Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Fakty > Duda właśnie podpisał ustawę. Będą kontrolować dowody
Mateusz Sidorek
Mateusz Sidorek 15.10.2021 19:38

Duda właśnie podpisał ustawę. Będą kontrolować dowody

niebieski tekst goniec.pl na białym tle
East News Piotr Molecki

W środę 13 października prezydent Rzeczypospolitej Polskiej podpisał dwie ustawy. Z końcem grudnia wejdą nowe przepisy dotyczące Straży Granicznej oraz Pawa lotniczego. Kandydaci na pracowników w służbach będą szczegółowo kontrolowani przez urzędników, zanim ostatecznie zostaną zatrudnieni. Zmianę w procesie rekrutacji potwierdził już Andrzej Duda.

Prezydent RP podpisał ustawę z 17 września 2021 roku, która dotyczy Prawa lotniczego oraz Straży Granicznej. Po oficjalnym zatwierdzeniu aktu prawnego przez Andrzeja Dudę urzędnicy zmieni się sposób rekrutacji kandydatów na pracowników służb. Od 31 grudnia br. urzędnicy będą szczegółowo sprawdzali ich przeszłość przed zatrudnieniem. Zapowiedziano uważne prześwietlanie dowodów osobistych.

Podpisana przez prezydenta RP ustawa dotyczy osób, które aspirowały do pracy w straży granicznej oraz na lotnisku. Urzędnicy będą sprawdzali przeszłość kandydatów, którzy będą chcieli wykonywać zadania związane z ochroną lotnictwa cywilnego oraz dostępem do strefy zastrzeżonej lotniska. Zmiana przepisów ma wzmocnić środki ochrony.

Ustawa podpisana przez prezydenta zmienia tryb kontroli

Informacja o podpisaniu ustaw pojawiła się na oficjalnej stronie prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. Z komunikatu udostępnionego w mediach wynika, że urzędnicy będą sprawdzali dokumenty tożsamości przyszłych pracowników służb. Przekazano, że szczególny nacisk będzie położony na przeszłość kandydatów. Dlatego będą prześwietlani pod kątem wykroczeń na terenie Polski i poza nią.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Podczas kontroli urzędnicy skupią się dokładnie na działalności sprzed pięciu ostatnich lat kandydatów, sprawdzając między innymi informacje z rejestrów karnych oraz historię zatrudnienia. Weryfikowane będzie również kształcenie kandydatów. Kontrola przeszłości pracowników będzie przeprowadzana co 12 miesięcy.

– Standardowe sprawdzenie przeszłości będzie obejmowało ustalenie tożsamości osoby podlegającej sprawdzeniu na podstawie dokumentu potwierdzającego tożsamość, uzyskanie od osoby podlegającej sprawdzeniu informacji z rejestrów karnych we wszystkich państwach pobytu z ostatnich 5 lat oraz uzyskanie od osoby podlegającej sprawdzeniu informacji o zatrudnieniu, kształceniu i wszystkich przerwach w zatrudnieniu i kształceniu z ostatnich 5 lat – przekazano w komunikacie.

– W ramach rozszerzonego sprawdzenia przeszłości, w zależności od kategorii sprawdzanej osoby, podmiot przeprowadzający rozszerzone sprawdzenie przeszłości, bądź Prezes Urzędu Lotnictwa Cywilnego na wniosek tego podmiotu, będą obligatoryjnie składać wniosek o udzielenie informacji o istnieniu negatywnych przesłanek albo o ich braku do właściwego miejscowo komendanta oddziału Straży Granicznej – czytamy w dokumencie.

Zaznaczono, że w przypadku uzyskania negatywnego wyniku kontroli – zarówno standardowej, jak i rozszerzonej – pracownicy nie otrzymają lub utracą możliwość wykonywanie zadań we wskazanych służbach. Informacja o prawomocnym wyroku kategorii, która została ujęta w ustawie, będzie oznaczała przekreślenia szans na wykonywanie obowiązków.

– Negatywny wynik standardowego oraz rozszerzonego sprawdzenia przeszłości uniemożliwiać będzie wykonywanie zadań, w związku z którymi sprawdzenie było przeprowadzone. Osoba sprawdzana otrzyma negatywny wynik, jeżeli z informacji z rejestrów karnych we wszystkich państwach pobytu z ostatnich 5 lat wynika, że została skazana prawomocnym wyrokiem w związku z popełnionym umyślnie przestępstwem wymienionym ustawie i górna granica ustawowego zagrożenia karą pozbawienia wolności za to przestępstwo wynosi co najmniej 3 lata – dodano.

Podpisana przez Andrzeja Dudę ustawa wejdzie w życie 31 grudnia br. Prezydent RP podpisał też ustawę z 17 września 2021 roku o ratyfikacji Europejskiej Konwencji o ochronie dziedzictwa audiowizualnego, która została sporządzona w Strasburgu dnia 8 listopada 2001 roku.

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Jeżeli chcesz się podzielić informacjami ze swojego regionu, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@goniec.pl

Źródło: Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej