Goniec.pl Fakty Mdłości i utrata apetytu mogą być objawami nowotworu jelita grubego
goniec.pl

Mdłości i utrata apetytu mogą być objawami nowotworu jelita grubego

6 maja 2021
Autor tekstu: Irmina Jach

We wczesnej fazie nowotworu jelita grubego objawy nierzadko są typowe dla niezbyt groźnych dolegliwości układu pokarmowego . Choroba może przebiegać także w sposób bezobjawowy, co sprawia, że jest wyjątkowo podstępna. Tylko wczesna diagnostyka daje choremu szanse na przeżycie.

Prozaiczne objawy mogą zwiastować poważną chorobę

Objawy raka jelita grubego - jeśli się pojawią - związane są z zaburzeniami perystaltycznymi. Jednymi z najbardziej oczywistych symptomów są bóle odczuwane w różnych partiach ciała . Jeśli są wyjątkowo intensywne, należy wybrać się do lekarza.

Symptomy nowotworu jelita grubego to też przede wszystkim ciężkie, dokuczliwe zaparcia, trwające przez kilka tygodni biegunki, zmiana rytmu wypróżnień, wymioty, nudności, anemia, utrata apetytu, trudności w przełykaniu oraz ból w dole brzucha .

Problemy z wypróżnianiem mogą być spowodowane niedobrymi nawykami żywieniowymi, dlatego bywają mylące. Szczególnie niepokojące są krwawienia z odbytu, ciemne plamy krwi w stolcu, długie i ciemne stolce . Pojawiają się wtedy, gdy nowotwór jest już w zaawansowanej fazie.

Pilnego kontaktu z lekarzem wymaga również krwawa biegunka, która może być objawem choroby Crohna, zapalenia okrężnicy, wystąpienia polipa oraz raka jelita grubego. Nowotwory złośliwe w jelicie grubym mogą blokować przejście dla kału, co z kolei prowadzi do wąskich stolców.

Anormalny wzrost komórek w jelicie grubym doprowadza do uszkodzenia ważnych organów, powodując stany zapalne. Obrzęk brzucha i poczucie napięcia lub pełnego brzucha także nie są objawami, które powinny zostać zbagatelizowane.

Najlepszym sposobem na uniknięcie niebezpiecznych powikłań jest profilaktyka . Regularnie wykonywane badania przesiewowe pozwolą wykryć ewentualny nowotwór we wczesnym stadium, co znacząco ułatwia wdrożenie odpowiedniego leczenia.

Objawy raka jelita grubego mogą być też nietypowe i mało charakterystyczne. U chorych występują między innymi: gorączka o niejasnej przyczynie, pojawienie się baktermii lub sepsy oraz inwazja miejscowa guza z wytworzeniem przetok do pęcherzyka żółciowego. Ryzyko zachorowania na raka jelita grubego wzrasta u osób po 50. roku życia .

By zniwelować ryzyko wystąpienia choroby, należy pamiętać o aktywności fizycznej i odpowiedniej diecie . Należy również ograniczyć kawę, herbatę, alkohol oraz rzadko spożywać potrawy wędzone i grillowane. Dobrym pomysłem jest poddanie się kolonoskopii tuż po 50. urodzinach.

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Obserwuj nas w
autor
Irmina Jach

Head of News&Business. Jestem absolwentką filologii polskiej. Przez lata pracowałam jako specjalista ds. marketingu. W wolnym czasie czytam książki. Najchętniej sięgam po literaturę faktu. Interesuję się także tematyką kryminalną i polskim himalaizmem.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@goniec.pl
wiadomości fakty społeczeństwo telewizja finanse rozrywka sport