Największy cios w portfele Polaków od 27 lat. Prognozy nie pozostawiają złudzeń
Nawet 19 proc. może wynieść inflacja w szczytowym momencie wzrostu, prognozowanym na luty. Z wyliczeń analityków BOŚ Banku wynika, że nieco niższy odczyt inflacji za grudzień obniżył ryzyko przekroczenia przez inflację poziomu 20 proc. Niewielki to jednak powód do zadowolenia, gdyż ostatni raz z tak wysokim wskaźnikiem wzrostu cen Polacy mierzyli się 27 lat temu.
Inflacja wyniesie 19 proc.? Grudzień miesiącem odwilży
Trawiąca portfele Polaków inflacja przez cały ubiegły rok wzbudzała niemały niepokój wśród wielu rodzin, które nie tylko musiały zmagać się ze skokowym wzrostem cen żywności, lecz również ze znacznym podwyższeniem opłat kredytowych.
Pierwsza odwilż wzrostu cen nastąpiła, ku zaskoczeniu wielu ekspertów już w grudniu, w którym odnotowano, iż roczny wskaźnik inflacji obniżył się o 0,9 pkt. Jak zwrócili uwagę analitycy BOŚ Banku, na sytuację tę miały wpływ zaskakujący spadek nośników cen energii.
- Za grudniowym spadkiem cen o 3,4 proc. stoi wyraźne obniżenie cen opału o blisko 11 proc. miesiąc do miesiąca — niesie raport analityków, którzy podkreślali, iż niemały udział w tym procesie miała dystrybucja węgla przez samorządy z gwarantowaną ceną za tonę.
Inflacja wyniesie 19 proc.? Analitycy nie pozostawiają złudzeń
Choć eksperci podkreślają, iż dynamika cenowa w ostatnim miesiącu roku nieco przyhamowała, co mogło być spowodowane m.in. wzmożoną konkurencyjnością sklepów w okresie świątecznym, to jednak ceny żywności w dalszym ciągu kontynuowały wzrost (1,4 proc. miesiąc do miesiąca).
Według wyliczeń analityków banku inflacja bazowa (bez cen energii i żywności) będąca najważniejszym wskaźnikiem wyniosła 11,5 proc., co oznacza, iż obywatele przez cały czas dość boleśnie odczuwają skutki wysokich cen, które w ujęciu ekspertów BOŚ Banku z nową siłą odbiją się na portfelach Polaków.
- Oczekujemy, że styczeń i luty przyniosą ponowny wzrost inflacji do nowego lokalnego szczytu w lutym nieco powyżej 19 proc. - można przeczytać w prognozach analityków, którzy zauważyli jednocześnie, iż "grudniowa odwilż" inflacji niweluje ryzyko przekroczenia przez inflację psychologicznego poziomu 20 proc. w obecnym miesiącu.
Inflacja wyniesie 19%? Dane mówią jasno
Według wyliczeń ekspertów, jedną z głównych przyczyn ponownego wzrostu inflacji będzie ciągły wzrost cen żywności oraz nośników energii dla odbiorców indywidualnych w związku z przywróceniem podatków pośrednich na energię elektryczną i gaz.
- Szacujemy, że w pierwszych miesiącach roku inflacja bazowa osiągnie szczyt w przedziale 11,5-12 proc. r/r — prognozują analitycy BOŚ Banku, którzy podkreślają jednocześnie, iż prognozy związane z lutym obarczone winny być ryzykiem spowodowanym wprowadzaniem dalszych sankcji ekonomicznych na Rosję.
Jak można wyczytać w raporcie BOŚ Banku, przy pomyślnych wiatrach gospodarczych (m.in. niskie ceny surowców, zerowy VAT na żywność) czwarty kwartał roku ma się zakończyć inflacją na poziomie jednocyfrowym. Najnowszy raport GUS o inflacji w Polsce zaplanowany jest na 15 lutego.
Artykuły polecane przez Goniec.pl:
-
Ostatnie chwile Mateusza Murańskiego. Sąsiadka ujawniła, co robił dzień przed śmiercią
-
Matka dwójki dzieci zmarła po 7 godzinach na SOR-ze. Przed śmiercią wysłała SMS do męża
-
Krzysztof Cugowski ujawnił prawdę o nowej partnerce syna. Duże zaskoczenie
Źródło: money.pl