Duże zmiany w polskim kościele. Prymas wszystko ujawnił
W rozmowie z Katolicką Agencją Informacyjną prymas Polski abp Wojciech Polak podzielił się swoimi spostrzeżeniami dotyczącymi uchwalonego w 2021 r. dokumentu wprowadzającego zmiany w formacji kapłańskiej. Jak podkreślił duchowny, w ich przeprowadzeniu przeszkadzają pojawiające się problemy natury mentalnej, jednak kapłan pozostaje dobrej myśli.
Nowy dokument w Kościele
Wspomniany dokument nosi tytuł “Ratio institutionis sacerdotalis pro Polonia” i wprowadza zmiany w formacji kapłańskiej. Jednym z jego zasadniczych ustępów jest reforma zakładająca zmianę systemu wychowawczego w seminariach. Jak jednak podkreślił prymas, zmiany przebiegają niezwykle wolno i wymagają sporo czasu na ich wdrożenie, co ma być spowodowane m.in. rozległością przyjętych przez dokument postanowień.
- Program ten dotyka całości życia człowieka powołanego , mówi zatem zarówno o duszpasterstwie powołaniowym, o procesie formacyjnym, łącznie ze studiami teologiczno-filozoficznymi, jak również kreśli podstawowe zręby w tzw. formacji stałej prezbiterów - tłumaczył abp Polak.
"Pewną trudność stanowi mentalność"
W swojej wypowiedzi prymas zwrócił również uwagę, iż pewną trudność w sprawniejszym przeprowadzeniu reform stanowi “dotychczasowa mentalność” oraz nawyki wychowawców seminaryjnych.
- Jako księża jesteśmy przyzwyczajeni do pewnego schematu, według którego byliśmy do tej pory formowani , natomiast dokument ten proponuje przeobrażenia paradygmatów formacyjnych - komentował duchowny, który odniósł się do zadań, jakie stawia współczesny świat młodym klerykom.
Przyszłość Kościoła
Choć prymas nie wskazywał, jakie założenia przyjmuje dokument, by uczynić z młodych kleryków dobrymi kapłanami, ani też sam nie wskazał, jakie jego zdaniem cechy decydują o tym, by spełniać ten warunek, to podkreślił, iż nowi księża winni przez całe życie być “w drodze z Jezusem na podstawach wiary i nawracania się”.
- Myślę, że szansą tego nowego dokumentu jest właśnie takie ujęcie , że dotyczy całego życia kapłańskiego, a nie tylko pewnego segmentu - tłumaczył kapłan - Każdy ma ożywiać wiarę i nawracać się na każdym etapie życia - dodawał.
Jak podkreślił dodatkowo prymas, jednym z ważniejszych założeń owego dokumentu jest maksymalne zaangażowanie księży w życie publiczne. Nowe zapisy przewidują bowiem pełną pedagogizację oraz obecność duchownych w szczególności wśród młodzieży. - Nie wyobrażam sobie dzisiaj np. pielgrzymki maturzystów bez kleryków - wyjaśniał prymas.
Śledź najnowsze newsy na Twitterze Gońca: https://twitter.com/GoniecPL
Źródło: o2.pl