Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Finanse > Emerytura "Mama 4 plus". Jakie kryteria trzeba spełniać by otrzymać świadczenie?
Ada Rymaszewska
Ada Rymaszewska 09.12.2021 14:24

Emerytura "Mama 4 plus". Jakie kryteria trzeba spełniać by otrzymać świadczenie?

pieniądze
Marek BAZAK/East News

Emerytura "Mama 4 plus" zwana emeryturą matczyną to świadczenie uzupełniające, które adresowane jest do wielodzietnych rodziców. Sprawdź, jakie warunki trzeba spełniać, by je otrzymać i jak złożyć wniosek o przyznanie dodatku.

Od 1 marca 2019 roku można ubiegać się o rodzicielskie świadczenie uzupełniające. Ma ono zapewnić niezbędne środki utrzymania osobom, które zrezygnowały z zatrudnienia by wychować dzieci lub z tego powodu w ogóle go nie podjęły.

Nowe regulacje stanowią, że osoby, które wychowały co najmniej 4 dzieci i nie mają niezbędnych do utrzymania się środków, mają prawo do otrzymania świadczenia. To gest państwa w kierunku przede wszystkim wielodzietnych kobiet, ale nie tylko. O tym, kto może ubiegać się o dodatek do emerytury przeczytać można poniżej.

Dodatek do emerytury tylko dla wybranych

Dodatek do emerytury za urodzenie więcej niż trójki dzieci, czyli tzw. "Mama 4 plus" to finansowane z budżetu państwa, nieskładkowe świadczenie dla osób, które poświęciły się wychowywaniu dzieci i dlatego nie mają prawa do standardowej emerytury lub takowa jest niższa od najniższej emerytura.

Dalszy ciąg artykułu pod materiałem wideo

Wniosek o takie świadczenie możesz złożyć, jeśli nie masz dochodu zapewniającego niezbędne środki utrzymania i jesteś:

  • matką, ukończyłaś 60 lat oraz urodziłaś i wychowałaś lub tylko wychowałaś co najmniej 4 dzieci,

  • ojcem, ukończyłeś 65 lat oraz wychowałeś co najmniej 4 dzieci, ponieważ matka dzieci zmarła, porzuciła je lub przez długi czas ich nie wychowywała.

Warunek urodzenia i wychowania lub wychowania dzieci dotyczy dzieci własnych, dzieci współmałżonka, dzieci przysposobionych lub dzieci przyjętych na wychowanie w ramach rodziny zastępczej, z wyjątkiem rodziny zastępczej zawodowej.

Ponadto, musisz mieszkać w Polsce i mieć tutaj tzw. ośrodek interesów życiowych przez co najmniej 10 lat, a także mieć polskie obywatelstwo, zalegalizowany pobyt w Polsce lub obywatelstwo jednego z państw członkowskich Unii Europejskiej albo państw członkowskich Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (EFTA) i mieć prawo pobytu lub prawo stałego pobytu w Polsce.

Jeśli jesteś ojcem i ubiegasz się rodzicielskie świadczenie uzupełniające, w oświadczeniu musisz wskazać datę zgonu matki dzieci albo datę porzucenia przez nią dzieci albo zaprzestania ich wychowywania przez długi okres i potwierdzić to dokumentami. Uzyskanie prawa do świadczenia nie zależy od tego, czy wcześniej opłacałeś składki na ubezpieczenia społeczne.

Konieczny wniosek o przyznanie świadczenia

Dodatek jest wypłacany przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych i to ta instytucja rozpatruje wniosek o jego otrzymanie. Pieniądze nie przysługują nikomu z automatu, konieczne jest więc złożenie odpowiednich dokumentów o ponowne ustalenie wysokości świadczenia emerytalno-rentowego (druk ZUS-ER-WPS-O2).

Druk oświadczenia łatwo możesz znaleźć w salach obsługi klientów we wszystkich placówkach ZUS oraz na www.zus.pl.

Do wniosku należy dołączyć:

  • akty urodzenia dzieci lub orzeczenia sądu o powierzeniu sprawowania pieczy zastępczej,

  • informację o numerach PESEL dzieci,

  • oświadczenie o sytuacji osobistej, rodzinnej, majątkowej i materialnej,

  • inne dokumenty, które mogą mieć wpływ na przyznanie świadczenia.

Wypłata świadczenia przysługuje od pierwszego dnia miesiąca, w którym wydano decyzję, nie wcześniej niż od dnia osiągnięcia wieku emerytalnego.

Ile pieniędzy otrzymasz?

Od 1 marca 2021 r. wartość świadczenia wynosi 1250,88 zł, ale jest co roku waloryzowana. W pełnym wymiarze "Mama 4 plus" przysługuje jedynie osobom, które w ogóle nie mają przyznanej renty czy emerytury.

W przypadku osób pobierających emeryturę lub rentę w wysokości niższej niż najniższa emerytura, kwota dodatku do emerytury będzie równa różnicy pomiędzy najniższą emeryturą a wysokością pobieranej emerytury albo renty.

Co ważne, jeśli prezes ZUS przyznał Ci rodzicielskie świadczenie uzupełniające, masz obowiązek powiadomić ZUS o wszelkich zmianach, które mają wpływ na prawo do tego świadczenia i jego wysokość.

Oznacza to, że musisz powiadomić instytucję, jeśli np. podejmiesz zatrudnienie, osiągniesz dodatkowy dochód lub uzyskasz prawo do innego świadczenia.

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Jeżeli chcesz się podzielić informacjami ze swojego regionu, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@goniec.pl

Źródło: Onet, ZUS