Goniec.pl Wiadomości Dramatyczny wzrost cen pochówku i kremacji. Podwyżki o nawet 1200 złotych
Pixabay/carolynabooth

Dramatyczny wzrost cen pochówku i kremacji. Podwyżki o nawet 1200 złotych

16 stycznia 2022
Autor tekstu: Ada Rymaszewska

Dramatyczna sytuacji branży funeralnej w Polsce. Przedsiębiorcy pogrzebowi biją na alarm. Średni wzrost cen usług w skali kraju to już 20 procent, a może być jeszcze drożej. Wszystko przez galopującą inflację i drożyznę, które dotykają nas na każdym kroku.

Dane przedstawione przez Polską Izbę Branży Pogrzebowej nie napawają optymizmem. Przez pandemię bilans zgonów w naszym kraju w 2021 roku był o ponad 40 tysięcy większy niż jeszcze rok wcześniej. Wraz ze wzrostem liczby zmarłych wzrosły także koszty pogrzebu, a zasiłek przyznawany przez państwo od lat się nie zmienia.

Jak wylicza "Dziennik Gazeta Prawna", wkrótce za bardzo skromny pogrzeb zapłacimy nawet 8 tysięcy złotych. W związku z tym przedsiębiorcy alarmują, że nadszedł czas, gdy oni także odczuwają wzrost cen i nie mogą dłużej pozostawać obojętni na to, co dzieje się na rynku.

Koszt drewna i gazu mocno w górę

Jak wyjaśnia prezes PIBP Robert Czyżak, w ostatnich dniach w skali kraju ceny usług pogrzebowych wzrosły o dramatyczne 20 procent. - Przeliczając to na złotówki, wyjdzie nam uśredniona podwyżka w skali kraju na poziomie 800-1200 zł - podkreśla przedsiębiorca.

Pozostała część artykułu pod materiałem wideo

Jeszcze gorzej przedstawia się sytuacja zakładów, które oferują usługę kremacji. Skokowy wzrost cen gazu odbija się oczywiście i na właścicielach firm, i na klientach, którzy załamują ręce i pytają, skąd wziąć pieniądze na godny pochówek bliskiej osoby.

Kolejnym zmartwieniem są ceny drewna, istotne z punktu widzenia producentów trumien. Jak wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego, średnia cena sprzedaży drewna wzrosła przez rok o 16 złotych i osiągnęła poziom 212,26 złotych za metr sześcienny.

- Wszystko stopniowo drożeje. Dużą winę za to ponoszą Lasy Państwowe - mówi "Gazecie Wyborczej" jeden z właścicieli tartaku w powiecie rzeszowskim.

Na te zarzuty odpowiada wywołana do tablicy państwowa jednostka, która z kolei zrzuca odpowiedzialność za wysokie ceny drewna na przedsiębiorców, licytujących w przetargach i podbijających wartość surowca.

- Według mnie to nie do końca wina Lasów Państwowych, a rynku, bo wszystkiego zaczyna brakować. Na razie ceny są wysokie i nie zapowiada się, że spadną. Dużo zależy od rynku zagranicznego, jakie oni będą mieli zapotrzebowanie - wyjaśnia właściciel tartaku w Dubiecku.

Poza tym, wielkim problemem jest także dostępność produktów. Dostawcy wstrzymują obecnie sprzedaż, wiedząc, że za jakiś czas cena wzrośnie i będą mogli uzyskać jeszcze więcej za tę samą ilość drewna.

Ceny na Podkarpaciu szokują

Dramatyczna sytuacja, w jakiej postawieni są Polacy chcący pogrzebać bliskich, dotyczy całej Polski. Tylko na Podkarpaciu ceny poszybowały nawet o 600 złotych w górę. To głównie efekt drożejących paliw, energii i drzewa.

Wbrew pozorom, właściciele firm nie podnoszą wcale cen usługi, co oznacza, że ich przychody wciąż utrzymują się na tym samym poziomie. A przecież pracownikom też trzeba zapłacić, uwzględniając przy tym ogromną inflację.

Wśród przedsiębiorstw funkcjonujących w województwie podkarpackim, można znaleźć też takie, które póki co zdecydowały się podnieść ceny o "skromne" 200 złotych . To na przykład zakład "Hades" z Lubeni czy firma mieszcząca się przy ul. Podkarpackiej w Rzeszowie.

Na stałe ceny można natrafić sporadycznie, np. w jednym z większych zakładów pogrzebowych w stolicy województwa. - Z uwagi na to, że mamy mnóstwo pogrzebów, nie zwiększamy cen - tłumaczy "GW" przedstawiciel zakładu pogrzebowego "KIR".

Już teraz PIBP szacuje, że cena pogrzebu przekracza wysokość zasiłku pogrzebowego o 2-4 tys. złotych. Nieuwzględnione są w tym wszystkim koszty związane z pogrzebem kościelnym, co generuje dodatkowe kwoty. Po uroczystości pozostaje jeszcze opłacić pomnik i grawer, a portfel z każdym wydatkiem coraz bardziej chudnie.

To nie koniec podwyżek

Wiadomo, że podwyżki nie ominą także Miejskiego Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej w Rzeszowie, choć to dopiero w drugiej połowie roku.

- Na razie nie zmieniliśmy cen usług świadczonych przez nas: ani pogrzebowych, ani spopielenia zwłok. Mamy podpisaną umowę z PGNiG do końca czerwca i mamy stałą stawkę za gaz. Ale w drugim półroczu będziemy zmuszeni do podwyżek, bo dostajemy propozycje nowych stawek, które - najdelikatniej mówiąc - są mało satysfakcjonujące - mówi Sławomir Progorowicz, prezes MPGK w Rzeszowie.

Jak szacuje przedsiębiorstwo, stawki za gaz mogą urosnąć nawet dwukrotnie. Oczywiście, w koszt kremacji wliczone są również amortyzacja pieca i opłata dla pracownika, ale to paliwo stanowi 50 proc. ceny.

Jak podaje "GW", w Polsce za kremację trzeba zapłacić od 600 do 900 złotych. Wszystko zależy od miasta oraz tego, czy chodzi o dziecko czy osobę dorosłą.

Prezes MPGK w Rzeszowie zapowiada, że wkrótce stare ceny wzrosną o ok. 150 złotych, a kremacja staje się coraz popularniejsza. Średnio dziennie wykonuje się ich nawet 7-8 w Rzeszowie, a w wigilię Bożego Narodzenia i Sylwestra było ich nawet 10.

W związku z tym w debacie publicznej coraz częściej słychać o konieczności podwyższenia zasiłku pogrzebowego, który wynosi zaledwie 4 tys. złotych. Mimo tego, brak jakichkolwiek wiadomości o tym, by poczynione zostały ku temu jakieś prace.

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Jeżeli chcesz się podzielić informacjami z Twojego regionu, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@goniec.pl źródło: DGP, Gazeta Wyborcza

Obserwuj nas w
autor
Ada Rymaszewska

Redaktorka portalu Goniec.pl. Wcześniej pracowałam w redakcjach TVN24, Kontakt24 oraz b2-biznes.pl. Jestem absolwentką dziennikarstwa i medioznawstwa na Uniwersytecie Warszawskim, a obecnie studiuję politologię. Interesuję się polityką, lubię być na bieżąco z wydarzeniami z kraju i ze świata.

 

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@goniec.pl
non-fiction wiadomości finanse technologia zdrowie rozrywka sport