Lekarze ostrzegają przed zabawką dla małych dzieci
Do szpitala w Gorzowie Wielkopolskim w ostatnim czasie trafiło kilkoro dzieci, które połknęły małe magnetyczne metalowe kulki służące do zabawy. U części pacjentów kontakt z zabawka zakończył się operacją chirurgiczną . Dzieci - wiedzione ciekawością - naraziły się na ogromne niebezpieczeństwo.
Magnetyczne kulki mogą być niebezpieczne
- To magnesy o bardzo silnym działaniu przyciągającym, które mogą zrobić ogromną krzywdę. W przypadku naszej ostatniej pacjentki 14-miesięcznej dziewczynki, kulki poważnie uszkodziły przewód pokarmowy, doszło do licznych przedziurawień jelita i ciężkiego zapalenia otrzewnej. Konieczna była operacja. Na szczęście wszystko skończyło się dobrze - przekazał Tomasz Grzechnik, ordynator Oddziału Chirurgii i Traumatologii Dziecięcej z Pododdziałem Urologii Dziecięcej w gorzowskim szpitalu.
Specjalista zaapelował do rodziców o rozsądny dobór zabawek dla swoich pociech. Lekarz ma świadomość, że dzieci, które połkną niebezpieczne kulki, może być znacznie więcej. Warto wystrzegać się przedmiotów, których połknięcie może być powodem poważnej operacji.
Rodzice, którzy zdecydują się na zrobienie maluchowi prezentu, za każdym razem powinni sprawdzić, czy zabawka jest kompletna i nieuszkodzona. Niemowlęta oraz bardzo małe dzieci nie powinny pozostawać bez nadzoru opiekunów w momencie użytkowania przedmiotu.
Gdy zaistnieje prawdopodobieństwo, że pociecha połknęła magnetyczną kulkę, należy bacznie monitorować jej stan zdrowia . Niepokój powinny wzbudzić wszelkie dolegliwości ze strony układu oddechowego i pokarmowego. Symptomy mogą wystąpić dopiero po kilku dniach.
- Trzeba sprawdzić, czy dziecko nie ma problemów z oddychaniem, czy się nie krztusi i nie sinieje. To są bardzo niebezpieczne objawy i jeśli się pojawiają dziecko wymaga pilnej konsultacji lekarskiej. [ ... ] Niepokojące powinny być także zatrzymanie stolca, wymioty i silne bóle brzucha - alarmuje lekarz.
Wywiad i świadomość tego, czym się bawiło dziecko, są kluczami do postawienia prawidłowej diagnozy. Podobne objawy może dawać wiele innych chorób, od zwykłego zapalenia przewodu pokarmowego po zapalenie wyrostka, dlatego warto wykluczyć te możliwości.
W przypadku połknięcia przez malucha przedmiotu w żadnym wypadku nie wywoływać wymiotów czy podawać środków przeczyszczających. Specjalista uspokaja, że spożycie części wadliwej zabawki nie zawsze wiąże się z koniecznością operowania. Wiele kilkulatków jest w stanie wydalić ją samodzielnie.
- Problemem mogą być baterie. One zawierają toksyczne substancje, które w połączeniu z sokami żołądkowymi mogą prowadzić do przedziurawienia jelita. Połknięcie baterii czy magnetycznych kulek jest bezwzględnym wskazaniem do interwencji chirurgicznej - ostrzega Tomasz Grzechnik. Pamiętajmy o tym, planując prezenty na zbliżający się Dzień Dziecka.
Źródło zdjęć: Magdalena Dobrowolska/Facebook
Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:
Jeżeli chcesz się podzielić informacjami ze swojego regionu, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@goniec.pl
Źródło: Fakt