Goniec.pl
szpital

Jakub Kaminski/East News

Fatalna sytuacja w szpitalach w całej Polsce, zamykane są kolejne oddziały. Mamy listę

24 Sierpnia 2021

Autor tekstu:

Ada Rymaszewska

Udostępnij:

Dramatyczna sytuacja w szpitalach w całej Polsce. Tylko w ostatnich miesiącach zostało zamkniętych lub zawieszonych kilkadziesiąt oddziałów szpitalnych. Główną przyczyną są braki kadrowe i stale pogarszające się warunki pracy.

Jeszcze kilka dni temu informowaliśmy o zapaści w polskim ratownictwie medycznym. Wszyscy kontraktowi ratownicy pracujący w woj. lubuskim złożyli wypowiedzenia. Rozmowy, jakie miały miejsce w zeszłym tygodniu, nie przyniosły żadnego rozstrzygnięcia. Teraz okazuje się, że sytuacja jest kryzysowa także w szpitalach, a przecież stoimy w obliczu nadejścia czwartej fali koronawirusa.

wiadomosci wpadka

W "Wiadomościach" pomylili datę wybuchu II wojny światowej. Materiał szybko zdjęto

CZYTAJ DALEJ

Zamykane kolejne oddziały szpitalne

W Polsce codziennie zamykane są kolejne oddziały szpitalne. Pod względem liczby - najwięcej na Śląsku. Dramatyczna sytuacja dotyczy większości oddziałów pediatrycznych i ginekologiczno-położniczych. Za chwilę może się okazać, że w Polsce nie będzie gdzie rodzić dzieci.

Głównym powodem takiego stanu rzeczy są braki kadrowe, związane nie tylko z kwestią wynagrodzeń, ale i frustracją pracowników ochrony zdrowia. Sytuację w placówkach regularnie opisuje na Twitterze Jakub Kosikowski, rezydent onkologii klinicznej z Lublina, członek zarządu Porozumienia Rezydentów OZZL.

Pozostała część artykułu pod materiałem wideo

- Od 1.06 zamknięto/zawieszono/ograniczono: 1 szpital onk, 10 pediatrii, 5 gin+położ, 7 intern, 3 otolaryngologii, 1 otolar dzieci, 4 chirurgie, 1 SOR, 4 neurologie, 1 kardiologię, 1 chir naczyniową, 1 zakaźny, 1 gastrologię, 1 neonatologię, 1 rehabilitację, 1 dermatologię, 2 psychiatrie, 3 udarowe - napisał 12 sierpnia Kosikowski.

Jak mówi dr. n. med. Jerzy Freidiger, przyczyny należy upatrywać m.in. w działaniach podjętych jeszcze 30 lat temu, które polegały na ograniczeniu naboru na studia medyczne. Ponadto, lekarze mają do wyboru aż 77 specjalizacji, ale system sprawia, że wybierają zazwyczaj te łatwiejsze i węższe pozostawiając luki w niektórych dziedzinach.

Braki kadrowe główną przyczyną zapaści

Związkowcy z Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy alarmują, że lekarzy brakuje i brakować będzie coraz bardziej. Medycy chętnie przechodzą do sektora prywatnego i wyjeżdżają za granicę. Powodem jest brak porozumienia z rządem w podstawowych kwestiach.

Na stronie OZZL możemy przeczytać, że to minister zdrowia, premier i przewodniczący partii rządzącej są winni temu, że za chwilę w państwowej ochronie zdrowia nie będzie miał kto leczyć. Jeszcze przed pandemią koronawirusa lekarze pracowali na kilku etatach, ale teraz, w czasie epidemii nikt nie chce już łatać dziur kadrowych.

- Lekarze wyjeżdżają nie tylko za godnymi warunkami płacy i pracy, ale w poszukiwaniu szacunku, którego nie dostaną od polskich rządzących - mówią lekarze.

Złe warunki pracy i niskie płace zniechęcają lekarzy

Do sytuacji zawieszania i zamykania oddziałów szpitalnych odniósł się w rozmowie z Medonet Artur Drobniak, Wiceprezes Naczelnej Rady Lekarskiej. Jego zdaniem, główne przyczyny dramatycznej sytuacji są dwie.

Wieloletnie zaniedbania w kształceniu zawodowym spowodowały dziurę pokoleniową. Obecnie pracujące grupy zawodów medycznych starzeją się, a młodzi nie kwapią się do pracy. Obecnie spośród wszystkich zawodowo czynnych lekarzy aż 12 proc. stanowią lekarze po 70. roku życia.

Poza tym, to, co boli medyków, to stale pogarszające się warunki pracy i niskie płace, które zmuszają czynnych zawodowo specjalistów do odejścia do sektora usług komercyjnych lub emigracji zarobkowej. Lekarze muszą dziś liczyc się ze zwiększającą się ilością świadczeń zdrowotnych przypadającą na jednego lekarza oraz narastającymi obciążeniami biurokratycznymi.

Zatrważające dane publikuje OECD. Według najnowszego raportu, procent Polaków zatrudnionych w sektorze opieki zdrowotnej w 2000 i 2017 r. jest taki sam i wynosi 6 proc. Dla porównania, w innych państwach OECD stale się zwiększał i obecnie osiąga poziom 15 proc.

Trudno nie odnieść więc wrażenia, że w Polsce inwestycje w opiekę medyczną stanowią dla coraz to kolejnych rządzących zbędny koszt, a nie konieczne minimum.

W których specjalizacjach jest najgorzej?

Sytuacja jest uzależniona od regionu, ale widać pewne ogólne tendencje. Wyraźnie zauważalne są braki w ciężkich specjalizacjach zabiegowych, takich jak chirurgia, ginekologia czy medycyna ratunkowa. Młodzi lekarze wybierają specjalizacje lepiej płatne i mniej obciążające pod względem prawnym.

Dramatyczna sytuacja jest także w psychiatrii dziecięcej, gdzie brakuje wykwalifikowanych specjalistów.

Jak zauważa dr Drobniak, jednym z pomysłów mogłoby być przekształcenie części szpitali w placówki opiekuńczo-lecznicze i przeniesienie tzw. zabiegów jednodniowych do wykonywania nie na oddziałach szpitalnych, a w ambulatorium.

Duży potencjał lekarz widzi także w podstawowej opiece zdrowotnej. Zwraca on uwagę na fakt, że placówki te mogłyby prowadzić pacjentów z najbardziej powszechnymi chorobami przewlekłymi, np. cukrzycą, przynajmniej w okresie stabilizacji choroby.

Nieprzychylny raport NIL

W raporcie Naczelnej Izby Lekarskiej publikowanym przez Medonet możemy przeczytać, że w Polsce na 1000 mieszkańców przypada 2,4 lekarza, co daje nam jedno z ostatnich miejsc w krajach OECD. Co może martwić to to, że w ciągu 17 lat niewiele się w tej kwestii zmieniło.

Raport w sposób negatywny przedstawia także odsetek osób pracujących w naszym kraju w służbie zdrowia. To zaledwie 6 proc, przy 10-15 proc. w Europie Zachodniej.

Ponadto, w opracowaniu zawarto informacje dotyczące wynagrodzeń medyków. Obecnie stanowią one 1,3 średniej krajowej i ma być podniesione do 1.31.

Dla porównania, w Hiszpanii wynagrodzenie lekarza specjalisty wynosi 2.4 średniej krajowej, na Węgrzech 2.5, a w Niemczech aż 3.5-5.4 w zależności od sektora.

Jeśli obecne tempo wzrostu liczby lekarzy utrzyma się to pożądaną dla polskiej populacji ilość medyków uzyskamy za 30-35 lat!

Lista placówek z poszczególnych województw

 • Oddziały szpitalne zawieszone w woj. kujawsko-pomorskim:

 1. Oddział Ginekologiczno - Położniczy - Powiatowy Szpital w Aleksandrowie Kujawskim, do 15 września,

 2. Oddziału Pediatryczny - Położniczy Powiatowy Szpital w Aleksandrowie Kujawskim, do 15 września.

Oddziały szpitalne zawieszone - wnioski w trakcie procedowania:

 1. Oddział Leczenia Udarów Mózgu – Wojewódzki Szpital Zespolony im. L. Rydygiera w Toruniu, do 15 listopada,

 2. Oddział Neurologiczny - Wojewódzki Szpital Zespolony im. L. Rydygiera w Toruniu, do 16 grudnia,

 3. Oddział Udarowy – Regionalny Szpital specjalistyczny im. dr Wł. Biegańskiego w Grudziądzu, do 17grudnia,

 4. Oddział Udarowy – Szpital Wielospecjalistyczny im. dr L. Błażka w Inowrocławiu, do 31 sierpnia,

 5. Oddział Chorób Wewnętrznych i Nefrologii - Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. bł. ks. Jerzego Popiełuszki we Włocławku, do 30 września,

 6. Oddziału Neurologii – Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. bł. ks. Jerzego Popiełuszki we Włocławku, do 30 września.

 • Zawieszone oddziały w województwie lubelskim:

 1. Oddział Pediatrii – Zamojski Szpital Niepubliczny Sp. z o.o., do 30 września,

 2. Oddział Pediatryczny – Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Międzyrzecu Podlaskim, do 31 sierpnia,

 3. Oddział Dziecięcy – Samodzielny Publiczny Zespół Opieki Zdrowotnej we Włodawie, do 12 grudnia.

 • Czasowe zaprzestanie działalności leczniczej oddziałów w województwie lubuskim:

 1. Oddział Ginekologiczno-Położniczo-Noworodkowy Rooming-in - NZOZ Szpital im. prof. Zbigniewa Religi w Słubicach Sp. z o.o., do 14 listopada,

 2. Oddział Pediatryczny - SP ZOZ w Sulęcinie, do 31 sierpnia.

 • Na Mazowszu wyłączone z działalności są trzy oddziały szpitalne, wojewoda nie informuje jednak, w jakich konkretnie szpitalach.

 • Zawieszone oddziały w województwie opolskim:

 1. Oddział Ginekologiczno-Położniczy - Szpital powiatowy w Namysłowie,

 2. Oddział Noworodkowy - Szpital powiatowy w Namysłowie,

 3. Oddział Dziecięcy - Szpital powiatowy w Namysłowie.

 • Zawieszone oddziały w województwie podkarpackim:

 1. Oddział Pediatryczny – Samodzielny Publiczny Zespół Opieki Zdrowotnej w Sanoku, do 30 września,

 2. Oddział Obserwacyjno-Zakaźny i Chorób Wątroby – Zespół Opieki Zdrowotnej w Dębicy, od lipca,

 3. Oddział Chirurgiczny – Samodzielny Publiczny Zespół Opieki Zdrowotnej w Nowej Dębie, do 12 sierpnia.

 • Zawieszone oddziały w województwie pomorskim:

 1. Oddział Pediatryczny  – Szpital Pucki Sp. z o.o., do 30 listopada,

 2. Oddział Położniczo-Ginekologiczny – Szpital Pucki Sp. z o.o., do 30 listopada,

 3. Oddział Neonatologiczny – Szpital Pucki Sp. z o.o., do 30 listopada,

 4. Oddział Pediatryczny – ZDROWIE Sp. z o.o. w Kwidzynie, do 31 października,

 5. Oddział Chirurgii Dziecięcej – Szpitale Pomorskie sp. z. o.o. (jednostka w Gdyni), do 31 sierpnia,

 6. Oddział Otolaryngologiczny – Szpitale Pomorskie sp. z. o.o. (jednostka w Wejherowie), do 31 grudnia,

 7. Oddział Chorób Wewnętrznych – Powiatowe Centrum Zdrowia sp. Z o.o. w Kartuzach, do 15 sierpnia

 • Zawieszone oddziały szpitalne w województwie śląskim:

 1. Oddział Laryngologii - Wojewódzki Szpital Specjalistyczny Nr 2 w Jastrzębiu-Zdroju, do 31 sierpnia,

 2. Oddział Pediatryczny - Zespół Zakładów Opieki Zdrowotnej w Cieszynie, do 31 sierpnia,

 3. Oddział Gastroenterologii Ogólnej i Onkologicznej z Pododdziałem Chorób Wewnętrznych - WSS im. NMP w Częstochowie, do 30 listopada,

 4. Oddział Otolaryngologii Dziecięcej - SPZOZ WSS Nr 3 w Rybniku, do 31 października,

 5. Oddział Pediatryczny - SPZOZ WSS nr 3 w Rybniku, do 31 sierpnia,

 6. Oddziału Chorób Wewnętrznych - II Sosnowiecki Szpital Miejski Sp. z o.o. w Sosnowcu, do 20 września,

 7. Oddział Onkologiczny, Izba Przyjęć, Oddział Chirurgii Onkologicznej, Blok Operacyjny - Specjalistyczny Szpital Onkologiczny NU-MED Sp. z o. o. w Częstochowie, od 1 lipca,

 8. Oddział Otolaryngologii - SPZOZ Wojewódzki Szpital Specjalistyczny Nr 3 w Rybniku, do 31 sierpnia,

 9. Oddział Neonatologii - Szpital Wielospecjalistyczny w Jaworznie, do 10 października,

 10. Oddział Rehabilitacji - Szpital Wielospecjalistyczny w Jaworznie, do 10 października,

 11. Oddział Ginekologiczno-Położniczego - Szpital Wielospecjalistyczny w Jaworznie, do 10 października,

 12. Oddział Chorób Wewnętrznych I z Pododdziałem Nefrologii - SPZOZ WSS nr 3 w Rybniku, do 31 sierpnia.

Oddziały zawieszone - sprawy w toku:

 1. Oddział Psychiatryczny - SPZOZ Szpital Psychiatryczny w Toszku, do 31 października,

 2. Oddział Psychiatrii i Psychoterapii GCM im. prof. Leszka Gieca - ŚUM w Katowicach, do 31 sierpnia,

 3. Oddział Otolaryngologii - ZOZ w Świętochłowicach Sp. z o.o., od 7 lipca,

 4. Oddział VIII internistyczny - SPZOZ Szpital Psychiatryczny w Toszku, do 31 sierpnia,

 5. Oddział Internistyczny - Szpital św. Józefa Sp. z o. o w Mikołowie, do 31 października,

 6. Oddział Dziecięcy - Powiatowy Zespół Zakładów Opieki Zdrowotnej w Czeladzi, do 31 października.

 • Oddziały zawieszone w woj. warmińsko-mazurskim:

 1. Oddział Neurologiczny z pododdziałem udarowym, pododdział udarowy Oddziału Neurologicznego - Wojewódzki Szpital Zespolony w Elblągu, do 30 września,

 2. Oddział Chorób Wewnętrznych - Szpital Powiatowy sp z o. o. w Pasłęku, do 31 sierpnia,

 3. Oddział Pediatryczny z pododdziałem endokrynologicznym - Szpital Miejski Św. Jana Pawła II w Elblągu, do 5 września,

 4. Oddział Położniczo-Ginekologiczny z pododdziałem neonatologicznym - Szpital Miejski Św. Jana Pawła II w Elblągu, do 31 października,

 5. Oddział Neurologiczny z pododdziałem udarowym - I Wojskowy Szpital Kliniczny z polikliniką Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Lublinie - filia w Ełku, do 30 listopada, 

 6. Oddział Chorób Wewnętrznych - Szpital Powiatowy w Kętrzynie, do 31 sierpnia,

 7. Oddział Chorób Wewnętrznych - Zespół Opieki Zdrowotnej w Lidzbarku Warmińskim, do 31 sierpnia, 

 8. Oddział Chirurgiczny - Szpital Powiatowy w Nowym Mieście Lubawskim Sp. z o. o., do 28 lutego 2022 r.

 • Zamknięte oddziały szpitalne w woj. zachodniopomorskim:

1. Oddział Kardiologii i Oddział Intensywnego Nadzoru Kardiologicznego – Szpitale Polskie S.A. z siedzibą w Katowicach, do 31 sierpnia,

2. Oddział Chirurgii Naczyniowej – Szpital Wojewódzki im. M. Kopernika w Koszalinie, do 10 października,

3. Oddział Dermatologii – Szpital Wojewódzki im. M. Kopernika w Koszalinie, do 10 października,

4. Oddział Wenerologii – Szpital Wojewódzki im. M. Kopernika w Koszalinie, do 10 października,

5. Oddział Chorób Wewnętrznych – SP ZOZ MSWiA w Koszalinie, do 31 sierpnia,

6. Oddział Chirurgii Ogólnej – Szpital Powiatowy w Pyrzycach, do do 31 sierpnia.

Pamiętasz największe afery PiS? Przy siódmym pytaniu trudno uwierzyć, że politycy mogą być aż tak bezczelni

Pytanie 1 z 7

Ile Jacek Sasin wydał z publicznych pieniędzy na wybory kopertowe, które się nie odbyły?

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Jeżeli chcesz się podzielić informacjami ze swojego regionu, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@goniec.pl

Źródło: medonet.pl


Ada Rymaszewska

Jestem absolwentką dziennikarstwa i medioznawstwa na Uniwersytecie Warszawskim, a obecnie studiuję politologię. Interesuję się polityką, lubię być na bieżąco z wydarzeniami z kraju i ze świata. W przeszłości byłam redaktorem portalu Kontakt24, odbyłam także praktyki w portalu biznesowym b2-biznes.pl, dla którego pisałam artykuły oraz staż w telewizji informacyjnej TVN24, gdzie zajmowałam się nagrywaniem krótkich materiałów.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@goniec.pl

Podobne artykuły

koronawirus

Wiadomości

Prof. Krzysztof Tomasiewicz: "To początek czwartej fali, która potrwa przynajmniej dwa miesiące"

Czytaj więcej >
Monika Bawaj

Wiadomości

Tarnowskie Góry: Zaginęła 15-letnia Monika Bawaj. Policja prosi o pomoc

Czytaj więcej >
Dariusz Ś.

Wiadomości

Radny Nowoczesnej znęcał się nad żoną. Nie pójdzie do więzienia

Czytaj więcej >
policja

Wiadomości

Kontrowersyjny projekt zmian kar dla pijanych kierowców. W grze konfiskata pojazdu

Czytaj więcej >
Andrzej Duda

Wiadomości

Prezydent: rząd chciał, żeby stan wyjątkowy trwał trzy miesiące

Czytaj więcej >

Wiadomości

Poznań: Pomimo reanimacji zmarł 2,5-latek, który wypadł z okna

Czytaj więcej >