Goniec.pl
Alert RCB

Goniec.pl

Obowiązkowa hospitalizacja i kwarantanna. Minister zdrowia podpisał rozporządzenia dot. małpiej ospy

27 Maja 2022

Autor tekstu:

Ada Rymaszewska

Udostępnij:

Minister zdrowia Adam Niedzielski podpisał trzy rozporządzenia dotyczące pojawiającej się coraz częściej w Europie małpiej ospy. Wynika z nich m.in., że osoby chore, zakażone wirusem oraz podejrzane o zakażenie będą obowiązkowo poddane hospitalizacji. Okres kwarantanny w przypadku narażenia na zachorowanie lub pozostawania w styczności z wirusem ma wynosić 21 dni.

Małpia ospa atakuje Europę. Choć w Polsce nie ma jeszcze potwierdzonego przypadku zakażenia wirusem, ministerstwo zdrowia już przygotowuje się na konieczność walki z tajemniczą jednostką chorobową, która wywołuje liczne niepokoje.

pogoda

Prognoza pogody: w piątek będzie wiał silny wiatr. IMGW wydał już alerty II i I stopnia

CZYTAJ DALEJ

Nowe rozporządzenia ws. małpiej ospy

W ramach środków mających w maksymalnie zabezpieczyć polskie społeczeństwo i umożliwić potencjalną walkę z wirusem małpiej ospy, minister zdrowia Adam Niedzielski podpisał w piątek trzy rozporządzenia.

Pierwsze z nich to rozporządzenie w sprawie ospy małpiej oraz zakażeń wirusem ospy małpiej. Zgodnie z nim, ospa małpia oraz zakażenia wirusem ospy małpiej zostają objęte przepisami o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi.

Drugie stanowi, iż lekarze i felczerzy zobowiązani są do zgłaszania przypadków podejrzenia lub rozpoznania ospy małpiej lub zgonu z jej powodu do właściwego miejscowo państwowego inspektora sanitarnego. Mimo iż wystarczy zgłosić przypadek telefonicznie, wymaga on także potwierdzenia w postaci papierowej lub elektronicznej.

Trzecie powoduje powstanie obowiązku hospitalizacji osób zakażonych lub chorych, a także podejrzanych o zakażenie lub zachorowanie na ospę małpią. Ponadto, wprowadzony zostaje obowiązek trwającej 21 dni kwarantanny lub nadzoru epidemiologicznego w przypadku narażenia na ospę małpią lub pozostawania w styczności z wirusem ospy małpiej.

Wszystkie trzy rozporządzenia mają wejść w życie z dniem 28 maja.

Ministerstwo Zdrowia uspokaja nastroje

Rzecznik ministerstwa zdrowia Wojciech Andrusiewicz uspokajał dzisiaj, oświadczając, że "nie ma poważnego poważnego zagrożenia epidemicznego małpią ospą, więc nie ma powodu do obaw".

- Działamy z wyprzedzeniem, przygotowaliśmy rozwiązania prawne, które pozwolą nam na bieżąco monitorować sytuację i izolować osoby podejrzane o zakażenie. Mamy opracowany model badania, procedury postępowania i zakup szczepionek dla personelu medycznego, który może mieć kontakt z zakażeniem – mówił dla PAP.

Dodał także, że szczepionki przeciw ospie prawdziwej są dostępne na rynku i Polska we współpracy z Komisją Europejską kupi niewielką ilość do szczepienia przedstawicieli ochrony zdrowia, którzy mogą mieć do czynienia z przypadkami małpiej ospy. Na dziś nie przewiduje się powszechnego szczepienia.

Do 24 maja br. poza Afryką potwierdzono już 131 przypadków i 106 podejrzeń małpiej ospy. Wirus rozprzestrzenia się m.in. poprzez bezpośredni kontakt z zakażonymi zwierzętami (przez ich krew lub płyny ustrojowe albo w wyniku pogryzienia przez zakażone zwierzę).

Innym sposobem jest droga kropelkowa lub z krwią i z wydzielinami w czasie bezpośredniego kontaktu z osobą zakażoną, przez śluzówki lub kontakty seksualne. Aktualnie WHO nie rekomenduje wprowadzenia ograniczeń w podróżowaniu.

Różnica cen w Polsce i Niemczech jest uderzająca, na podstawowe produkty wydasz fortunę

Polacy na początku roku zajrzeli do sklepu w Niemczech, opadły im szczęki. Różnica nawet przy chlebie i ziemniakach

Polak i Niemiec, idąc do sklepu, zostawiają obecnie przy kasie fortunę, ale okazuje się, że mimo wszystko zachodni sąsiedzi mogą sobie pozwolić na więcej. O ile w Polsce chleb jest tańszy, to Niemiec za swoją najniższą krajową aż 1003 bochenki, w czasie gdy Polak za swoje wynagrodzenie minimalne kupi ich... zaledwie 514. Oto porównanie ze sklepów z Polski i Niemiec.

Zobacz galerię >

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

  • Dlaczego Agata Duda nie zabiera głosu publicznie? Młodszy brat tłumaczy

  • Fatalny wypadek na A4 pod Wrocławiem. Doszło do zderzenia trzech ciężarówek

  • Obrabował mieszkanie, zostawił zdjęcie. Ukraińcy ujawnili tożsamość zbrodniarza z Irpienia

Źródło: RMF FM, businessinsider.com

Ada RymaszewskaAutor

Redaktor portalu Goniec.pl. Wcześniej pracowałam w redakcjach TVN24, Kontakt24 oraz b2-biznes.pl. Jestem absolwentką dziennikarstwa i medioznawstwa na Uniwersytecie Warszawskim, a obecnie studiuję politologię. Interesuję się polityką, lubię być na bieżąco z wydarzeniami z kraju i ze świata.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: adrianna.rymaszewska@goniec.pl

Podobne artykuły

Agresywna pasażerka autobusu nie mogła powstrzymać emocji. Z jej ust padły przekleństwa

Wiadomości

Agresywna pasażerka autobusu nie mogła powstrzymać emocji. Z jej ust padły przekleństwa

Czytaj więcej >
Iberion

Wiadomości

W 2023 roku emerytury i renty pójdą znacząco w górę. Sprawdź, ile zyskasz na waloryzacji

Czytaj więcej >
Złodziej ukradł nastolatce plecak z insuliną w środku. Policja publikuje wizerunek rabusia

Wiadomości

Złodziej ukradł nastolatce plecak z insuliną w środku. Policja publikuje wizerunek rabusia

Czytaj więcej >
Wielkopolska: Śmiertelny wypadek w Brzezinach. 40-letni motorowerzysta uderzył w drogowy przepust

Wiadomości

Śmiertelny wypadek w Brzezinach. 40-letni motorowerzysta uderzył w drogowy przepust

Czytaj więcej >
Już od poniedziałku ceny paliw na Orlenie będą znacznie mniejsze. Są jednak aż trzy warunki do spełnienia

Wiadomości

Już od poniedziałku ceny paliw na Orlenie będą znacznie mniejsze. Są jednak aż trzy warunki do spełnienia

Czytaj więcej >

Wiadomości

Policja apeluje do Polaków o bezpieczny wypoczynek nad wodą. Nie żyją już 2 osoby, ofiar będzie znacznie więcej

Czytaj więcej >