Wybuchł wulkan Cumbre Vieja
19 września bieżącego roku doszło do erupcji wulkanu Cumbre Vieja na wyspie La Palma na Wyspach Kanaryjskich. Jak się okazuje, nie tylko mieszkańcy archipelagu muszą mierzyć się ze skutkami zjawiska. Niebezpieczna chmura dwutlenku siarki napływa nad Europę, dotrze również do Polski. Mogą wystąpić kwaśne deszcze.
Prof. Bogdan Chojnicki z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu w rozmowie z Wirtualną Polską potwierdza, że chmura nadciąga nad kraj. Aby wystąpiły kwaśne deszcze, ważna jest wysokość wyrzucania pyłu - wysoka skutkuje opadami, aktualnie jest teraz dość niska. Niewykluczone jednak, że spadną szkodliwe opady, ale należy pamiętać, że odczuwalne konsekwencje możemy poczuć wtedy, gdy są długotrwałe. Trzeba uważnie śledzić sytuację na Wyspach Kanaryjskich.
Erupcja wulkanu spowodowała ogromne zniszczenia
Aktywność wulkanu nadal nie osłabła, a co więcej, wzrasta. Wcześniej eksperci spodziewali się dość szybkiego wyciszenia Cumbre Vieja. Mieszkańcy wyspy La Palma na Wyspach Kanaryjskich zmagają się z konsekwencjami erupcji.
Lawa niszczy wszystko na swojej drodze - pola, drogi i budynki. Jak podają "Łowcy Burz Paweł i Marta Błaszkowscy", opierając się na medialnych doniesieniach, ponad 450 budynków zostało częściowo lub całkowicie zniszczonych, zagrożone są plantacje bananów, ewakuowano też 7 tysięcy osób.
Pozostała część artykułu pod materiałem wideo
Nad Polskę zmierza chmura dwutlenku siarki
Wyrzut dwutlenku siarki przez wulkan grozi m.in. kwaśnymi deszczami, które powodują zakwaszenie gleby i skażenie wody pitnej. Opady szkodzą również samochodom i elementom blaszanym.
Chmura znad Wysp Kanaryjskich obejmie m.in. Maroko, Francję, Niemcy, Włochy, Czechy, Słowację, Serbię, Grecję, a nawet Danię. Dziś w nocy dotrze także nad południowo-zachodnią Polskę, a w kolejnych dniach nawet do Arktyki.
W niedzielę chmura obejmie połowę naszego kraju, głównie zachód, południe oraz część centralnej Polski. Czy jest się czego obawiać? Nad Polską mogą pojawić się, choć nie muszą, kwaśne deszcze, jednak będą one dość słabe. Stężenie dwutlenku siarki, według wyliczeń ekspertów, ma być pięciokrotnie niższe niż na Wyspach Kanaryjskich.
Należy też pamiętać, że wulkan nadal pozostaje aktywny. Nie wiadomo, czy w najbliższych dniach lub tygodniach czekają nas kolejne wyrzuty lawy, a tym samym zagrożenie dla środowiska naturalnego.
Fot. windy.com
Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:
-
Zachodniopomorskie: Ksiądz Edward M. z Mielęcina został odwołany? Wierni cieszą się ze zwycięstwa
-
Wadowice: Atak na biuro poselskie Beaty Szydło. Sprawcy próbowali wyrwać tablicę ze ściany
Jeżeli chcesz się podzielić informacjami ze swojego regionu, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@goniec. pl
Źródło: Łowcy Burz Paweł i Marta Błaszkowscy, Wirtualna Polska