Jaka będzie wiosna 2024? Duże zaskoczenie
Przed nami dopiero kalendarzowa zima, ale myśli niektórych wybiegają już o wiele dalej w przyszłość. Zwolennicy łagodniejszych temperatur i słońca z utęsknieniem wyczekują nadejścia wiosny, licząc na to, że będzie ona dla nas łaskawa. Rąbka tajemnicy uchylili w tej kwestii synoptycy z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Oto długoterminowa, eksperymentalna prognoza pogody na pierwsze miesiące 2024 roku.
Początek roku z typową zimą
Z obliczeń naukowców z IMGW wynika, że początek roku przywita nas standardowymi, jak na styczeń, temperaturami. Nie będą one bowiem odbiegać od średniej miesięcznej normy wieloletniej z lat 1991-2020. Co innego, jeśli chodzi o opady. Tych ma być więcej niż w poprzednich latach.
Podobnie sytuacja przedstawiać ma się także w lutym, kiedy to temperatury znów wpasują się idealnie w średnią, a opady nieśmiało poza nią wykroczą. Wielu Polaków najbardziej interesuje jednak to, jaka będzie nadchodząca wiosna.
Jaka będzie nadchodząca wiosna?
Choć wiosna rozpoczyna się w trzeciej dekadzie marca, bywały lata, gdy już na początku miesiąca słońce potrafiło mocniej przygrzać. Amatorzy ciepła i promieni słonecznych z pewnością ucieszą się z wiadomości, że marzec w przyszłym roku ma być cieplejszy niż zazwyczaj. Powyżej normy wieloletniej uplasują się też opady atmosferyczne.
ZOBACZ: Jest najnowsza prognoza pogody na Boże Narodzenie. Takich wieści nie było od lat
Zaskoczeniem może być jednak kwiecień, kiedy to niewykluczone, że będzie chłodniej niż zwykle . Do tego należy dołożyć jeszcze kształtującą się powyżej normy wieloletniej sumę opadów atmosferycznych . Z drugiej strony, wszyscy dobrze wiemy przecież, że kwiecień-plecień. Być może w tym ludowym powiedzeniu jest nie tylko ziarnko prawdy.
Sprawdzalność długoterminowej prognozy pogody
Zaznaczmy również, że tak odległe prognozy pogody należy traktować z bardzo dużą rezerwą. IMGW sam podkreśla, że mimo postępu technicznego i coraz lepszej wiedzy nt. procesów pogodowych, błędy, jeśli chodzi o tak długie okresy, mogą się zdarzać.
Rozbieżności wynikają z ryzyka wystąpienia nagłych zjawisk meteorologicznych, mogących zaburzać prognozowane procesy pogodowe, a także samej różnorodności wykorzystywanych założeń fizycznych i równań matematycznych oraz statystycznych.
Na dokładniejsze opisy przyjdzie nam jeszcze trochę poczekać. Zaprezentowana prognoza jest orientacyjna i eksperymentalna , a ponadto dotyczy średniego przebiegu dla całego prognozowanego regionu i danego okresu prognostycznego.
Źródło: IMGW, TVN24