Do 31 maja seniorzy muszą rozliczyć się z ZUS-em
Tak zwani wcześniejsi emeryci otrzymali przypomnienie, które wydało ZUS. Zakład Ubezpieczeń Społecznych alarmuje, że seniorom zostało już niewiele czasu na to, by rozliczyć się z niedawno uzyskanych przychodów. Polacy powinni potraktować to poważnie, ponieważ zaniechania mogą spotkać się z surową karą.
Emeryci będą musieli rozliczyć się z ZUS-em z przychodów, jakie osiągnęli od 1 marca 2020 roku do 28 lutego 2021 roku. Seniorzy muszą złożyć takie oświadczenie najpóźniej 31 maja, czyli już w najbliższy poniedziałek.
Nadchodzi termin rozliczenia się z ZUS-em
W ostatnim czasie ZUS przekazywał same pozytywne informacje seniorom, które dotyczyły dodatkowych świadczeń emerytalnych. Tym razem jednak Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomniał o obowiązku starszych Polaków.
Do 31 maja seniorzy, którzy korzystają ze świadczeń przedemerytalnych, muszą złożyć informacje o przyjmowanych zarobkach. Przy okazji Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomniał, że wszyscy seniorzy pobierający pieniądze nadal mogą pracować.
[EMBED-243]
Jednak w związku z ich zarobkami ZUS ma prawo do pomniejszenia lub nawet wstrzymania wypłat świadczeń w przypadku rencistów oraz emerytów, których pensja przekracza odgórnie ustalone kwoty.
ZUS ponagla seniorów
Seniorzy powinni pamiętać, że komunikat ZUS-u nie dotyczy wszystkich świadczeniobiorców. Limity obowiązują tak zwanych wcześniejszych emerytów, którzy jeszcze nie osiągneli odpowiedniego wieku – 65 lat dla mężczyzn i 60 dla kobiet.
– Jeśli ktoś zarabia nie więcej niż 25 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w roku kalendarzowym poprzedzającym waloryzację, to wypłata z ZUS należy się w pełnej wysokości. Jeżeli natomiast przekroczy on 70 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia, to wówczas ZUS wstrzyma wypłatę – przekazała Iwona Kowalska-Matis, która jest rzeczniczką prasową ZUS na Dolnym Śląsku.
ZUS dopuszcza 1229,60 złotych jako kwotę miesięczną. Jest to 25 procent miesięcznego wynagrodzenia z 2019 roku. Granicą miesięcznej kwoty przychodu jest natomiast 3442,80 złotych, czyli 70 procent miesięcznego wynagrodzenia.
– To, jak szybko wcześniejszy emeryt poinformuje nas o swoich przychodach i ich wysokości, jest bardzo ważne i ma duże znaczenie przy rozliczeniu świadczenia. Jeśli stwierdzimy, że przychód przekroczył dopuszczalne limity, a osoba wzięła zasiłek z ZUS w pełnej wysokości, wówczas ustalimy kwotę nienależnie pobranych świadczeń i trzeba będzie je zwrócić wraz z odsetkami – dodała Iwona Kowalska-Matis.
Warto pamiętać, że osoby, które nie zgłoszą zarobków zgodnie z wymaganą ustawą, mogą otrzymać karę wysokości nawet 5000 złotych.
Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:
Monika Richardson znalazła miłość. Pojawiło się wspólne zdjęcie pary
Przemysław Czarnek wydał rozporządzenie dot. zajęć wspomagających
Jeżeli chcesz się podzielić informacjami ze swojego regionu, koniecznie napisz do nas na adres [email protected]
Źródło: Radio ZET