Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Zdrowie > Ministerstwo Zdrowia ogłosiło zmiany w programie szczepień
Irmina Jach
Irmina Jach 08.06.2021 16:03

Ministerstwo Zdrowia ogłosiło zmiany w programie szczepień

niebieski tekst goniec.pl na białym tle
Piotr Molecki/East News

Ministerstwo Zdrowia we wtorek 8 czerwca opublikowało nowe schematy szczepień przeciw COVID-19. Zdecydowano o skróceniu odstępu między podaniem dawek szczepionek mRNA, czyli preparatów Moderny i Pfizera.

Resort przekazał, że Adam Niedzielski dopuszcza, by szczepienia przeciw COVID-19 w Narodowym Programie Szczepień były wykonywane preparatem Comirnaty od Pfizera po upływie 21 dni (i nie dłużej niż 42 dni) pomiędzy dawkami.

MZ skraca odstępy między dawkami szczepień

Kolejne dawki preparatu firmy Moderna mogą z kolei być podawane po upływie zaledwie 28 dni (nie dłużej niż 42 dni). Oznacza to, że niektórzy Polacy będą w pełni chronieni przed komplikacjami wywoływanymi przez niebezpieczny patogen po upływie kilku tygodni.

Szczepionka Vaxzevria AstraZeneca w schemacie dwudawkowym ma być podawana przy zachowaniu odstępu od 35 dni (nie dłużej jednak niż do 84 dnia) między dawkami.

Ministerstwo poinformowało też, że zgodnie z zaleceniami Zespołu ds. Szczepień Ochronnych i Rady Medycznej rekomendowany odstęp między dawkami szczepionki Comirnaty, podawanej dzieciom od 12 lat wynosić będzie 21 dni.

Rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz w rozmowie z PAP wyjaśnił, że skrócony czas będzie automatycznie dotyczył wszystkich Polaków planujących szczepienie przeciwko COVID-19.

Osoby, które przyjęły już pierwszą dawkę preparatu Moderny lub Pfizera, zostaną poinformowane o możliwości zmiany terminu kolejnego szczepienia na wcześniejszy. Można podejrzewać, że odbędzie się to drogą elektroniczną.

Na początku maja bieżącego roku rząd zdecydował o skróceniu odstępu pomiędzy kolejnymi dawkami Pfizera, Moderny i AstraZeneki do 35 dni. Zmiana miała na celu przyspieszenie procesu wyszczepiania społeczeństwa.

Możliwość kolejnego skrócenia czasu, który musi minąć od przyjęcia pierwszej dawki szczepionki, podyktowana jest przyspieszeniem procesu dystrybucji preparatów, które są obecnie zdecydowanie łatwiej dostępne.

- Kiedy szczepionki pojawiały się na rynku pod koniec ubiegłego roku, firmy farmaceutyczne, a następnie rządy, dopuściły konkretne przerwy pomiędzy dawkami preparatu antycovidowego, nie z powodu wyników badań, ale z uwagi na dostępność szczepionek - argumentował profesor Maciej Banach.

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Jeżeli chcesz się podzielić informacjami ze swojego regionu, koniecznie napisz do nas na adres [email protected]

Źródło: Onet.pl