Goniec.pl Fakty Dwulatka trafiła do szpitala, wcześniej bawiła się w parku. Powodem barszcz Sosnowskiego, publikujemy mapę jego występowania
(zdj. ilustracyjne) ARKADIUSZ ZIOLEK/East News; mapa.barszcz.edu.pl

Dwulatka trafiła do szpitala, wcześniej bawiła się w parku. Powodem barszcz Sosnowskiego, publikujemy mapę jego występowania

7 czerwca 2022
Autor tekstu: Agata Jaroszewska

Wraca ogromne niebezpieczeństwo związane z poparzeniem barszczem Sosnowskiego. Roślina rośnie nie tylko w Polsce, czego dowodem jest historia dwuletniej Elli. Płacz, ból i ogromne pęcherze od poparzenia na rękach. Rodzice natychmiast ruszyli do lekarza. Gdzie rośnie barszcz Sosnowskiego? Publikujemy mapę.

W przeszłości sprowadzono go do Polski, by służył jako pasza dla zwierząt, ale barszcz Sosnowskiego bardzo szybko stał się corocznym zagrożeniem . Wywołuje poparzenia II i I stopnia .

Barszcz Sosnowskiego bardzo łatwo się rozsiewa i spotkać go można nie tylko na łąkach i w lasach, ale również w parkach miejskich i nad popularnymi jeziorami . Mała Ella padła jedną z ofiar niebezpiecznej rośliny . Rodzice alarmują o uwagę i jako przykład podają historię swojej dwuletniej córki.

Dwulatka poparzona barszczem Sosnowskiego, trafiła do szpitala

Rodzice, Philip Ryan i Suzanne Carlin , byli przerażeni, kiedy zobaczyli swoją córkę Elli całą we łzach . Uwagę przykuwały również ślady po poparzeniu na dłoniach dziecka . Na rękach dwulatki szybko zaczęły pojawiać się pęcherze .

Nie było chwili do stracenia. Bawiące się wcześniej w parku Burn Valley Park w Hartlepool w Anglii dziecko trafiło do szpitala . Pomoc lekarzy była potrzebna w trybie pilnym.

Na miejscu lekarze zdecydowali, iż konieczne jest rozcięcie pęcherzy na drobnych rękach dwulatki. Dodatkowo usunęli Elli martwy naskórek i nałożyli opatrunek . Zagadką pozostała przyczyna wystąpienia tak szerokich obrażeń u dwulatki.

Philip Ryan i Suzanne Carlin, rodzice małej Elli, przypomnieli sobie o jej wcześniejszej zabawie w parku . Szybko ustalono, iż w parku Burn Valley Park w Hartlepool rośnie... barszcz Sosnowskiego . Poparzenie wywoływane przez tę roślinę w przypadku dzieci może zakończyć nawet śmiercią.

- Bardzo ważne jest, aby ludzie o tym wiedzieli. Nie chcę, żeby ktoś przechodził przez to, przez co przechodzimy. Nasza córeczka cierpi z tego powodu. To dla niej straszne - apelują teraz rodzice w rozmowie z metro.co.uk.

Ostrzeżenie dotyczy również Polski. Barszcz Sosnowskiego co roku stanowi ogromne zagrożenie . Roślina właśnie zaczęła kwitnąć. Publikujemy aktualną mapę jego występowania .

Uwaga na barszcz Sosnowskiego [mapa]

Pochodząca z Kaukazu roślina jest silnie inwazyjna. Barszcz Sosnowskiego jest objęty prawnym zakazem uprawy, rozmnażania i sprzedaży na terenie Polski . Niemniej po przywiezieniu jej do kraju zaczęła samoistnie się rozsiewać.

Każdy może zgłosić występowanie barszczu Sosnowskiego w swojej okolicy. Na stronie mapa.barszcz.edu.pl prowadzony jest indeks występowania tego zagrożenia. Dostarczone informacje są później sprawdzane.

Obecnie barszcz Sosnowskiego odnotowywany jest w całej Polsce. Ogromna ilość zgłoszeń dotyczy województw pomorskiego i zachodniopolskiego, Mazowsza oraz Małopolski .

Mapa występowania barszczu Sosnowskiego (stan na 06.06.2022 r.)
Mapa występowania barszczu Sosnowskiego

Źródło: mapa.barszcz.edu.pl

Co roku z powodu poparzeń wywołanych barszczem Sosnowskiego do szpitali trafiają setki osób . Aby odnieść poważne obrażenia, nie trzeba nawet dotknąć rośliny . Kiedy wzrastają temperatury, substancje obecne w barszczu Sosnowskiego wydostają się i osadzają na skórze osoby przechodzącej obok .

Jak rozpoznać barszcz Sosnowskiego? Łodyga osiąga od 1 do 4 metrów wysokości przy średnicy do 10 cm . Liście są skrętoległe , pierzastodzielne o średnicy do 150 cm . Najbardziej charakterystyczne są jednak kwiaty barszczu Sosnowskiego . Są gęste i zebrane w gęsty baldachim, który osiąga średnicę nawet do 50 cm.

Artykuły polecane przez Goniec.pl:

Źródło: goniec.pl, dziendobry.tvn

Obserwuj nas w
autor
Agata Jaroszewska

Redaktorka portalu Goniec.pl. Studiowałam na Uniwersytecie Warszawskim oraz w Szkole Głównej Służby Pożarniczej. Interesuję się głównie problemami społecznymi oraz zagadnieniami związanymi z kulturą. W swojej pracy skupiam się na nagłaśnianiu ważnych i istotnych spraw w skali lokalnej, a do opisywanych spraw zawsze podchodzę bezstronnie. Moją pasją jest etnologia, szczególnie kwestie związane z kulturowym uwarunkowaniem społeczeństwa oraz dawne wierzenia. Szczególną uwagę przywiązuję do historii mówionej, gdzie nie ma jedynej i słusznej wersji wydarzeń historycznych. Przez trzy lata prowadziłam badania etnograficzne na terenie Ukrainy. Na Huculszczyźnie rozmawiałam ze świadkami historii na temat ich wspomnień o szkołach prowadzonych przez Polaków, czy prześladowaniu grekokatolików w czasie delegalizacji tego Kościoła na tamtejszych terenach.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@goniec.pl
wiadomości fakty społeczeństwo telewizja finanse rozrywka sport