Goniec.pl
Pawel Wodzynski/East News

Pawel Wodzynski/East News

„Klan”. Barbara Bursztynowicz narzeka na to, co dzieje się na planie serialu

1 Października 2022

Autor tekstu:

Kacper Kulpicki

Barbara Bursztynowicz od 26 lat wciela się w postać płochej i dobrotliwej Elżuni w serialu „Klan”. Widzowie nie kojarzą jej z żadnych innych aktywności zawodowych. W niedawnym wywiadzie podzieliła się nie tylko przemyśleniami na temat swojej postaci, ale również w krytyczny sposób odniosła się do pracy scenarzystów. Co właściwie ma im do zarzucenia?

„Klan” ma już ponad 4030 odcinków

Słynna opera mydlana Telewizji Polskiej emitowana jest od 1997 roku. Kadrowe roszady w ekipie publicznego nadawcy, zmiany prezesów, budżetów i strategii – żadna z tych rzeczy nie zaburzyła emisji telenoweli, która nieprzerwanie (!) przez tyle lat ma stabilną oglądalność i dla wielu seniorów (i nie tylko) stała się już niemal zwyczajem i telewizyjną tradycją.

Agnieszka Kaczorowska jako Bożenka

Bożenka z „Klanu” chce zagrać „zdzi*ę”. Agnieszka Kaczorowska zmienia branżę

CZYTAJ DALEJ

Można powiedzieć, że TVP bez „Klanu” jest jak TVN bez Kuby Wojewódzkiego, a to samo porównanie można odnieść również do Barbary Bursztynowicz. Od pierwszych odcinków serialu wciela się w postać wrażliwej, pracowitej i powściągliwej Elżbiety Chojnickiej. „Klan” bez niej nie byłby już taki sam.

Chociaż perypetie pozostałych członków znamienitych klanów Chojnickich i Lubiczów były zaskakujące i obfitowały w zdrady, kłamstwa, niespodziewane wyjazdy, a nawet „kryminały” to losy Elżuni pozostawały przez lata niezmienne. W rozmowie z „Super Expressem” Bursztynowicz postanowiła spróbować zadać kres tej monotonii i jawnie skrytykowała scenarzystów telewizyjnego przeboju.

Barbara Bursztynowicz narzeka na marazm i stagnację

Dziennik idealnie wyczuł nastrój artystki i postanowił skłonić ją do szczerych wyznań. Spytał 68-latkę o to, jak pracuje jej się na planie jednego z najpopularniejszych seriali w Polsce. Bohaterka podzieliła odpowiedź na dwie części – najpierw opisała pozytywy, później zaś spojrzała na sprawę z nieco bardziej krytycznej strony.

– 26 lat "Klanu" i mojej z nim przygody można porównać do małżeństwa, które przeżyło ze sobą ponad ćwierć wieku. To naprawdę duża sztuka. Uczymy się od siebie bardzo dużo, nawzajem pomagamy. To czas spędzony razem z tej bardzo pozytywnej strony – powiedziała, a po ostatnim zdaniu już było oczywiste, że poznamy nie tylko blaski, ale również cienie jej pracy na planie. Dodała bowiem:

– Z drugiej strony nie ukrywam, że jest rutyna, która nam towarzyszy już od jakiegoś czasu. Trochę jak w małżeństwie. […] Czasami wdziera się niecierpliwość i bywa, że mamy siebie już dość. […] Jesteśmy w pewnym sensie na siebie skazani. 26 lat wytrzymaliśmy ze sobą i myślę, że damy radę żyć kolejne lata, nie przeszkadzając sobie nawzajem, a wręcz przeciwnie — pomagając sobie. To jest właśnie związek — "Klan" i ja – podkreśliła, używając osobliwego porównania.

Barbara Bursztynowicz pragnie (a może żąda?) odmiany

Żądni skandalu byli na pewno czytelnicy — z pewnością zachwyceni, gdy aktorka kontynuowała swoje przemyślenia na temat letargu, w jaki wprowadziła ją niezmienna przez ćwierćwiecze rola mieszkanki słynnej willi na warszawskiej Sadybie.

Trudno od nas wymagać permanentnej cierpliwości. Jednak czasami chcielibyśmy jakiejś odmiany. Kojarzymy się, jak wiadomo, z jedną postacią. Trudno, żebyśmy się nie kojarzyli. Tak już bardzo zapadliśmy widzom głęboko w pamięć, że nasze osobowości są tak ukształtowane, że inaczej być nie może, chociaż oczekujemy jakiejś burzy – powiedziała w rozmowie z „SE”.

Barbara Bursztynowicz zaskakująco przyznała również, że nie zawsze ma ochotę przyjeżdżać na plan „Klanu”. W niewybrednych słowach skrytykowała scenariusz serialu, w którym przez 26 lat ani razu nie znalazło się miejsce na odrobinę zaskoczenia. Aktorka postawiła sprawę na ostrzu noża i wyartykułowała swoje oczekiwania.

Czekam, aż moja postać — Elżbieta — zrobi coś, na co by się dotąd nie odważyła. Bo ona żyje życiem innych. Wszyscy przychodzą do niej po rady, ale nigdy nikt nie zapyta, jak ona się czuje. Przydałoby się jakieś zdarzenie, które pokazałoby ją w centrum uwagi – rzekła.

Czy za tę kontestację Bursztynowicz poniesie konsekwencje od pracodawcy? Bazując na tym, co mówi, wydaje się, że aktorce jest już wszystko jedno…

Będzie nam miło, jeśli jutro rano odwiedzisz naszą stronę główną - Goniec.pl

fot. Instagram @agakaczor

Królewskie rozpasanie na 3. urodzinach córki Agnieszki Kaczorowskiej. Bożenka z "Klanu" ma gest

Córka Agnieszki Kaczorowskiej ma już 3 lata. Szczęśliwi rodzice zorganizowali dla niej niezapomnianą imprezę z mnóstwem atrakcji.

Zobacz galerię >

Artykuły polecane przez Goniec.pl:

Tagi:

Kacper KulpickiAutor

Redaktor portalu Goniec.pl. Pochodzę z Podkarpacia. Dzięki odpowiedniemu dystansowi (nie tylko w odległości) mam zdroworozsądkowe i niestereotypowe spojrzenie na to, co dzieje się na warszawskich salonach. Potrafię patrzeć na Gwiazdy w sposób życzliwy, acz przenikliwy. Doświadczenie copywriterskie pozwala mi we właściwych słowach ująć to, co ciekawi naszych czytelników. W wolnych chwilach oddaję się kulinarnym wojażom i pisaniu recenzji z podkarpackich restauracji.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: kacper.kulpicki@goniec.pl

Podobne artykuły

Renata Przemyk fot. Jakub Kaminski/East News

Gwiazdy

Renata Przemyk rezygnuje z nominacji do nagrody TVP: "Ja bym w oczy sobie spojrzeć nie mogła"

Czytaj więcej >
"Rolnik szuka żony" Mateusz i Zuzanna fot. Instagram @rolnikszukazonytvp, @kocieg

Gwiazdy

"Rolnik szuka żony". Zuzanna zabrała głos w sprawie "afery screenowej". "Wszystko zostało zmyślone"

Czytaj więcej >
Tomasz Lis fot. Piotr Molecki/East News

Gwiazdy

Tomasz Lis ma za sobą poważną operację. Wiadomo, jak się czuje

Czytaj więcej >
Robert Janowski fot. TRICOLORS/East News

Gwiazdy

Robert Janowski żyje w strachu, a stalkerka śmieje mu się w twarz. "Mam ubaw po pachy"

Czytaj więcej >
Nie żyje

Gwiazdy

Cliff Emmich ze "Strażnika Teksasu" nie żyje. Aktor przegrał walkę z ciężką chorobą

Czytaj więcej >
Dominik Abus fot. YouTube @Hi_5

Gwiazdy

"Gogglebox. Przed telewizorem". Dominik Abus zatrzymany przez policję, doszło do ostrej sprzeczki

Czytaj więcej >