Dziecko podróżuje w ten sposób? Grozi mu utrata zdrowia, a nawet życia
W ostatnim czasie sporą popularnością cieszą się ekologiczne środki transportu, które pozwalają zmniejszyć zanieczyszczenia powietrza. Jak się okazuje, nie wszystkie z nich są w pełni bezpieczne. Szczególnie narażone mogą być małe dzieci. Naukowcy nie mają najmniejszych wątpliwości.
Przesiadka z wygodnych, aczkolwiek szkodzących środowisku samochodów na ekologiczne pojazdy, to współczesna rzeczywistość. Szczególną estymą cieszą się rowery, które oprócz zerowej emisyjności oferują polepszenie naszej kondycji, a co za tym idzie zdrowia. Jak się okazuje, nie wszyscy mogą w bezpieczny sposób korzystać z tego środka transportu.
Do zaskakującego wniosku doszli naukowcy z Uniwersytetu w Surrey, którzy opublikowali interesujący artykuł w piśmie "Journal of Hazardous Materials Advances". Odnosił się on do podróżowania najmłodszych użytkowników ruchu w ekologiczny sposób.
Okazuje się, że chcąc był w pełni "eko" , a co za tym idzie, podwożąc dziecko do przedszkola lub żłobka w przyczepce rowerowej, narażamy je na bardzo poważne zagrożenie.
Chodzi o wdychanie niezwykle szkodliwych substancji. Mogą zagrażać one zarówno zdrowiu, jak i życiu naszych pociech.
Z badań opublikowanych w wyżej wspomnianym piśmie wynika, że w czasie przejazdu trasą do przedszkola lub żłobka w godzinach szczytu, stężenie zanieczyszczeń jest aż o 14 proc. wyższe w przyczepce niż na wysokości rowerzysty. Zwyżkę można zaobserwować również w godzinach popołudniowych i wynosi aż 18 procent.
Nie trzeba przekonywać, że te substancje są bardzo szkodliwe dla ludzkiego organizmu, szczególnie dla tych najmłodszych.
Według badań do najbardziej zanieczyszczonych punktów można zaliczyć skrzyżowania i miejsca postoju na światłach.
Statystyki nie kłamią. Rodzice są załamani.
Jak się okazuje, zanieczyszczenia powietrza to jedna z najczęstszych przyczyn śmiertelności dzieci do 5. roku życia. Według danych przytoczonych w artykule rokrocznie z tego powodu umiera blisko 500 tysięcy dzieci.
Istnieje sposób na zmniejszenie ryzyka?
Wiele firm rekomenduje specjalne zasłonki na przyczepki, które skutecznie redukują liczbę niebezpiecznych substancji. Wyniki przeprowadzonych badań były zaskakujące. Okazało się, że ten niepozory dodatek charakteryzuje się niezwykłą skutecznością. Zmniejszył ilość szkodliwych substancji nawet o 50 procent.
Wyniki badań przedstawione przez naukowców powinny wpłynąć również na polskich rodziców, którzy nie zdają sobie sprawy, że jakość powietrza w naszym kraju uległa pogorszeniu. Wiele z naszych miast okupuje czołowe lokaty w rankingach najbardziej zanieczyszczonych metropolii świata.
Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:
-
Częstochowa: zaginęły matka i córka. Policja szuka konkretnego kierowcy
-
Prezydent Ukrainy ewakuuje się z rodziną z Kijowa? "Nie ma mowy"
-
Eksplozja w polskim mieście. Słup dymu widoczny z 20 kilometrów
Jeżeli chcesz się podzielić informacjami z Twojego regionu, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@goniec.pl
Źródło: Moto.pl