Goniec.pl
Morawiecki

Goniec.pl

Obowiązkowa hospitalizacja i kwarantanna. Minister zdrowia podpisał rozporządzenia dot. małpiej ospy

27 Maja 2022

Autor tekstu:

Ada Rymaszewska

Minister zdrowia Adam Niedzielski podpisał trzy rozporządzenia dotyczące pojawiającej się coraz częściej w Europie małpiej ospy. Wynika z nich m.in., że osoby chore, zakażone wirusem oraz podejrzane o zakażenie będą obowiązkowo poddane hospitalizacji. Okres kwarantanny w przypadku narażenia na zachorowanie lub pozostawania w styczności z wirusem ma wynosić 21 dni.

Małpia ospa atakuje Europę. Choć w Polsce nie ma jeszcze potwierdzonego przypadku zakażenia wirusem, ministerstwo zdrowia już przygotowuje się na konieczność walki z tajemniczą jednostką chorobową, która wywołuje liczne niepokoje.

pogoda

Prognoza pogody: w piątek będzie wiał silny wiatr. IMGW wydał już alerty II i I stopnia

CZYTAJ DALEJ

Nowe rozporządzenia ws. małpiej ospy

W ramach środków mających w maksymalnie zabezpieczyć polskie społeczeństwo i umożliwić potencjalną walkę z wirusem małpiej ospy, minister zdrowia Adam Niedzielski podpisał w piątek trzy rozporządzenia.

Pierwsze z nich to rozporządzenie w sprawie ospy małpiej oraz zakażeń wirusem ospy małpiej. Zgodnie z nim, ospa małpia oraz zakażenia wirusem ospy małpiej zostają objęte przepisami o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi.

Drugie stanowi, iż lekarze i felczerzy zobowiązani są do zgłaszania przypadków podejrzenia lub rozpoznania ospy małpiej lub zgonu z jej powodu do właściwego miejscowo państwowego inspektora sanitarnego. Mimo iż wystarczy zgłosić przypadek telefonicznie, wymaga on także potwierdzenia w postaci papierowej lub elektronicznej.

Trzecie powoduje powstanie obowiązku hospitalizacji osób zakażonych lub chorych, a także podejrzanych o zakażenie lub zachorowanie na ospę małpią. Ponadto, wprowadzony zostaje obowiązek trwającej 21 dni kwarantanny lub nadzoru epidemiologicznego w przypadku narażenia na ospę małpią lub pozostawania w styczności z wirusem ospy małpiej.

Wszystkie trzy rozporządzenia mają wejść w życie z dniem 28 maja.

Ministerstwo Zdrowia uspokaja nastroje

Rzecznik ministerstwa zdrowia Wojciech Andrusiewicz uspokajał dzisiaj, oświadczając, że "nie ma poważnego poważnego zagrożenia epidemicznego małpią ospą, więc nie ma powodu do obaw".

- Działamy z wyprzedzeniem, przygotowaliśmy rozwiązania prawne, które pozwolą nam na bieżąco monitorować sytuację i izolować osoby podejrzane o zakażenie. Mamy opracowany model badania, procedury postępowania i zakup szczepionek dla personelu medycznego, który może mieć kontakt z zakażeniem – mówił dla PAP.

Dodał także, że szczepionki przeciw ospie prawdziwej są dostępne na rynku i Polska we współpracy z Komisją Europejską kupi niewielką ilość do szczepienia przedstawicieli ochrony zdrowia, którzy mogą mieć do czynienia z przypadkami małpiej ospy. Na dziś nie przewiduje się powszechnego szczepienia.

Do 24 maja br. poza Afryką potwierdzono już 131 przypadków i 106 podejrzeń małpiej ospy. Wirus rozprzestrzenia się m.in. poprzez bezpośredni kontakt z zakażonymi zwierzętami (przez ich krew lub płyny ustrojowe albo w wyniku pogryzienia przez zakażone zwierzę).

Innym sposobem jest droga kropelkowa lub z krwią i z wydzielinami w czasie bezpośredniego kontaktu z osobą zakażoną, przez śluzówki lub kontakty seksualne. Aktualnie WHO nie rekomenduje wprowadzenia ograniczeń w podróżowaniu.

Różnica cen w Polsce i Niemczech jest uderzająca, na podstawowe produkty wydasz fortunę

Polacy na początku roku zajrzeli do sklepu w Niemczech, opadły im szczęki. Różnica nawet przy chlebie i ziemniakach

Polak i Niemiec, idąc do sklepu, zostawiają obecnie przy kasie fortunę, ale okazuje się, że mimo wszystko zachodni sąsiedzi mogą sobie pozwolić na więcej. O ile w Polsce chleb jest tańszy, to Niemiec za swoją najniższą krajową aż 1003 bochenki, w czasie gdy Polak za swoje wynagrodzenie minimalne kupi ich... zaledwie 514. Oto porównanie ze sklepów z Polski i Niemiec.

Zobacz galerię >

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

  • Dlaczego Agata Duda nie zabiera głosu publicznie? Młodszy brat tłumaczy

  • Fatalny wypadek na A4 pod Wrocławiem. Doszło do zderzenia trzech ciężarówek

  • Obrabował mieszkanie, zostawił zdjęcie. Ukraińcy ujawnili tożsamość zbrodniarza z Irpienia

Źródło: RMF FM, businessinsider.com

Tagi:

Ada RymaszewskaAutor

Redaktor portalu Goniec.pl. Wcześniej pracowałam w redakcjach TVN24, Kontakt24 oraz b2-biznes.pl. Jestem absolwentką dziennikarstwa i medioznawstwa na Uniwersytecie Warszawskim, a obecnie studiuję politologię. Interesuję się polityką, lubię być na bieżąco z wydarzeniami z kraju i ze świata.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: adrianna.rymaszewska@goniec.pl

Podobne artykuły

Wiadomości

Jest decyzja RPP ws. stóp procentowych

Czytaj więcej >

Wiadomości

Władimir Putin: "Nie zwariowaliśmy. Jesteśmy w pełni świadomi, czym jest broń nuklearna"

Czytaj więcej >

Wiadomości

Rok 2021 najtragiczniejszy pod względem liczby zgonów w Polsce od zakończenia II wojny światowej

Czytaj więcej >

Wiadomości

Szkoły w całej Polsce oszczędzają na ogrzewaniu. Uczniowie donoszą, że są przemarznięci

Czytaj więcej >

Wiadomości

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o prawach konsumenta

Czytaj więcej >

Wiadomości

Kaczyński musiał przełknąć gorzką pigułkę. Duda się nie ugiął

Czytaj więcej >