Goniec.pl
zrzut ekranu, vod.tvp.pl

zrzut ekranu, vod.tvp.pl

Kazimiera Utrata zasłynęła rolą cioci Stasi w "Klanie". Życie aktorki nie było proste

13 Sierpnia 2022

Autor tekstu:

Kacper Kulpicki

Udostępnij:

Ciocia Stasia z „Klanu”, czyli Kazimiera Utrata, zmarła cztery lata temu. Wszyscy, którzy cenili jej talent i optymistyczne podejście do życia (a było takich wielu), pożegnali artystkę podczas pięknej ceremonii pogrzebowej w 2018 roku. Kazimiera Utrata odeszła w wieku 86 lat. Niewiele osób wiedziało, że jej życie było pasmem dramatów.

Kazimiera Utrata była absolwentką filologii rosyjskiej na Uniwersytecie Warszawskim, jednak nie z nią gwiazda postanowiła związać swoją przyszłość. Tuż po studiach dużo czasu spędzała w Studenckim Teatrze Satyryków w Warszawie i to właśnie tam stawiała pierwsze kroki jako aktorka. Innym pracownikiem teatru był kompozytor Marek Lusztig. Kazimiera i Marek od razu przypadli sobie do gustu i pobrali się.

grób andrzeja leppera andrzej lepper

Tak wygląda grób Andrzeja Leppera w 11. rocznicę śmierci. Jeden szczegół wyciska łzy z oczu

CZYTAJ DALEJ

W 1959 roku artyści nie tylko wzięli ślub, ale także cieszyli się z narodzin córki, Katarzyny. Po urodzinach pociechy para zdecydowała się wyjechać do Szwecji. W zimnym, skandynawskim kraju Marek Lusztig zamierzał doskonalić swój muzyczny warsztat, a młoda żona (wraz z córką) postanowiła mu towarzyszyć. Wspólnie zamieszkali w kraju, który dzieli od Polski Morze Bałtyckie.

Kazimiera utrata przeżyła dramat

Kazimiera Utrata i Marek Lusztig wiedli życie szczęśliwego małżeństwa, jednak zostało ono brutalnie przerwane przez okrutną śmierć kompozytora, który zginął tragicznym wypadku samochodowym. W momencie śmierci ukochanego aktorki, ich córka miała zaledwie 13 lat. W 1972 roku Utrata podjęła decyzję o powrocie do Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej, by pochować męża na warszawskim Cmentarzu Bródnowskim.

Niestety, jej kariera została zaniedbana, ponieważ kobieta zupełnie poświęciła się wychowaniu nastoletniej córki, która przeżyła traumę po śmierci rodziciela. Gdy minęło kilka lat, córka Katarzyna postanowiła powrócić do Szwecji. Założyła tam rodzinę. Matka pozostała w ojczyźnie.

Osamotnione macierzyństwo i przedwczesna śmierć ukochanego na pewno odmieniły jej życiowe plany i odcisnęły na artystce piętno. Przez całe swoje życie, pomimo wszelakich przeciwności losu, udowadniała nie tylko sobie, ale też przyjaciołom, czym jest pogoda ducha i optymistyczne podejście do otaczającego świata. Dała się poznać jako uśmiechnięta i energiczna kobieta, ale także aktorka.

Kazimiera Utrata - role w znanych filmach

Zagrała w kilkudziesięciu filmach i serialach. Widzowie lubiący polskie kino z pewnością kojarzą Utratę z „Galimatiasu, czyli kogla-mogla II”, „Misia”, a także seriali „Zmiennicy”, „Panny i wdowy”, czy „Boża podszewka”.

Nie można zapomnieć o rolach w „Kochaj albo rzuć” i „Klanie”, w którym wcieliła się w postać cioci Stasi, powracającej do domu Lubiczów prosto z Kazachstanu. W najpopularniejszej polskiej telenoweli grała potulną i dobrotliwą cioteczkę, która mówiła z charakterystycznym akcentem (zamiast „Ł” wymawiała „L”). We wczesnych sezonach serialu towarzyszyła seniorowi rodu mieszkającego na warszawskiej Sadybie, który cierpiał na złe samopoczucie po śmierci ukochanej żony. Ciocia Stasia z czasem stała się nieodłączną częścią popularnej rodziny i mogliśmy ją oglądać w wielu odcinkach serialu.

Kazimiera Utrata mogła poszczycić się wieloma nagrodami nie tylko za warsztat aktorski, ale także wokalny. W 1963 roku została wyróżniona przez podczas pierwszego Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu za znakomitą interpretację utworu Agnieszki Osieckiej o okularnikach.

Śmierć aktorki

W 2018 roku polskie media obiegła informacja o śmierci aktorki. Serwis „Film Polski” zamieścił wówczas specjalny komunikat:

- 12 sierpnia w wieku 86 lat zmarła Kazimiera Utrata. Aktorka na ekranie debiutowała w roku 1959 w Lotnej. Miała w swoim dorobku kilkadziesiąt ról filmowych, jednak prawdziwą popularność przyniosła jej grana nieprzerwanie od roku 1997 rola pani Stasi w telenoweli „Klan” – brzmiała informacja zamieszczona w serwisie poświęconym polskiej kinematografii.

Kazimiera Utrata odeszła do świata zmarłych, przebywając w swoim mieszkaniu. Przyczyną zgonu był zawał serca. Aktorka po kres swych dni pozostawała aktywna zawodowo. 5 dni po śmierci została pochowana na Cmentarzu Bródnowskim w Warszawie. Fani, którzy chcieliby zapalić jej znicz, mają jednak problem z odnalezieniem grobu aktorki. Powód jest prosty - serialowa ciocia Stasia została pochowana pod nazwiskiem męża - na nagrobku widnieje więc adnotacja: Kazimiera Lusztig.

ARTUR BARBAROWSKI/East News

Schizofrenia, depresja i bezradność - fani nie mieli pojęcia, co przeżyła Irena Jarocka. Jej grób mówi wszystko

Irena Jarocka była jedną z najpopularniejszych polskich wokalistek, której przeboje na zawsze zapisały się w historii polskiej piosenki. Wspominamy jej bogatą karierę i burzliwy życiorys - niewielu nucących utwory artystki zdaje sobie sprawę, przez jak poważne problemy przeszła. Związek ze schizofrenikiem, depresja, próba samobójcza - to tylko kilka z zapisów w jej bujnej biografii.

Zobacz galerię >

Artykuły polecane przez Goniec.pl:

Źródło: Viva, Goniec, WikipediaTagi:

Kacper KulpickiAutor

Redaktor portalu Goniec.pl. Pochodzę z Podkarpacia. Dzięki odpowiedniemu dystansowi (nie tylko w odległości) mam zdroworozsądkowe i niestereotypowe spojrzenie na to, co dzieje się na warszawskich salonach. Potrafię patrzeć na Gwiazdy w sposób życzliwy, acz przenikliwy. Doświadczenie copywriterskie pozwala mi we właściwych słowach ująć to, co ciekawi naszych czytelników. W wolnych chwilach oddaję się kulinarnym wojażom i pisaniu recenzji z podkarpackich restauracji.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: kacper.kulpicki@goniec.pl

Podobne artykuły

Martyna Wojciechowska podjęła zaskakującą decyzję. Najpierw rozwód, zniknięcie z TV, a teraz to

Gwiazdy

Martyna Wojciechowska podjęła zaskakującą decyzję. Najpierw rozwód i zniknięcie z TV, a teraz to

Czytaj więcej >
Daniel z "Love Island" miał dziewczynę poza programem. Tay ujawniła wszystkie szczegóły o ich związku.
(fot. Polsat/instagram.com/tayvm)

Gwiazdy

"Love Island". Dziewczyna Daniela ujawnia prawdę o ich związku. Tay pokazała wiadomości od ukochanego

Czytaj więcej >
Królowa Elżbieta II miała ostatnie życzenie, które dotyczyło Meghan Markle. O co chodziło?

Gwiazdy

Królowa Elżbieta II miała ostatnie życzenie, które dotyczyło Meghan Markle. O co chodziło?

Czytaj więcej >
zrzut ekranu, Youtube @tvnpl

Gwiazdy

„Kuba Wojewódzki”. Anna Mucha poucza Julię Wieniawę. „To jest ku**a nie w porządku”

Czytaj więcej >
Franciszek Pieczka zmarł w wieku 94 lat. Już wkrótce odbędzie się państwowy pogrzeb

Gwiazdy

Pogrzeb Franciszka Pieczki. Minister Piotr Gliński przekazał wspaniałe wieści, zapadła ostateczna decyzja

Czytaj więcej >
Selma Blair, aktorka cierpiąca na stwardnienie rozsiane wzięła udział w amerykańskim "Tańcu z gwiazdami". Jej występ wycisnął łzy widzom i jurorom.
(fot. screen z youtube.com/EntertaintmentCanada courtesy Disney+)

Gwiazdy

Selma Blair w "Tańcu z gwiazdami". Wzruszający występ cierpiącej na stwardnienie rozsiane aktorki

Czytaj więcej >