Goniec.pl > Polityka > Obowiązkowa hospitalizacja i kwarantanna. Minister zdrowia podpisał rozporządzenia dot. małpiej ospy
Ada Rymaszewska
Ada Rymaszewska 27.05.2022 21:15

Obowiązkowa hospitalizacja i kwarantanna. Minister zdrowia podpisał rozporządzenia dot. małpiej ospy

Morawiecki
Goniec.pl

Minister zdrowia Adam Niedzielski podpisał trzy rozporządzenia dotyczące pojawiającej się coraz częściej w Europie małpiej ospy. Wynika z nich m.in., że osoby chore, zakażone wirusem oraz podejrzane o zakażenie będą obowiązkowo poddane hospitalizacji. Okres kwarantanny w przypadku narażenia na zachorowanie lub pozostawania w styczności z wirusem ma wynosić 21 dni.

Małpia ospa atakuje Europę. Choć w Polsce nie ma jeszcze potwierdzonego przypadku zakażenia wirusem, ministerstwo zdrowia już przygotowuje się na konieczność walki z tajemniczą jednostką chorobową, która wywołuje liczne niepokoje.

Nowe rozporządzenia ws. małpiej ospy

W ramach środków mających w maksymalnie zabezpieczyć polskie społeczeństwo i umożliwić potencjalną walkę z wirusem małpiej ospy, minister zdrowia Adam Niedzielski podpisał w piątek trzy rozporządzenia. Pierwsze z nich to rozporządzenie w sprawie ospy małpiej oraz zakażeń wirusem ospy małpiej. Zgodnie z nim, ospa małpia oraz zakażenia wirusem ospy małpiej zostają objęte przepisami o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi.

Drugie stanowi, iż lekarze i felczerzy zobowiązani są do zgłaszania przypadków podejrzenia lub rozpoznania ospy małpiej lub zgonu z jej powodu do właściwego miejscowo państwowego inspektora sanitarnego. Mimo iż wystarczy zgłosić przypadek telefonicznie, wymaga on także potwierdzenia w postaci papierowej lub elektronicznej.

Trzecie powoduje powstanie obowiązku hospitalizacji osób zakażonych lub chorych, a także podejrzanych o zakażenie lub zachorowanie na ospę małpią. Ponadto, wprowadzony zostaje obowiązek trwającej 21 dni kwarantanny lub nadzoru epidemiologicznego w przypadku narażenia na ospę małpią lub pozostawania w styczności z wirusem ospy małpiej. Wszystkie trzy rozporządzenia mają wejść w życie z dniem 28 maja.

Ministerstwo Zdrowia uspokaja nastroje

Rzecznik ministerstwa zdrowia Wojciech Andrusiewicz uspokajał dzisiaj, oświadczając, że "nie ma poważnego poważnego zagrożenia epidemicznego małpią ospą, więc nie ma powodu do obaw".

- Działamy z wyprzedzeniem, przygotowaliśmy rozwiązania prawne, które pozwolą nam na bieżąco monitorować sytuację i izolować osoby podejrzane o zakażenie. Mamy opracowany model badania, procedury postępowania i zakup szczepionek dla personelu medycznego, który może mieć kontakt z zakażeniem – mówił dla PAP.

Dodał także, że szczepionki przeciw ospie prawdziwej są dostępne na rynku i Polska we współpracy z Komisją Europejską kupi niewielką ilość do szczepienia przedstawicieli ochrony zdrowia, którzy mogą mieć do czynienia z przypadkami małpiej ospy. Na dziś nie przewiduje się powszechnego szczepienia.

Do 24 maja br. poza Afryką potwierdzono już 131 przypadków i 106 podejrzeń małpiej ospy. Wirus rozprzestrzenia się m.in. poprzez bezpośredni kontakt z zakażonymi zwierzętami (przez ich krew lub płyny ustrojowe albo w wyniku pogryzienia przez zakażone zwierzę).

Innym sposobem jest droga kropelkowa lub z krwią i z wydzielinami w czasie bezpośredniego kontaktu z osobą zakażoną, przez śluzówki lub kontakty seksualne. Aktualnie WHO nie rekomenduje wprowadzenia ograniczeń w podróżowaniu.

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Źródło: RMF FM, businessinsider.com