Goniec.pl Wiadomości Masz taki symbol na dowodzie osobistym? Wielu Polaków nie wie, do czego służy
Fot. ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Masz taki symbol na dowodzie osobistym? Wielu Polaków nie wie, do czego służy

11 stycznia 2025
Autor tekstu: Krzysztof Górski

Dowód osobisty jest obowiązkowym dokumentem, który musi posiadać każdy pełnoletni obywatel Polski. Mało kto wie, że niepozorny kawałek plastiku może mieć specjalne funkcje, jeśli znajduje się na nim specjalny symbol. Jakie przynosi korzyści? Wyjaśniamy.

Nowe dowody osobiste mają dodatkowe funkcje

Dowód osobisty to dokument obowiązkowy, a zdobycie go nie jest skomplikowane. Istnieje kilka sposobów.  Wniosek można złożyć osobiście w urzędzie lub w formie elektronicznej, przez internet. Z kolei aby dowód odebrać, musimy pofatygować się do placówki, ponieważ przy składaniu dokumentów należy złożyć własnoręczny podpis. Jednak jeśli nie mamy takiej możliwości m.in. z powodu choroby, można upoważnić inną osobę, by zrobiła to za nas.

Dowody osobiste wydawane od 2015 roku różnią się od starszych wersji. Nie zawierają już informacji takich jak wzrost, kolor oczu czy podpis właściciela. Usunięto także adres zamieszkania. Z kolei dokumenty wydawane na podstawie wniosków złożonych od marca 2019 r . mają dodatkowe funkcje. Wiele osób, które posiadają starsze wersje dokumentu, niedługo będzie mogło się o tym przekonać.

ZOBACZ: Zaginiona kobieta nie żyje. Spełnił się najczarniejszy scenariusz

Ojciec odebrał życie 14-letniemu synowi w pensjonacie. Może nie trafić do więzienia
Kim jest żona Sławomira Mentzena? Mało kto wie, co zrobiła kilka lat temu

W 2025 roku 3,5 mln Polaków wymieni dowody

Ministerstwo Cyfryzacji poinformowało, że w 2025 roku obowiązek wymiany dowodu osobistego będzie dotyczył niemal co dziesiątego Polaka - chodzi o aż 3,5 mln Polaków. Sytuacja dotyczy w szczególności osób urodzonych w 1997 roku . Otrzymały one swój pierwszy dowód osobisty w 2015 roku - w 2025 roku minie zatem 10 lat. Podobną sytuację mają osoby urodzone w 1987 roku, jeśli nie wymieniły dowodu wcześniej. Dla porównania, w 2023 roku wymiany dokumentu tożsamości wymagało 2,1 mln dokumentów.

Większość osób wie, że dowody osobiste nie są wydawane bezterminowo. Kiedy zatem należy je wymienić? Mówią o tym szczegółowe przepisy. W ustawie znajduje się lista wszystkim przypadków. Należą do nich:

  • zmiana danych zawartych w dowodzie
  • upływ terminu ważności dowodu (wniosek o nowy dowód osobisty składa się co najmniej na 30 dni przed upływem terminu ważności dotychczas posiadanego dokumentu)
  • upływ terminu zawieszenia dowodu (dotyczy dowodów z warstwą elektroniczną)
  • zmiana wizerunku twarzy
  • utrata dowodu
  • uszkodzenie dowodu
  • wymiana dowodu bez warstwy elektronicznej
  • brak możliwości identyfikacji i uwierzytelnienia lub złożenia podpisu osobistego
  • brak certyfikatu identyfikacji i uwierzytelnienia lub certyfikatu podpisu osobistego
  • kradzież tożsamości
  • wymiana dowodu bez odcisków palców
  • reklamacja

A co grozi osobom, które nie wymienią dowodu? Ustawa o dowodach osobistych mówi jasno, że jeśli nie dopełnią tego obowiązku mogą zostać ukarane grzywną lub ograniczeniem wolności. Wysokość kary ustalana jest przez sąd i może wynieść nawet do 5 tys. złotych. Wymiana może przynieść też spore korzyści - szczególnie dla osób, które nie dokonywały jej od 2019 roku. Wówczas na “plastikach” zaczął pojawiać się specjalny symbol.

Ten symbol na dowodzie osobistym może dać sporo korzyści

W marcu 2019 roku pojawiły się nowe dowody z warstwą elektroniczną, znane powszechnie jako e-dowody. Dokumenty zdobi specjalny symbol na awersie -  w prawym górnym rogu znajduje się charakterystyczny znak wydrukowany farbą optycznie zmienną obok symbolu PL.

Elektroniczna warstwa w dowodach osobistych, to nic innego jak chip zintegrowany z dokumentem, który przypomina układ stosowany w kartach płatniczych z funkcją zbliżeniową. Dzięki niemu możliwa jest bezkontaktowa komunikacja , co daje sporo korzyści.

ZOBACZ: Trzy kobiety "wyśmiały" słowa Nawrockiego prosto w twarz. Tak je ukarali, przykre

E-dowód pozwala m.in. na logowanie się do portali urzędowych czy składanie podpisów elektronicznych. Aby wykorzystywać go do potwierdzania tożsamości, potrzebne są odpowiednie oprogramowanie oraz telefon z funkcją NFC - aby odczytać przyłożony do urządzenia fizycznie dowód. W takim przypadku niezbędna jest też aplikacja eDO App. Używając dowodu niczym karty zbliżeniowej , można potwierdzać swoją tożsamość przy komputerze. Co ciekawe, niepozorny chip umożliwia także korzystanie z automatycznych bramek ABC w strefie kontroli granicznej, co znacznie skraca czas oczekiwania na lotniskach.

Nowe dowody są zewnętrznie podobne do wydawanych wcześniej dokumentów, wewnątrz  znajduje się jednak  chip, w którego pamięci są  m.in. dane identyfikacyjne umieszczone w warstwie graficznej, w tym zdjęcie  biometryczne. Chip jest bezstykowy, co oznacza, że użycie warstwy elektronicznej dowodu osobistego jest możliwe po przyłożeniu dokumentu do czytnika, a nie włożeniu do czytnika - informuje MSWiA.

Od 2021 roku wydawane są nowe dowody osobiste z odciskami palców oraz z podpisem posiadacza dowodu osobistego. Odciski są zamieszczane w warstwie elektronicznej. Nowy dokument wygląda podobnie do tych, które trafiły do obiegu w 2019 roku. Istnieją jednak dwie małe różnice. Nowe elementy to:

  • dwuliterowy kod państwa członkowskiego wydającego dokument, wydrukowany na tle niebieskiego prostokąta i otoczony 12 żółtymi gwiazdami
  • odwzorowanie podpisu posiadacza
Ukraińcy wydali komunikat ws. Karola Nawrockiego. Tak go podsumowali
TV Republika straci koncesję? Wicepremier żąda bezwzględnych działań
Obserwuj nas w
autor
Krzysztof Górski

Redaktor portalu Goniec.pl. Przygodę z dziennikarstwem rozpocząłem od klasycznej gazety papierowej. Obecnie natomiast jestem całkowicie pochłonięty internetem i tym co interesuje Polaków. Prywatnie pasjonat sportu, psychologii i komiksów.
 

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@goniec.pl
non-fiction wiadomości finanse technologia zdrowie rozrywka sport