Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Fakty > Minister Zdrowia zwrócił się z apelem do wszystkich pracodawców. Prosi ich o ważną rzecz, która ma pomóc w walce z epidemią
Damian Witoń
Damian Witoń 06.05.2021 16:55

Minister Zdrowia zwrócił się z apelem do wszystkich pracodawców. Prosi ich o ważną rzecz, która ma pomóc w walce z epidemią

niebieski tekst goniec.pl na białym tle
Facebook.com/MZGOVPL

Minister Zdrowia Adam Niedzielski wydał pilny apel do wszystkich pracodawców w Polsce. Przedstawiciel rządu prosi ich, aby w miarę możliwości zapewnili swoim pracownikom możliwość pracy zdalnej. Rozwiązanie ma pomóc w opanowaniu trudnej sytuacji epidemicznej. 

Minister Zdrowia wystosował apel do wszystkich pracodawców

Adam Niedzielski prosi wszystkich pracodawców, aby tam, gdzie oczywiście jest to możliwe, postawili na tryb pracy zdalnej. Apel związany jest nagłym wzrostem zakażeń koronawirusem w Polsce, z którym według informacji Ministerstwa Zdrowia mierzy się nasz kraj. 

Wprowadzanie pracy zdalnej w kolejnych miejscach przyczyniłoby się do ograniczenia konieczności przemieszczania się wielu osób. Zmniejszyłoby również ilość kontaktów między ludźmi, do których dochodzi w pracy stacjonarnej. To wszystko z kolei w pewnym stopniu zniwelowałoby rozprzestrzenianie się niebezpiecznego patogenu SARS-CoV-2, który może powodować chorobę COVID-19.

To już jest ten moment, kiedy znów musimy wrócić do tego trybu pracy, który był charakterystyczny w listopadzie czy w drugiej połowie października, czy w ogóle dla całego okresu poprzedniej wiosny - powiedział Adam Niedzielski 

Prośba Ministra Zdrowia powodowana jest również tym, że praca zdalna, mimo odgórnych zaleceń, wciąż jest mało popularna w naszym kraju, co pokazują statystyki zebrane przez GUS.

Główny Urząd Statystyczny podaje, że w ubiegłym roku odsetek osób pracujących zdalnie nie przekroczył nawet 12%. Jako jedną z przyczyn tak słabego wyniku, eksperci podają fakt, że taki tryb pracy nie został jeszcze w pełni uregulowany prawnie w naszym kraju. Wiceminister rozwoju, pracy i technologii Iwona Michałek zapewnia jednak, że sytuacja wkrótce się zmieni, a odpowiednia ustawa trafi do parlamentu jeszcze w I kwartale tego roku.

Dalsze kroki podejmowane wobec pracy zdalnej będą jednak zapewne w dużej mierze zależeć od rozwoju sytuacji epidemicznej w Polsce. Póki co czekają nas 3 tygodnie lockdownu, który według dzisiejszych ustaleń rządu potrwa od 20 marca do 9 kwietnia.

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl

Źródła: BusinessInsider, GUS, Ministerstwo Zdrowia