeoczone.
Jedną z większych zmian w ostatnim czasie było usunięcie z prawa jazdy miejsca zamieszkania. To pozwala teraz Polakom uniknąć kosztów związanych z wydaniem nowego dokumentu po tym, jak ktoś zdecydował się na przeprowadzkę. Ta korekta obowiązuje od dnia 4 marca 2019 roku.
Teraz przychodzimy z wiadomością, która dotyczy zmian, jeśli chodzi o dokumenty prawa jazdy . Jeszcze do 2013 roku obowiązywały bezterminowe “plastiki” , które pozwalały kierowcom jeździć bez myślenia o tym, że za kolejnych kilka lat ponownie trzeba będzie składać wniosek o wydanie dokumentu. Tym razem jednak miliony Polaków stanie przed koniecznością udania się do wydziału komunikacji, by wymienić bezterminowe prawo jazdy na te z ustalonym limitem ważności . Ma to związek z nowelizacją przepisów.
Osoby z bezterminowym prawem jazdy udadzą się do urzędów. Podano ostateczną datę
Nowelizacja przepisów powoduje, że miliony Polaków będzie musiało udać się do urzędów, by wymienić swoje bezterminowe prawo jazdy. Mowa nawet o 15 milionach dokumentów. Jak wiadomo, od ponad dekady w naszym kraju ten dokument wydawany jest z ograniczeniem czasowym. Obecnie, dla najpowszechniejszej kategorii B, a także dla innych: B1, B+E, a także A, A1, A2, AM, i T wynosi ono 15 lat. Z kolei dla kategorii C, C1, C1+E, C+E, D, D1, D+E, D1+E jest to jedynie pięć lat.
Zatem, zgodnie z nowelizacją przepisów, wszystkie bezterminowe prawa jazdy muszą zostać wymienione na te z określonym limitem ważności. Po przekroczeniu granicznej daty, trzeba będzie udać się do urzędu, by wnieść wniosek o wydanie nowego dokumentu. Poza urzędem miasta, będzie można to zrobić w urzędzie dzielnicy (dotyczy tylko Warszawy) a także w starostwie powiatowym.
Wiadomo, w jakim czasie będzie możliwa wymiana prawa jazdy bezterminowego na terminowe. Rozpocząć tę procedurę w urzędzie będzie można wraz z dniem 19 stycznia 2028 roku . Natomiast datą graniczną, której nie można przekroczyć, będzie 18 stycznia 2033 roku . Warto je zapamiętać (lub nawet zapisać sobie), ponieważ później mogą pojawić się problemy z tytułu niedochowania terminu.
ZOBACZ: Mało kto wie, że Cezary Żak ma sławnego brata. To prawdziwa legenda polskiej telewizji
Tyle będzie kosztować wymiana prawa jazdy. Szykują się podwyżki
A więc, osoby posiadające teraz bezterminowe prawo jazdy muszą szykować się na to, że za niedługo staną się właścicielami “plastiku”, ważnego maksymalnie 15 lat . To szczególnie ważne dla kierowców, którzy przywykli do tego, że nie muszą chodzić do urzędu, z powodu przeterminowania dokumentu. Co równie ważne, takie osoby nie będą musiały ponownie zdawać egzaminu czy przechodzić badań lekarskich.
Zatem, o czym należy pamiętać przy wymianie prawa jazdy? Należy przygotować:
- formularz wniosku (do pobrania ze strony obywatel.gov.pl lub miejscowego urzędu),
- potwierdzenie wniesienia opłaty za prawo jazdy,
- aktualne zdjęcie – wyraźną, kolorową fotografię o wymiarach 35 x 45 mm, w pozycji frontalnej,
- dowód osobisty lub paszport, a w przypadku cudzoziemców – paszport lub kartę pobytu,
- orzeczenie lekarskie (jeśli jest wymagane),
- oryginał prawa jazdy do wglądu (urzędnik zrobi kserokopię).
Koszt nowego prawa jazdy wyniesie 100,50 zł . Posiadacze praw jazdy kategorii C1, C1+E, C, C+E, D1, D1+E, D lub D+E muszą jednak pamiętać, aby przedstawić również orzeczenie lekarskie i psychologiczne , które są niezbędne, by przedłużyć ważność dokumentu.
Jak donosi portal Money.pl, Ministerstwo Infrastruktury rozważa podwyżki. Chodzi o podniesienie opłat za rejestrację oraz wydanie tablic rejestracyjnych, które nie były waloryzowane od 20 lat . Co więcej, w planach jest również wzrost opłat za prawa jazdy o 47-50% dla krajowych dokumentów, a także o 35 zł dla międzynarodowych .