Listonosz ma już nie przynosić emerytury. Zmiany dla seniorów w całej Polsce
Nadchodzące zmiany w systemie emerytalnym zakładają, że każda nowa osoba przechodząca na emeryturę zobligowana będzie do pobierania świadczenia w formie przelewu na konto. Rezygnacja z dostarczania pieniędzy „do ręki” jest jednym z pomysłów ZUS na to, jak ograniczyć koszty działania urzędu.
Emerytura będzie przelewana na konto świadczeniobiorcy
Rząd pracuje obecnie nad nowelizacją ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, której celem jest m.in. ujednolicenie rozwiązań w zakresie przyznawania i wypłaty świadczeń, a także usprawnienie funkcjonowania ZUS. Jednym z pomysłów urzędu ma być rezygnacja z doręczania pieniędzy z emerytur „do ręki” świadczeniobiorców.
Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej chce, by od 1 stycznia 2022 roku wprowadzona została w Polsce bezgotówkowa forma wypłaty świadczeń długoterminowych, takich jak renta czy emerytura. Osoby, które uzyskają prawo do świadczenia po 31 grudnia 2021 roku, będą zobligowane do pobierania go w formie przelewu na konto.
Jednocześnie wszyscy emeryci, którzy prawo do świadczenia uzyskali wcześniej, a pieniądze otrzymują za pośrednictwem Poczty Polskiej, będą mogli pozostać przy tej formie otrzymywania emerytury. W wyjątkowych sytuacjach prawo do pobierania pieniędzy „do ręki” otrzymają również nowi emeryci, jednak zgodę na takie działanie będzie musiał wyrazić ZUS.
Według autorów projektu takie rozwiązanie pozwoli znacznie ograniczyć koszty, które urząd ponosi z tytułu wypłaty świadczeń długoterminowych. Dodatkowo ZUS wskazuje, że bezgotówkowa forma pobierania pieniędzy jest bardzo popularna wśród nowych emerytów.
- Taka drobna z pozoru zmiana warta jest jednak miliony złotych, które Zakład Ubezpieczeń Społecznych musi wydać na realizację przekazów pieniężnych - tłumaczył w rozmowie z portalem money.pl Jeremi Mordasewicz, ekspert Konfederacji Lewiatan i przed laty członek rady nadzorczej ZUS-u.
Z danych ZUS wynika, że w 2019 roku aż 81 proc. nowo przyznanych świadczeń długoterminowych wypłacanych było na rachunku płatnicze. Według urzędu statystyki te jasno pokazują, że m.in. wśród nowych emerytów jest to preferowana opcja pobierania świadczenia.
Z szacunków Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej wynika, że zmiana ta oznacza oszczędności rzędu 15 mld zł w ciągu najbliższej dekady. Eksperci wskazują również, że bezgotówkowe doręczenia świadczeń są bezpieczniejsze od tradycyjnej formy dostarczania pieniędzy.
W projekcie nowelizacji zawarto również pomysł rezygnacji z obligatoryjnego doręczania decyzji, które zostały wydane przez ZUS i KRUS w procesie masowym. Dotyczy to m.in. informacji o waloryzacji czy wypłatach dodatkowego rocznego świadczenia pieniężnego.