Goniec.pl Fakty Historyczna decyzja władz Ukrainy. Kraj będzie miał tory kolejowe w europejskim standardzie
HANDOUT/AFP/East News

Historyczna decyzja władz Ukrainy. Kraj będzie miał tory kolejowe w europejskim standardzie

25 maja 2022
Autor tekstu: Ada Rymaszewska

Władze Ukrainy podjęły historyczną decyzję. W kraju rozpocznie się etapowa budowa nowych torów kolejowych, zgodnych z europejskimi standardami. Do tej pory bowiem ukraińskie pociągi przystosowane były do szerszych torów, charakterystycznych dla byłych krajów ZSRR. Zmiana ta może mieć strategiczne znaczenie nie tylko gospodarcze, ale i militarne.

Ukraińcy nie rezygnują ze swoich europejskich ambicji. Poza chęcią dołączenia do Unii Europejskiej, starają się także przystosować kraj do zachodnioeuropejskich standardów życia. I choć na ich terenie wciąż toczą się zaciekłe walki, władze kraju są pewne, że wkrótce odzyskają wszystkie zajęte przez Rosjan terytoria i rozpoczną odbudowę zniszczonych miejscowości.

Co ciekawsze, do przywrócenia do życia zamienionych w pył miast i miasteczek chcą nawet dołożyć się rosyjscy oligarchowie , którzy błagają o zdjęcie z nich nałożonych sankcji. Ukraina ma jednak inny pomysł i chce wykorzystać w tym celu skonfiskowane majątki bogaczy z kręgu Władimira Putina.

Taki wielkie sumy z pewnością będą potrzebne choćby na realizację właśnie ogłoszonej inwestycji. Ukraiński premier Denys Szmyhal oznajmił, że w kraju rozpocznie się budowa torów w europejskim standardzie.

Historyczna decyzja władz Ukrainy

- Na początku będą to połączenia wielkich miast, a potem będziemy rozszerzać ten projekt na całą Ukrainę - zapowiedział Szmyhal.

Cała operacja polegać miałaby na zmianie rozstawu torów z 1520 mm na 1435 mm. Portal Rynek Kolejowy zwraca uwagę, że w czasie wojny to olbrzymie i wyjątkowo trudne do realizacji posunięcie.

Ukraińska kolej, aby w pełni dostosować się do nowej rzeczywistości, musi przebudować setki stacji i przystanków kolejowych, a także zrezygnować z części użytkowanego obecnie taboru. - Deklaracja chęci zmiany w tym zakresie jest jednak niezwykle ważna, także ze strategicznego i historycznego punktu widzenia. Oznaczałaby, w sensie nie tylko symbolicznym, ale też realnym, wyjście z postsowieckiej strefy gospodarczej - przypominają dziennikarze Rynku Kolejowego.

Nowe przejścia graniczne między Polską i Ukrainą

Ostatnio Denys Szmyhal poinformował także, że na granicy polsko-ukraińskiej powstaną dwa nowe przejścia graniczne . Nie wiadomo, czy obejmą one swoim zasięgiem także połączenia kolejowe, ale eksperci twierdzą, że w trzech miejscach jest to łatwe do zrealizowania.

Wybudowanie takich węzłów zgodnie z nowymi standardami znacznie ułatwiłoby przepływ ludzi i towarów między Ukrainą a całą Unią Europejską.

Jeszcze przed wybuchem wojny, Koleje Ukraińskie zapowiedziały, że chcą reaktywować pociągi łączące Hrebenne i Rawę Ruską po torze o europejskiej szerokości, co w przyszłości miałoby umożliwić uruchomienie nowych pociągów Warszawa – Lwów.

Uderzenie w Rosję i Białoruś

Przypomnijmy, że w Rosji i na Białorusi, jako byłych państwach ZSRR, wciąż obowiązuje szerszy rozstaw torów. Odcięcie się Ukrainy od wschodnich standardów oznacza więc realne wyjście z postsowieckiej strefy gospodarczej.

To także potężne uderzenie w Rosję i Białoruś, które po zmianach mogą mieć ogromne problemy z przewożeniem koleją towarów, także w ruchu tranzytowym.

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Źródło: WP, Goniec.pl

Obserwuj nas w
autor
Ada Rymaszewska

Redaktorka portalu Goniec.pl. Wcześniej pracowałam w redakcjach TVN24, Kontakt24 oraz b2-biznes.pl. Jestem absolwentką dziennikarstwa i medioznawstwa na Uniwersytecie Warszawskim, a obecnie studiuję politologię. Interesuję się polityką, lubię być na bieżąco z wydarzeniami z kraju i ze świata.

 

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@goniec.pl
wiadomości fakty społeczeństwo telewizja finanse rozrywka sport