Ministerstwo Klimatu wydało zgodę na budowę elektrowni jądrowej. Powstanie na Pomorzu
Ministerstwo Klimatu i Środowiska wydało zgodę na budowę w Polsce elektrowni jądrowej. Pierwsza z dwóch planowanych w ramach programu stanie na Pomorzu. Ministra Anna Moskwa podkreśliła, że decyzja jest w interesie suwerenności energetycznej naszego kraju.
Jest zielone światło dla elektrowni jądrowej w Polsce
Ministra klimatu i środowiska Anna Moskwa poinformowała, że jej resort wydał dokument formalnie potwierdzający, że elektrownia jądrowa jest zgodna z interesem publicznym i konsekwentnie prowadzoną przez rząd polityką energetyczną. - Energetyka jądrowa zapewni stabilność zasilania i dywersyfikacje źródeł energii, a tym samym suwerenność energetyczną naszego kraju - napisała polityczka na Twitterze.
W uzasadnieniu decyzji podkreślono wagę realizacji inwestycji dla zabezpieczenia zapotrzebowania na energię elektryczną w naszym kraju oraz jej zgodność z Polityką Energetyczną Polski do 2040 roku i polityką klimatyczną Unii Europejskiej.
Pierwsza elektrownia powstanie na Pomorzu
Łukasz Młynarkiewicz, prezes zarządu Polskich Elektrowni Jądrowych, które postawią pierwszą polską elektrownię jądrową na Pomorzu , przekazał, że decyzja zasadnicza to pierwsze kluczowe pozwolenie administracyjne pozyskane w projekcie jądrowym Polskich Elektrowni Jądrowych. - To pokazuje, że spółka krok po kroku realizuje założone na ten rok cele, co przybliża nas do momentu rozpoczęcia budowy pierwszej elektrowni jądrowej w kraju - stwierdził.
Jak czytamy w komunikacie PEJ, uzyskanie przez spółkę decyzji zasadniczej to kolejny kamień milowy dotyczący budowy elektrowni, który umożliwia inwestorowi ubieganie się o kolejne zezwolenia administracyjne, takie jak między innymi decyzja o ustaleniu lokalizacji, a następnie zezwolenie na budowę. - Dzisiejsza decyzja przybliża nas do momentu, gdy na Pomorzu zacznie działać i produkować prąd pierwsza w kraju elektrownia jądrowa, zapewniając w latach 30. odpowiedni wolumen mocy pracującej w podstawie systemu elektroenergetycznego - mówiła Anna Łukaszewska-Trzeciakowska, pełnomocniczka rządu do spraw Strategicznej Infrastruktury Energetycznej.
W ramach programu powstaną dwie elektrownie jądrowe
Wniosek, na podstawie którego została wydana decyzja zasadnicza, został złożony przez Polskie Elektrownie Jądrowe 13 kwietnia br. Zawierał on m.in. opis charakterystyki inwestycji, w tym technologii AP1000 Westinghouse, w której elektrownia zostanie wybudowana. We wniosku wskazano maksymalną łączną moc zainstalowaną dla 3 bloków jądrowych oraz planowany czas ich eksploatacji. W ramach Programu Polskiej Energetyki Jądrowej planowane jest wybudowanie dwóch elektrowni jądrowych, w tym ww. na Pomorzu.
Źródło: Anna Moskwa/Twitter