Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Fakty > Europarlament przyjął rezolucję w sprawie praworządności i wolności mediów w Polsce
Irmina Jach
Irmina Jach 16.09.2021 17:01

Europarlament przyjął rezolucję w sprawie praworządności i wolności mediów w Polsce

niebieski tekst goniec.pl na białym tle
Piotr Molecki/East News

Parlament Europejski przyjął rezolucję w sprawie praworządności w Polsce. 502 europosłów głosowało za, 149 było przeciw, a 36 wstrzymało się od głosu. Ogłoszono, że Europarlament "jest głęboko zaniepokojony dalszym pogarszaniem się sytuacji w zakresie wolności mediów w Polsce".

Parlamentarzyści wezwali Polskę do "pełnego wdrożenia zalecenia Rady Europy z 13 kwietnia 2016 roku w sprawie ochrony dziennikarstwa" i ubolewali "nad brakiem postępów i nad pogorszeniem się stanu praworządności w Polsce od czasu przyjęcia rezolucji z 17 września 2020 roku". To jednak nie koniec problematycznych kwestii.

Europarlament podjął kluczową decyzję

Parlament Europejski wyraził "głębokie zaniepokojenie atakami na prawa kobiet w Polsce, zwłaszcza regresem w dziedzinie zdrowia seksualnego i reprodukcyjnego kobiet po wyroku nielegalnego »Trybunału Konstytucyjnego«".

Rezolucja zawiera między innymi krytykę uchwalonego przez Sejm projektu tak zwanej ustawy medialnej, który jest określany w dokumencie Parlamentu Europejskiego jako "próba uciszenia krytycznych treści i bezpośredni atak na pluralizm mediów".

Pozostała część artykułu pod materiałem wideo

Dyskusja na temat wolności mediów i stanie praworządności w Polsce odbyła się w Parlamencie Europejskim wczoraj. Podczas spotkania wypowiedziała się między innymi wiceszefowa Komisji Europejskiej Vera Jourova.

- Byłam w Polsce dwa tygodnie temu i przypomniałam polskim władzom, że potrzebujemy silnej Polski w Unii. Strategia Polski w kwestii repolonizacji mediów jest sprzeczna z unijnymi wartościami. Działania Polski w kwestii wymiaru sprawiedliwości podminowują sytuację - mówiła polityk.

Vera Jourova przypomniała również, że Komisja Europejska poprosiła Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej o nałożenie na Polskę kar finansowych. Jak zaznaczyła: "KE będzie z determinacją działać na rzecz niezawisłości sądów".

- W ramach działań następczych 20 lipca komisarz Reynders wysłał pismo do Polski z prośbą o udzielenie informacji dotyczących zgodności z przepisami. Otrzymaliśmy wówczas odpowiedź ze strony Polski 16 sierpnia. Niestety odpowiedź Polski nie była satysfakcjonująca i w związku z tym dwa orzeczenia Trybunału dotyczące niezależności sędziów nie zostały w pełni wdrożone w Polsce - zaznaczyła wiceszefowa KE.

Mateusz Morawiecki wezwany do działania

Wniosek popierany przez frakcje Europejskiej Partii Ludowej, socjaldemokratów, liberałów, Zielonych i Lewicę wzywa Komisję Europejską do "skutecznego stosowania postępowań w sprawie uchybienia zobowiązaniom państwa członkowskiego".

Parlament Europejski oczekuje również, że premier Mateusz Morawiecki wycofa złożony w Trybunale Konstytucyjnym wniosek o zbadanie konstytucyjności niektórych części traktatów Unii Europejskiej. Rezolucja dotyka tematów wolności mediów w Polsce oraz nadrzędności prawa UE nad prawem krajowym.

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Jeżeli chcesz się podzielić informacjami ze swojego regionu, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@goniec.pl

Źródło: Onet

Tagi: Rząd