Intrygująca praca przedstawiająca Dziwisza. Otrzymał oryginalne nakrycie głowy
Zaskakująca praca pojawiła się w zbiorach Galerii Bielskiej BWA. Głównym jej bohaterem jest Stanisław Dziwisz, który zamiast piuski ma na głowie kapelusz muchomora. Nie wiadomo czy autor, Tomasz Kokott, będzie miał z tego tytułu problemy.
Patronat nad najnowszą wystawą sprawuje Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu. Czy skoro praca znalazła swoje miejsce w miejskiej galerii czy objęcie jej patronatem ze strony rządu było odpowiednim posunięciem?
Kardynał Dziwisz z kapeluszem muchomora na głowie
Tomasz Kokott w galerii sztuki BWA w Bielsku-Białej umieścił swoją pracę "Królestwo grzybów", której głównym bohaterem jest kard. Stanisław Dziwisz. Odmalowano go w pozie znanej z memów związanych z jego niesłynnym wystąpieniem w TVN, gdy próbowano z nim rozmawiać o kwestiach pedofilii w polskim Kościele.
Dzieło znalazło się na Facebooku wstawione tam przez Galerię Bielską BWA. Jego praca została natychmiast dostrzeżona przez ciekawskich internautów, którzy docenili kontekst powstałego w 2020 roku obrazu. Była to część większej serii portretującej polskich dostojników kościelnych.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Na stronie autora, w jego galerii, można zobaczyć abpa Marka Jędraszewskiego z nosem wydłużonym jak u Pinokia , który składa się na dalszą część kompozycji i osobny jej panel. Nie są to również jedyne prace dotykające tematów społecznych.
Kolejnym dziełem Kokotta w tej tematyce jest "Pokot", w którym główną rolę gra stojąca nad ciałami kobiet z karabinem w ręku Kaja Godek, za którą jaśnieje neonowy krzyż . Autor w opisie pracy opisywał "Pokot" jako moment triumfu dla myśliwego, a stojący w ciemnym lesie krzyż ma być nawiązaniem do legendy o św. Hubercie.
Polska tematyka w pracach artysty pozwala dojrzeć, w jakie nurty brnie Kokott. Co ciekawe, wystawa, w której bierze udział Dziwisz z "Królestwa grzybów" znalazła się pod patronatem Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu.
Będą konsekwencje?
Czy podobny obraz mógłby zostać uznany za obrazę uczuć religijnych? Patrząc na kontekst wydarzeń ostatnich lat, gdy wiele emocji wzbudzała tęczowa Maryja , można by było myśleć, że jak najbardziej kwalifikowałby się do takiego pozwu. Ze względu jednak na jego charakter, sprawa w sądzie byłaby trudna do wygrania.
Urażeni hierarchowie sami mogliby próbować upomnieć się o swoje, wiele zależy jednak od ich prawa do własnego wizerunku oraz czułości na tym punkcie. Afera wokół obrazów z pewnością przysporzyłaby im popularności, której katoliccy biskupi nie chcą.
Kokott może więc spać spokojnie? Problem co najwyżej może mieć galeria BWA w Bielsku-Białej. Nie dochodziło jednak wcześniej do sytuacji, w których ministerstwo nagle cofałoby swoje wsparcie dla miejskich galerii.
Póki co "Królestwo grzybów" można więc oglądać bez przeszkód, a niecodzienna praca z kardynałem Dziwiszem w kapeluszu muchomora może na dłużej pozostać w polskiej świadomości.
Zobacz też:
Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:
-
Jedyny wnuk Krzysztofa Krawczyka potrzebuje pomocy finansowej
-
Jarosław Kaczyński odchodzi z rządu. "Musi przygotować partię do wyborów"
Jeżeli chcesz się podzielić informacjami ze swojego regionu, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@goniec. pl
źródło: goniec.pl