Goniec.pl
zrzut ekranu, Youtube/PortaleMedyczne/Prezydent.pl

zrzut ekranu, Youtube/PortaleMedyczne/Prezydent.pl

Ewa Minge ubierała Pierwsze Damy. Porównała pracę z Jolantą Kwaśniewską i Marią Kaczyńską

30 Sierpnia 2022

Autor tekstu:

Kacper Kulpicki

Ewa Minge dbała o kreacje gwiazd polskiej kinematografii oraz popularnych modelek. Mało kto wie jednak, że rudowłosa projektantka ma za sobą lata pracy z żonami polityków. Były to najważniejsze wówczas kobiety w Polsce, czyli Pierwsze Damy – Jolanta Kwaśniewska i Maria Kaczyńska. Obie Panie różnił styl i temperament. Jak pracę z nimi wspomina Ewa Minge i która z dam według niej była bardziej skora do modowych eksperymentów?

Ewa Minge – kim jest?

Ewa Minge z domu Butkiewicz urodziła się w 1967 roku w Szczecinku. Mająca tatarskie geny projektantka ukończyła studia na kierunkach kulturoznawstwo i historia sztuki. Od 1994 roku zajmuje się modą.

niebieski tekst goniec.pl na białym tle

Ewa Minge pokazała grób swojej mamy. Pojawiły się krytyczne komentarze

CZYTAJ DALEJ

Tworzy luksusowe ubrania i akcesoria, które sprzedaje w swojej autorskiej linii „Eva Minge”. Kolekcje nie obejmują jedynie kreacji wieczorowych, ale także biznesowe, sportowe, koktajlowe i haute couture. Polka miała okazję zaprezentować swoje projekty na pokazach mody w Mediolanie, Berlinie, Moskwie, Wiedniu, Madrycie, Rzymie, a także podczas tygodni mody w Paryżu (od 2008 r.) i Nowym Jorku (od 2010 r.).

Ewa Minge została projektantką Jolanty Kwaśniewskiej

Jolanta Kwaśniewska uzyskała tytuł Pierwszej Damy wskutek wygranej Aleksandra Kwaśniewskiego w wyborach prezydenckich w 1995 roku, a w roli najważniejszej kobiety w państwie zastąpiła Danutę Wałęsę (żonę poprzedniego prezydenta).

Swoją funkcję pełniła aż przez dziesięć lat. W tym czasie dała się poznać jako kobieta, która nie dawała się zaskoczyć modowym trendom. Jej udane stylizacje były szeroko komentowane w ówczesnej prasie, a Jolanta Kwaśniewska stała się swoistym wzorem do naśladowania dla wielu Polek.

Jedną z projektantek, która była współodpowiedzialna za sukces żony Aleksandra Kwaśniewskiego, była Ewa Minge. To ona przygotowywała całą garderobę prezydentowej. W rozmowie z „Faktem” uchyliła rąbka tajemnicy i opowiedziała, jak wyglądała jej praca w Pałacu Prezydenckim.

- Te osiem lat pracy z Jolantą Kwaśniewską wspominam bardzo dobrze. To było niesamowite doświadczenie — mówiła.

Właścicielka pracowni w Pszczewie zdradziła, że możliwość poznania świata dyplomacji charakteryzującego się stonowaną elegancją była dla mniej niezwykle ważną lekcją. Czy udało jej się na dłuższą metę znaleźć płaszczyznę porozumienia z Jolantą Kwaśniewską?

- Jola doskonale wiedziała, czego chce, ale była też otwarta na świat mody. Jednocześnie była bardzo świadoma tego, jak wygląda, jaką ma figurę. Byłam też odpowiedzialna za garnitury, ubrania bardziej oficjalne. To było niesamowite doświadczenie i miłe, bo Jola zbierała zawsze świetne recenzje, również za granicą, za swoje stroje – wyjaśniła Minge w „Fakcie”.

Cierpiący niegdyś na tzw. „chorobę filipińską” Aleksander Kwaśniewski po dwóch kadencjach przestał pełnić rolę zwierzchnika sił zbrojnych RP. W związku z tym przygoda Jolanty Kwaśniewskiej i Ewy Minge zakończyła się.

Ewa Minge wspomina Marię Kaczyńską

Projektantka nie pozostała jednak długo bez pracy. Została polecona Marii Kaczyńskiej, która w 2005 roku zamieszkała pod warszawskim „żyrandolem” w wyniku sukcesu swojego męża, Lecha. Pokonał on Donalda Tuska i uzyskał 54,05% głosów Polaków.

Czy i tym razem współpraca nowej Pierwszej Damy z projektantką układała się pomyślnie? Okazuje się, że tak. Ewie Minge udało się zyskać uznanie i modowy respekt również w oczach żony jednego z „tych, którzy ukradli księżyc”. Która z pracodawczyń byłą według Minge odważniejsza w doborze modowych stylizacji?

- To była niesamowicie ciepła i skromna osoba. Jeżeli jednak porównam ją z Jolantą, z pewnością pani Maria była mniej świadoma mody. Maria chciała być mniej widoczna, chciała, by jej kreacje nie wybijały się na pierwszy plan. Bardzo żałuję, że naszą pracę przerwała jej tragiczna śmierć, bo to była wielka przyjemność móc z nią rozmawiać i się z nią spotykać – wspominała w „Fakcie”.

Warto odnotować, że Ewa Minge do garderoby Agaty Kornhauser-Dudy już nie weszła. Czy usługi projektantki przydałyby się urzędującej Pierwszej Damie?

/fot. TRICOLORS/East News

ZOBACZ ZNIEWALAJĄCA KREACJĘ JOLANTY KWAŚNIEWSKIEJ

Jolanta Kwaśniewska na gali "Osobowości i Sukcesy 2022"

Zobacz galerię >

Artykuły polecane przez Goniec.pl:

Tagi:

Kacper KulpickiAutor

Redaktor portalu Goniec.pl. Pochodzę z Podkarpacia. Dzięki odpowiedniemu dystansowi (nie tylko w odległości) mam zdroworozsądkowe i niestereotypowe spojrzenie na to, co dzieje się na warszawskich salonach. Potrafię patrzeć na Gwiazdy w sposób życzliwy, acz przenikliwy. Doświadczenie copywriterskie pozwala mi we właściwych słowach ująć to, co ciekawi naszych czytelników. W wolnych chwilach oddaję się kulinarnym wojażom i pisaniu recenzji z podkarpackich restauracji.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: kacper.kulpicki@goniec.pl

Podobne artykuły

Marta Kaczyńska

Gwiazdy

Marta Kaczyńska w dzieciństwie przeżyła koszmar. Wiemy, co się stało

Czytaj więcej >
Małgorzata Rozenek straciła pracę w TVN. Fot. Kapif

Gwiazdy

Małgorzata Rozenek straciła pracę w programie TVN. Zaskakujące informacje

Czytaj więcej >
Maciej Mędrzycki z Milionerów nie żyje. Fot. kadr z programu Milionerzy, prod. TVN, wyd. 2022 r., Player

Gwiazdy

"Milionerzy". Uczestnik polskiej edycji zmarł w wieku 39 lat. W programie usłyszał pytanie o milion

Czytaj więcej >
"The Voice Senior" w okrojonym składzie. Kogo zabraknie w show? Fot. Kapif

Gwiazdy

Uczestnik "The Voice Senior" musiał zrezygnować. Rafał Brzozowski przekazał smutne wieści

Czytaj więcej >
Córka reprezentantka Francji była najpiękniejszą dziewczynką świata. Jak teraz wygląda? Fot. Facebook @thylaneblondeau

Gwiazdy

Thylane Blondeau uznano "najpiękniejszą dziewczynkę świata". Dziś ma 21 lat i zaskakuje wyglądem

Czytaj więcej >
świeca pixabay.com

Gwiazdy

Nie żyje George Ross Robertson. Był gwiazdą "Akademii Policyjnej"

Czytaj więcej >