Goniec.pl Finanse Media: Kościół najmocniej skorzystał ze środków przeznaczonych na walkę ze smogiem. Ogromne sumy
Jakub Kaminski/East News

Media: Kościół najmocniej skorzystał ze środków przeznaczonych na walkę ze smogiem. Ogromne sumy

10 maja 2023
Autor tekstu: Zuzanna Ptaszyńska

W 2016 roku Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej uruchomił program zmniejszenia zużycia energii w budownictwie. Właściciele zwykłych domów nie mogli skorzystać z tych pieniędzy. Okazało się, że aż 62% środków przeznaczonych na walkę ze smogiem trafiło do Kościoła katolickiego, w tym na remonty kościołów, seminariów, siedzib kurii i sekretariatu Konferencji Episkopatu Polski.

Kościoły największymi beneficjentami programu NFOŚiGW na rzecz poprawy jakości powietrza

W 2016 roku Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) uruchomił program Zmniejszenie zużycia energii w budownictwie. Jego celem było poprawienie jakości powietrza poprzez ograniczenie lub uniknięcie emisji CO2 dzięki zwiększeniu produkcji energii z odnawialnych źródeł oraz zmniejszeniu zużycia energii w budynkach. Na stronie funduszu wymienione są podmioty, które mogą złożyć wniosek o dofinansowanie prac związanych z termomodernizacją budynków.

Niestety, właściciele zwykłych domów nie mogli skorzystać z tych pieniędzy. Na liście uprawnionych podmiotów znalazły się szpitale, muzea, domy studenckie i właściciele budynków wpisanych do rejestru zabytków. Na końcu listy znalazły się kościoły, kościelne osoby prawne i związki wyznaniowe. Okazuje się jednak, że to te ostatnie podmioty skorzystały najaktywniej z publicznych środków.

Zdradził, co czeka w więzieniu na kata Kamilka z Częstochowy. Matka chłopca będzie miała jeszcze gorzej

Kościół otrzymał 62% środków z programu na walkę ze smogiem

Program dysponował budżetem w wysokości 1,4 mld złotych, a Fundusz finansował tylko te inwestycje, które przekraczały wartość 100 tys. złotych. Pieniądze trafiały do podmiotów w formie pożyczki lub bezzwrotnej dotacji.

Dziennikarze z OKO.press i frontstory.pl ujawnili listę beneficjentów programu, z której wynika, że aż 62% środków przeznaczonych na walkę ze smogiem trafiło do Kościoła katolickiego. W latach 2018-2022 Kościół podpisał umowy na łączną kwotę 867 mln złotych, a Fundusz pokrył koszty termomodernizacji kościołów, seminariów, siedzib kurii oraz sekretariatu Konferencji Episkopatu Polski.

Przekazano 867 mln zł na termomodernizację kościołów i siedzib instytucji kościelnych

Według obliczeń dziennikarzy, beneficjentami programu było 243 parafie, 62 zakony, 33 diecezje, 14 organizacji charytatywnych oraz 11 seminariów duchownych i 3 uczelnie. Wśród wielu inwestycji wymienić można remont warszawskiej siedziby Sekretariatu Konferencji Episkopatu Polski, na który otrzymano dotację w wysokości 14,5 mln złotych. Episkopat dołożył tylko 1,5 mln złotych z własnego budżetu.

Dwie dotacje na łączną sumę 7,6 mln złotych zostały przekazane na remont tzw. Księżówki, czyli domu rekolekcyjnego Konferencji Episkopatu Polski w Zakopanem. Jak podaje OKO.press, kiedy w Księżówce nie odbywają się zebrania Episkopatu, budynek działa jak zwykły hotel oferujący noclegi na zasadach komercyjnych.

Źródło: OKO.press, frontstory.pl

Rzecznik Kremla atakuje Polskę. Padły mocne słowa. "To nie wróży nic dobrego"
Oddała telefon do naprawy, straciła duże pieniądze. Policja apeluje o ostrożność
Obserwuj nas w
autor
Zuzanna Ptaszyńska
Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@goniec.pl
non-fiction wiadomości finanse technologia zdrowie rozrywka sport