Goniec.pl
rzad obrady

Piotr Molecki/East News

Europarlament przyjął rezolucję w sprawie praworządności i wolności mediów w Polsce

16 Września 2021

Autor tekstu:

Irmina Jach

Udostępnij:

Parlament Europejski przyjął rezolucję w sprawie praworządności w Polsce. 502 europosłów głosowało za, 149 było przeciw, a 36 wstrzymało się od głosu. Ogłoszono, że Europarlament "jest głęboko zaniepokojony dalszym pogarszaniem się sytuacji w zakresie wolności mediów w Polsce".

Parlamentarzyści wezwali Polskę do "pełnego wdrożenia zalecenia Rady Europy z 13 kwietnia 2016 roku w sprawie ochrony dziennikarstwa" i ubolewali "nad brakiem postępów i nad pogorszeniem się stanu praworządności w Polsce od czasu przyjęcia rezolucji z 17 września 2020 roku". To jednak nie koniec problematycznych kwestii.

wiadomości TVP

"Wiadomości" oskarżają TVN o "antymięsny lobbing". Kuriozalny materiał w TVP

CZYTAJ DALEJ

Europarlament podjął kluczową decyzję

Parlament Europejski wyraził "głębokie zaniepokojenie atakami na prawa kobiet w Polsce, zwłaszcza regresem w dziedzinie zdrowia seksualnego i reprodukcyjnego kobiet po wyroku nielegalnego »Trybunału Konstytucyjnego«".

Rezolucja zawiera między innymi krytykę uchwalonego przez Sejm projektu tak zwanej ustawy medialnej, który jest określany w dokumencie Parlamentu Europejskiego jako "próba uciszenia krytycznych treści i bezpośredni atak na pluralizm mediów".

Pozostała część artykułu pod materiałem wideo

Dyskusja na temat wolności mediów i stanie praworządności w Polsce odbyła się w Parlamencie Europejskim wczoraj. Podczas spotkania wypowiedziała się między innymi wiceszefowa Komisji Europejskiej Vera Jourova.

- Byłam w Polsce dwa tygodnie temu i przypomniałam polskim władzom, że potrzebujemy silnej Polski w Unii. Strategia Polski w kwestii repolonizacji mediów jest sprzeczna z unijnymi wartościami. Działania Polski w kwestii wymiaru sprawiedliwości podminowują sytuację - mówiła polityk.

Vera Jourova przypomniała również, że Komisja Europejska poprosiła Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej o nałożenie na Polskę kar finansowych. Jak zaznaczyła: "KE będzie z determinacją działać na rzecz niezawisłości sądów".

- W ramach działań następczych 20 lipca komisarz Reynders wysłał pismo do Polski z prośbą o udzielenie informacji dotyczących zgodności z przepisami. Otrzymaliśmy wówczas odpowiedź ze strony Polski 16 sierpnia. Niestety odpowiedź Polski nie była satysfakcjonująca i w związku z tym dwa orzeczenia Trybunału dotyczące niezależności sędziów nie zostały w pełni wdrożone w Polsce - zaznaczyła wiceszefowa KE.

Mateusz Morawiecki wezwany do działania

Wniosek popierany przez frakcje Europejskiej Partii Ludowej, socjaldemokratów, liberałów, Zielonych i Lewicę wzywa Komisję Europejską do "skutecznego stosowania postępowań w sprawie uchybienia zobowiązaniom państwa członkowskiego".

Parlament Europejski oczekuje również, że premier Mateusz Morawiecki wycofa złożony w Trybunale Konstytucyjnym wniosek o zbadanie konstytucyjności niektórych części traktatów Unii Europejskiej. Rezolucja dotyka tematów wolności mediów w Polsce oraz nadrzędności prawa UE nad prawem krajowym.

Jesteś mądrzejszy od 5-klasisty? 10 pytań z podstawówki, na których wyłoży się większość dorosłych

Pytanie 1 z 10

Który przypadek odpowiada na pytania "komu? czemu?"

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Jeżeli chcesz się podzielić informacjami ze swojego regionu, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@goniec.pl

Źródło: Onet

Irmina JachAutor

Jestem absolwentką filologii polskiej. Przez ostatnie lata pracowałam jako specjalista ds. marketingu. W wolnym czasie czytam książki. Najchętniej sięgam po literaturę faktu. Interesuję się także tematyką kryminalną i polskim himalaizmem.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: irmina.jach@goniec.pl

Podobne artykuły

Kaczyński i Orban

Wiadomości

W sobotę spotkanie Jarosława Kaczyńskiego z politykami europejskimi

Czytaj więcej >
straż pożarna

Wiadomości

Kołobrzeg: Zatrucie tlenkiem węgla. Ewakuowano 12 osób

Czytaj więcej >
JOHN MACDOUGALL/AFP/East News

Wiadomości

"Panowie, czy ja śnię?". Premier krytycznie wypowiedział się o TVP

Czytaj więcej >
mandat

Wiadomości

Od stycznia wchodzi w życie nowy taryfikator mandatów

Czytaj więcej >

Wiadomości

Projekt "Stop Aborcji" został odrzucony. Pod projektem ustawy legalizacji aborcji udało się zebrać ponad 86 tys. podpisów

Czytaj więcej >
cmentarz

Wiadomości

3 grudnia dniem covidowej żałoby narodowej

Czytaj więcej >