Minister zdrowia zapowiada zmiany dla pacjentów w zakresie teleporad. Wejdą w życie od 1 października
Minister zdrowia zapowiada ogromne zmiany dla wszystkich pacjentów. Od października łatwiej będzie o tradycyjną wizytę lekarską. Teleporady stosowane będą tylko w nieskomplikowanych przypadkach i na życzenie pacjenta.
Resort zdrowia podjął właśnie działania mające na celu uregulowanie kwestii teleporad. Wizyty przez telefon zostały wprowadzone wraz z przyjściem epidemii koronawirusa. Choć są bardzo wygodne, to wielu pacjentów skarży się na brak osobistego kontaktu z lekarzem i pobieżne traktowanie poważnych problemów zdrowotnych.
Ministerstwo zdrowia zmienia zasady
Jak wskazują dane, w szczytowym okresie trzeciej fali COVID-19 prawie 50 proc. konsultacji lekarskich odbyło się w formie teleporady. Mimo osłabnięcia wirusa w pod koniec maja i w czerwcu, lekarze nie zrezygnowali z udzielania zdalnych wizyt. "Fakt" wylicza, że w przychodniach POZ nawet co trzecia konsultacja odbywała się przez telefon, u specjalistów - co dziesiąta.
Dlatego też ministerstwo zdrowia postanowiło zmienić zasady rozliczania porad online tak, aby lekarze chętniej przyjmowali pacjentów w swoich gabinetach . Ma to skutkować znacznym wzrostem standardu opieki zdrowotnej.
Pozostała część artykułu pod materiałem wideo
Od lipca przychodnie, w których nie więcej niż 25 proc. porad to teleporady, otrzymują premie. W przeciwnym przypadku placówka musi liczyć się z obcięciem wynagrodzenia o 10 proc.
W życie weszły już także zasady, zgodnie z którymi na życzenie pacjenta lekarz zobowiązany jest przyjąć go w gabinecie. Zdalnej wizyty nie można także zarezerwować dla dziecka poniżej 6. roku życia oraz u specjalisty, gdy wizyta jest pierwszą .
Inny system rozliczenia
Ministerstwo nie wycofuje się z teleporad całkowicie. Zmienia jedynie system rozliczania z przychodniami. Od października to w gestii pacjenta będzie to, czy chce skorzystać z wizyty zdalnej. Jak mówi minister Niedzielski, zasady premiowania będą oparte na medianie udziału teleporad w stosunku do ogólnej liczby świadczeń za poprzedni miesiąc.
Poradnie, które przekroczą ten próg 1,5-krotnie w miesiącu, będą musiały liczyć się z niższym wynagrodzeniem. Na wyższe wpływy mogą liczyć placówki, w których udział porad zdalnych będzie dwukrotnie niższy niż wskazany limit.
Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:
-
Paweł Kukiz zdenerwował się podczas wywiadu w RMF FM. Zagroził, że wyjdzie ze studia
-
Małyszowie w prezencie ślubnym podarowali córce szczególny talon
Jeżeli chcesz się podzielić informacjami ze swojego regionu, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@goniec. pl
Źródło: Fakt