Goniec.pl Wiadomości Kiedy zostanie uchwalona ustawa o pracy zdalnej? Wielkie rozczarowanie, Marlena Maląg zabrała głos
Flickr/Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej

Kiedy zostanie uchwalona ustawa o pracy zdalnej? Wielkie rozczarowanie, Marlena Maląg zabrała głos

27 października 2022
Autor tekstu: Eryk Błaszak

Ustawa o pracy zdalnej będzie poddana pod obrady Sejmu najpewniej w przyszłym roku. Taką prognozę zapowiedziała obecna w studiu "Polsat News" Marlena Maląg. Minister pracy i polityki społecznej mówiła o wydłużeniu procesu procedowania nad ustawą, przez co wejdzie ona w życie najprawdopodobniej w przyszłym roku.

Ustawa o pracy zdalnej jednak w przyszłym roku

Taką właśnie prognozę wygłosiła w studiu "Polsat News" Marlena Maląg. Zapytania o przyczyny tak długiego zwlekania z uchwaleniem rzeczonej ustawy, ministra zwracała uwagę na prowadzony w podkomisjach dialog, który wymaga większej ilości czasu.

- Ustawa o pracy zdalnej jest w Sejmie, trafiła do podkomisji. Pracowaliśmy nad ustawą półtora roku, na Radzie Dialogu Społecznego, (trwała - red.) polemika między stroną społeczną, a stroną pracodawców, aby wypracować jak najlepsze rozwiązanie. Wydawało nam się, że prace sejmowe pójdą szybko - mówiła dziennikarzowi "Polsat News" ministra.

W swojej wypowiedzi Marlena Maląg podkreśliła, iż trwające wiele miesięcy dyskusje w podkomisji już się zakończyły, a sam projekt trafił do dalszego procedowania i jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem nowe zapisy wejdą w życie w przyszłym roku - Zapewne w tym roku zostaną przyjęte zmiany w Kodeksie Pracy i praca zdalna zostanie z nami na stałe w ramach zapisów Kodeksu - komentowała ministra.

Pracodawca i pracownik

Jak podkreśliła Marlena Maląg ustawa o pracy zdalnej jest odpowiedzią rządu PiS na oczekiwania społeczne, a w szczególności młodych obywateli, którzy z powodzeniem korzystają z tego rodzaju wykonywania pracy. - Przede wszystkim młodzi ludzie zwracają uwagę na to, że aby łączyć pracę zawodową z życiem rodzinnym potrzebne są elastyczne formy zatrudnienia. My wychodzimy naprzeciw - mówiła Marlena Maląg.

Co więcej, przyjęte rozwiązania będą wymagały odpowiedniego konsensusu pomiędzy pracodawcą a pracownikiem. Będą one również obligowały tego pierwszego do wprowadzenia określonych regulaminów i partycypacji w kosztach.

Wśród przepisów, które mają się znaleźć w ustawie będzie można znaleźć punkt poświęcony rodzicom, wychowującym dzieci do czwartego roku życia. Jak powiedziała ministra, każdy taki rodzic, który złoży wniosek do pracodawcy o pracę zdalną będzie dla niego wiążący.

Artykuły polecane przez Goniec.pl:

Źródło: polsatnews.pl

Obserwuj nas w
autor
Eryk Błaszak

Między Mickiewiczem a Słowackim zasiadam na widowni spektaklu politycznego, by przekazywać dzieje polsko-polskiej miłości. Wszak nie ma większych proroków niż w kraju nad Wisłą.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@goniec.pl
non-fiction wiadomości finanse technologia zdrowie rozrywka sport