Goniec.pl
Arnaud Bouissou, CC0, via Wikimedia Commons/ANDREW MILLIGAN/AFP/East News

Arnaud Bouissou, CC0, via Wikimedia Commons/ANDREW MILLIGAN/AFP/East News

Karol III podjął decyzję w sprawie księcia Andrzeja. Brat króla powróci do łask monarchii?

22 Września 2022

Autor tekstu:

Kacper Kulpicki

Udostępnij:

Karol III z chwilą śmierci Elżbiety II stał się królem Zjednoczonego Królestwa. Jego matka została już pochowana, więc teraz może z pełną uwagą zająć się rządami. Przed nim wiele ważnych decyzji jednak zdążył już podjąć pierwsze z nich, np. tę w sprawie owianego złą sławą brata, księcia Andrzeja. Czy arystokrata oskarżony o niecne przestępstwo o charakterze seksualnym może spać spokojnie?

Kontrowersje wokół księcia Andrzeja

Książę Andrzej ,chociaż ma wygląd dobrotliwego seniora, dał nieźle „popalić” reputacji rodziny królewskiej. Kontrowersje z nim związane zaczęły się, gdy udzielił wywiadu telewizji BBC.

Syn zmarłej władczyni z beztroską opowiadał w nim o swojej zażyłej przyjaźni z niejakim Jeffreyem Epsteinem. To urodzony w Nowym Jorku żydowski multimilioner, finansista, który został skazany za przestępstwa seksualne. Liczba mnoga nie jest przypadkiem – w 2019 roku aż dziewięć kobiet zeznało, że przez serdecznego kolegę brytyjskiego arystokraty były zgwałcone, a jedna z nich miała mieć wówczas tylko 13 lat. Kobiety domagały się od rzekomego sprawcy zadośćuczynienia w kwocie 557 milionów dolarów. W tym samym roku Epstein popełnił samobójstwo.

Książę

Książę Andrzej pod gradem wyzwisk. Syn Elżbiety II zaatakowany podczas procesji żałobnej swojej matki, interweniowała policja

CZYTAJ DALEJ

Oskarżony i książę Andrzej byli sfotografowani podczas pogawędki w nowojorskim Central Parku. Wtedy media po raz pierwszy poinformowały o osobliwej znajomości brata Karola III z Amerykaninem. Wskutek medialnej burzy i naporu ze strony pozostałej części „Royalsów”, członek znamienitego rodu postanowił (a raczej był zmuszony) odsunąć się od wszelkich królewskich obowiązków.

Syn Elżbiety II oskarżony o napaść seksualną

Spekulacje na temat przyczyn jego relacji z oskarżanym o seks z nieletnimi i handel ludźmi Amerykaninem pozostawały tylko spekulacjami aż do 2021 roku. Virginia Giuffre wniosła wówczas pozew do sądu (w USA – przyp. red.), w którym oskarżyła księcia o napaść seksualną. Na domiar złego, była wówczas niepełnoletnia (17 lat).

Arystokrata przekonywał (również w wywiadzie dla BBC), że pozew jest kłamliwy, bowiem w czasie, gdy rzekomo miał dopuścić się owej bezecnej nikczemności, przebywał na miłym obiedzie z córeczkami. W sądzie książę Yorku nie był już tak buńczucznie nastawiony i podpisał ugodę, w ramach której zadeklarował przekazanie „znacznej darowizny” na cele charytatywne wskazane przez powódkę.

Karol III podjął decyzję w sprawie brata

Jak donosi brytyjski „The Sun”, Karol III podjął już decyzję w sprawie przyszłości brata i jego przywilejów. Okazuje się, że zasiadający na tronie arystokrata nie miał żadnych wątpliwości.

Książę Andrzej na długi czas może zapomnieć o powrocie do pełnienia królewskich obowiązków. W obliczu śmierci Elżbiety II panujący władca udzielił zgody bratu na uczestnictwo w części pogrzebu matki (podczas czuwania) w mundurze wojskowym. Byłą to jednak jedyna pobłażliwość, na jaką może liczyć. Skompromitowany członek klanu Windsorów w dalszym ciągu nie jest mile widziany w tym gronie.

Królowa Elżbieta II nie żyje. Oto najbardziej zaskakujące ciekawostki na jej temat/KIRSTY O'CONNOR/AFP/East News

Ukryte znaczenie małej torebki i brak prawa jazdy. Oto ciekawostki na temat królowej Elżbiety II

Królowa Elżbieta II nie żyje. Monarchini zmarła w czwartek 8 września 2022. Była jedną z najdłużej panujących władczyń na świecie. Pod jej panowaniem Wielka Brytania przechodziła trudne chwile, jednak przez większą część jej przywództwa kraj się rozwijał i powrócił do utraconej po dekolonizacji świetności. Przedstawiamy mniej znane ciekawostki na temat królowej Elżbiety II.

Zobacz galerię >

Artykuły polecane przez Goniec.pl:

Źródło: gwiazdy.wp.pl, GoniecKacper KulpickiAutor

Redaktor portalu Goniec.pl. Pochodzę z Podkarpacia. Dzięki odpowiedniemu dystansowi (nie tylko w odległości) mam zdroworozsądkowe i niestereotypowe spojrzenie na to, co dzieje się na warszawskich salonach. Potrafię patrzeć na Gwiazdy w sposób życzliwy, acz przenikliwy. Doświadczenie copywriterskie pozwala mi we właściwych słowach ująć to, co ciekawi naszych czytelników. W wolnych chwilach oddaję się kulinarnym wojażom i pisaniu recenzji z podkarpackich restauracji.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: kacper.kulpicki@goniec.pl

Podobne artykuły

Uczestnicy "Love Island" nagrali specjalną wiadomość dla Natalii okazując jej wsparcie.
(fot. screen z instagram.com/loveislandwyspamilosci/Polsat)

Gwiazdy

"Love Island". Uczestnicy wspierają Natalię. Nagrali dla niej specjalną wiadomość

Czytaj więcej >
fot. Instagram @agnieszka.chylinska

Gwiazdy

Agnieszka Chylińska odniosła się do plotek o wyjeździe z mężem do USA. „Nawet we Fromborku nie byliśmy”

Czytaj więcej >
fot. Instagram @karolinakp

Gwiazdy

Karolina Korwin-Piotrowska trafiła do szpitala. Opisała swój pobyt w państwowej placówce

Czytaj więcej >
"The Voice of Poland" wkracza w kolejny etap. Od 1 października oglądać będziemy Bitwy uczestników!
(fot. Jan Bogacz/TVP)

Gwiazdy

"The Voice of Poland". Startują Bitwy. Trenerzy przyznają: "To emocjonalna rzeźnia"

Czytaj więcej >
Martyna Wojciechowska podjęła zaskakującą decyzję. Najpierw rozwód, zniknięcie z TV, a teraz to

Gwiazdy

Martyna Wojciechowska podjęła zaskakującą decyzję. Najpierw rozwód i zniknięcie z TV, a teraz to

Czytaj więcej >
Daniel z "Love Island" miał dziewczynę poza programem. Tay ujawniła wszystkie szczegóły o ich związku.
(fot. Polsat/instagram.com/tayvm)

Gwiazdy

"Love Island". Dziewczyna Daniela ujawnia prawdę o ich związku. Tay pokazała wiadomości od ukochanego

Czytaj więcej >