Goniec.pl
ZUS mija termin

Iberion materiały własne

Do 31 maja seniorzy muszą rozliczyć się z ZUS-em

29 Maja 2021

Autor tekstu:

Mateusz Sidorek

Udostępnij:

W związku ze zbliżającym się końcem miesiąca ZUS przypomniał, że nadchodzi termin rozliczenia z urzędem. Z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych muszą rozliczyć się emeryci. W przypadku, w którym pensje okażą się za wysokie, seniorzy będą mieli obniżone emerytury. Warto pamiętać o obowiązku, ponieważ kara za zaniedbanie może wynieść nawet 5 tysięcy złotych.

Tak zwani wcześniejsi emeryci otrzymali przypomnienie, które wydało ZUS. Zakład Ubezpieczeń Społecznych alarmuje, że seniorom zostało już niewiele czasu na to, by rozliczyć się z niedawno uzyskanych przychodów. Polacy powinni potraktować to poważnie, ponieważ zaniechania mogą spotkać się z surową karą.

Emeryci będą musieli rozliczyć się z ZUS-em z przychodów, jakie osiągnęli od 1 marca 2020 roku do 28 lutego 2021 roku. Seniorzy muszą złożyć takie oświadczenie najpóźniej 31 maja, czyli już w najbliższy poniedziałek.

Nadchodzi termin rozliczenia się z ZUS-em

W ostatnim czasie ZUS przekazywał same pozytywne informacje seniorom, które dotyczyły dodatkowych świadczeń emerytalnych. Tym razem jednak Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomniał o obowiązku starszych Polaków.

Do 31 maja seniorzy, którzy korzystają ze świadczeń przedemerytalnych, muszą złożyć informacje o przyjmowanych zarobkach. Przy okazji Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomniał, że wszyscy seniorzy pobierający pieniądze nadal mogą pracować.

[EMBED-243]

Jednak w związku z ich zarobkami ZUS ma prawo do pomniejszenia lub nawet wstrzymania wypłat świadczeń w przypadku rencistów oraz emerytów, których pensja przekracza odgórnie ustalone kwoty.

ZUS ponagla seniorów

Seniorzy powinni pamiętać, że komunikat ZUS-u nie dotyczy wszystkich świadczeniobiorców. Limity obowiązują tak zwanych wcześniejszych emerytów, którzy jeszcze nie osiągneli odpowiedniego wieku – 65 lat dla mężczyzn i 60 dla kobiet.

Jeśli ktoś zarabia nie więcej niż 25 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w roku kalendarzowym poprzedzającym waloryzację, to wypłata z ZUS należy się w pełnej wysokości. Jeżeli natomiast przekroczy on 70 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia, to wówczas ZUS wstrzyma wypłatę – przekazała Iwona Kowalska-Matis, która jest rzeczniczką prasową ZUS na Dolnym Śląsku.

ZUS dopuszcza 1229,60 złotych jako kwotę miesięczną. Jest to 25 procent miesięcznego wynagrodzenia z 2019 roku. Granicą miesięcznej kwoty przychodu jest natomiast 3442,80 złotych, czyli 70 procent miesięcznego wynagrodzenia.

– To, jak szybko wcześniejszy emeryt poinformuje nas o swoich przychodach i ich wysokości, jest bardzo ważne i ma duże znaczenie przy rozliczeniu świadczenia. Jeśli stwierdzimy, że przychód przekroczył dopuszczalne limity, a osoba wzięła zasiłek z ZUS w pełnej wysokości, wówczas ustalimy kwotę nienależnie pobranych świadczeń i trzeba będzie je zwrócić wraz z odsetkami – dodała Iwona Kowalska-Matis.

Warto pamiętać, że osoby, które nie zgłoszą zarobków zgodnie z wymaganą ustawą, mogą otrzymać karę wysokości nawet 5000 złotych.

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

  • Krzysztof Ziemiec nie ma zamiaru powrócić do „Wiadomości”

  • Monika Richardson znalazła miłość. Pojawiło się wspólne zdjęcie pary

  • Przemysław Czarnek wydał rozporządzenie dot. zajęć wspomagających

Jeżeli chcesz się podzielić informacjami ze swojego regionu, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@goniec.pl

Źródło: Radio ZET

Podobne artykuły

Kasety: magnetofon

Pieniądze

Wraca moda na kasety magnetofonowe. Niektóre kosztują dziś krocie

Czytaj więcej >
pieniądze rząd planuje

Pieniądze

Rząd planuje podwyżki. Właściciele samochodów zapłacą więcej

Czytaj więcej >
Ratownicy: dramatyczna sytuacja finansowa

Pieniądze

Dramatyczna sytuacja finansowa MOPR. Planują uruchomienie zbiórki, aby mogli dalej funkcjonować

Czytaj więcej >
PIT: termin mija jutro

Pieniądze

Tylko do jutra można rozliczać PIT. Za niewypełnienie obowiązku grozi kara grzywny

Czytaj więcej >
Premier: kwota wolna od podatku niska

Pieniądze

Kwota wolna od podatku mniejsza niż zapowiadano. Rząd zmienił zdanie

Czytaj więcej >
ZUS: protest

Pieniądze

77-letni muzyk protestował pod siedzibą ZUS. Odmówili mu wypłaty emerytury

Czytaj więcej >