Goniec.pl
covid-charakterystyczne-objawy

unsplash.com/Mufid Majnun (zdjęcie ilustracyjne)

Symptomy przechorowania COVID-19

27 Września 2021

Autor tekstu:

Mateusz Sidorek

Udostępnij:

Doktor Bartosz Fiołek, który w mediach społecznościowych regularnie publikuje badania naukowe dotyczące COVID-19 i obala powszechne mity, próbując zwiększać świadomość społeczeństwa w kwestii pandemii, opowiedział o objawach mogących sugerować, że przeszliśmy chorobę. Ekspert zaznaczył jednak, że pewność możemy mieć dopiero po wykonaniu specjalistycznych testów.

Pewne symptomy mogą wskazywać na to, że przechorowaliśmy COVID-19. Jednak należy pamiętać, że choroba wywoływana przez koronawirusa bardzo często przypomina grypę, dlatego łatwo może dojść do pomyłki. W związku z tym doktor Bartosz Fiołek przypomina, że w przypadku podejrzeń zawsze należy udać się na test.

zupka chinska

Konsekwencje jedzenia zupek chińskich

CZYTAJ DALEJ

Obecnie COVID-19 wywoływany jest najczęściej przez wariant Delta koronawirusa, który zaczął dominować w wielu krajach. Również w Polsce odpowiada on za większość zarażeń. Bartosz Fiołek przypomniał, że duszności nie muszą jednoznacznie świadczyć o nowej chorobie.

– Ciężko jest powiedzieć tylko i wyłącznie na podstawie objawów łagodnej infekcji górnych dróg oddechowych, że to na pewno COVID-19. Z kolei kiedy pojawia się duszność w przebiegu zapalenia płuc, to na pewno dowiemy się, co ją wywołuje, ponieważ trafiamy wówczas do szpitala, wykonujemy test na obecność zakażenia SARS-CoV-2 tudzież tomografię komputerową wysokiej rozdzielczości. Na tej podstawie stwierdzamy, czy jest to zapalenie płuc w przebiegu COVID-19, czy wywołane innym czynnikiem etiologicznym – wyjaśnił.

Pozostała część artykułu pod materiałem wideo

Charakterystyczne objawy COVID-19

Można wymienić objawy charakterystyczne dla COVID-19 – szczególnie te, które wywoływane są przez wariant Delta koronawirusa. U wielu pacjentów obserwuje się problemy gastryczne, co nie pojawiało się w przypadku poprzednich mutacji SARS-CoV-2.

– W przypadku zakażenia wariantem Delta nowego koronawirusa, częściej występują objawy gastryczne, żołądkowo-jelitowe, czyli nudności, wymioty, zaburzenia wypróżnienia. Jest jednak wysoce nieodpowiedzialne, żeby mając objawy infekcji dróg oddechowych i ze strony przewodu pokarmowego, bez testu stwierdzić: „OK, to na pewno była Delta. Jestem ozdrowieńcem” – powiedział doktor Fiałek.

Na łamach portalu Medonet zaznaczył, że diagnozowanie się na własną rękę może być nie tylko nieodpowiedzialne, ale także niebezpieczne dla naszego zdrowia. Jedyną skuteczną metodą na potwierdzenie, że się zaraziliśmy, jest przeprowadzenie odpowiednich testów.

– Aby ustalić, czy faktycznie jest się ozdrowieńcem, należy w przypadku wystąpienia objawów po prostu wykonać test na obecność zakażenia SARS-CoV-2 – przypomniał doktor.

–  I to nie test na obecność przeciwciał, który może powiedzieć nam jedynie o kontakcie z koronawirusem SARS-2, a test wykrywający aktywną infekcję nowym koronawirusem, czyli test RT-PCR – dodał.

Najłatwiejsze siedem pytań z "Milionerów", na których polegli uczestnicy. Na piątym można się wyłożyć

Pytanie 1 z 7

Mistrzami jakiej broni są Atos, Portos i Aramis z książki Aleksandra Dumasa?

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Jeżeli chcesz się podzielić informacjami ze swojego regionu, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@goniec.pl

Źródło: Medonet.pl

Mateusz SidorekAutor

Interesuję się literaturą, kinem europejskim oraz arthouse’owym i kulturą francuską w każdym wydaniu. Tworzyłem treści m.in. dla i-D Poland, Noizz, K MAG oraz Hiro.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: mateusz.sidorek@goniec.pl

Podobne artykuły

Dziecko

Lifestyle

4-letni Piotruś zginął pod kołami samochodu. Wzruszająca prośba rodziny

Czytaj więcej >
Pexels/MART PRODUCTION

Lifestyle

Ile zarabiają księża w Polsce? Więcej niż przeciętna krajowa

Czytaj więcej >
złodziej zostawił kartkę i oddał łupy

Lifestyle

Ksiądz znalazł w parafii kartkę od złodzieja

Czytaj więcej >
Lekcje religii

Lifestyle

Księża straszą dzieci w szkołach. Treść ulotki oburzyła rodziców

Czytaj więcej >
Biedronka

Lifestyle

W Biedronce przyłapała męża na zdradzie

Czytaj więcej >
zakupy

Lifestyle

Zaprosiła teściową do siebie, mało nie umarła ze wstydu

Czytaj więcej >