Koronacja króla Karola III oznacza dla Wielkiej Brytanii kolosalne zmiany. Ogromne wydatki i chaos
Po śmierci królowej Elżbiety II Brytyjczycy oraz obywatele Zjednoczonego Królestwa przygotować się muszą na duże zmiany, za którymi pójdą nie mniejsze wydatki. Wraz z koronacją nowego króla zmianie ulegną m.in. banknoty, monety i mundury policyjne. To jednak nie wszystko.
Nowe banknoty, mundury, paszporty - koronacja króla oznacza duże wydatki
Królowa Elżbieta II panowała przez ponad 70 lat i większość żyjących osób nie pamięta nikogo innego na brytyjskim tronie - ciężko też im sobie wyobrazić, że reprezentacyjną rolę w Wielkiej Brytanii mógłby pełnić ktoś inny. Niestety, monarchini zmarła w czwartek, 8 września, a jej dotychczasowe obowiązki przejmie najstarszy syn - Karol. Za tą zmianą pójdą kolejne, które finalnie kosztować będą Brytyjczyków wiele milionów funtów. Niektóre zmiany wejdą w życie już teraz, a inne w najbliższych miesiącach i latach.
Jak pewnie większość osób wie, w Wielkiej Brytanii wszystkie banknoty i monety noszą wizerunek zmarłej królowej, lecz po jej śmierci pojawią się nowe, na których pojawi się twarz nowego króla Karola III. Pieniądze z wyobrażeniem Elżbiety II jeszcze przez pewien czas pozostaną prawnym środkiem płatniczym, ale z czasem zostaną wycofane z obiegu. Wkrótce do wiadomości publicznej ma zostać przekazana data, po której nie będzie można ich już używać.
Zmiana ta obejmie nie tylko Wielką Brytanię, ale również inne kraje należące do Zjednoczonego Królewska takie jak Kanada, Australia i Nowa Zelandia. Tam również stopniowo będą wycofywane banknoty i monety, na których widnieje Elżbieta II.
Podobny los spotka mundury wielu formacji brytyjskich, w tym te należące do policjantów i żołnierzy. Na dotychczasowych znajdował się monogram królowej Elżbiety II, a docelowo mają zostać one zastąpione ubiorami z monogramem Karola III.
Bardziej zmianą dla obywateli będzie konieczność wymiany paszportów. Aktualne dokumenty zawierają formułę: "Sekretarz Stanu Jej Brytyjskiej Królewskiej Mości prosi i wymaga w imieniu Jej Królewskiej Mości wszystkich, których może to dotyczyć, aby pozwolili okazicielowi tego dokumentu przejść swobodnie bez przeszkód i udzielili okazicielowi takiej pomocy i ochrony, jaka może być konieczna".
Nowo wydawane paszporty będą uwzględniały zmianę zaimków osobowych związaną z odmienną płcią nowego monarchy. Stare paszporty zachowają jednak ważność do końca okresu określonego podczas ich wydania - nie będzie konieczności ich wymiany przed czasem.
Zmianie ulegnie również brytyjski hymn narodowy. W miejsce "God Save the Queen" (Boże, chroń Królową) powróci dawna wersja przewidziana dla króla płci męskiej "God Save the King" (Boże, chroń Króla), zaimki w tekście zostaną oczywiście odpowiednio zamienione. Jest to powrót do "męskiej" wersji hymnu, która obowiązywała do 1952 roku, gdy zmarł król Jerzy VI, ojciec zmarłej w czwartek Elżbiety II.
Artykuły polecane przez Goniec.pl:
Andrzej Duda nie poleci na pogrzeb Elżbiety II państwowym samolotem. Wystosowano oficjalny zakaz
Kilkuletnia dziewczynka zaczepiła księcia Williama i wręczyła mu prezent. Nagranie podbija sieć
Księżniczka Anna o zachowaniu królowej po śmierci księżnej Diany. "Zrobiła dokładnie to, co trzeba"
Źródło: Polskie Radio 24