Goniec.pl
Praca

pixabay.com/ree-photos-242387/CC0

Dłuższe urlopy, uregulowanie pracy zdalnej oraz równość płac. Będą zmiany

24 Marca 2021

Autor tekstu:

Oktawian Góral

Udostępnij:

Kompletna reforma kodeksu pracy? Zarówno Parlament Europejski, jak i polski Sejm debatują nad kwestią praw pracowniczych. Unia chce wydłużyć urlopy ojcowskie do 2 miesięcy na terenie wszystkich państw wspólnoty. Polski parlament w swoim proj

Trwają prace nad nowelizacją Kodeksu Pracy. Swoje projekty ma zarówno Parlament Europejski, jak i polski Sejm. Co szykują politycy? Zmiany, jakie są planowane to prawdziwa rewolucja zarówno dla pracowników, jak i pracodawców. Unia chce jednolitego urlopu ojcowskiego na terenie całej wspólnoty, Polacy mówią o równości płac.

Kodeks pracy do reformy

Osoby, które pracują w wymiarze pełnego etatu mają powody do zadowolenia. W kuluarach polskiego parlamentu toczą się rozmowy dotyczące zmian w kodeksie pracy. Jednym z proponowanych rozwiązań jest wydłużenie urlopów wypoczynkowych do 31 dni w skali roku. Obecnie - w zależności od stażu pracy jest to 20 lub 26 dni. 

Jak wskazał w programie eNewsroom Piotr Bocianowski, specjalista i adwokat z zakresu prawa pracy, aktualnie toczą się rozmowy między rządzącymi, związkami zawodowymi i przedsiębiorcami. Ci ostatni nie są zachwyceni z pomysłu wydłużenia urlopów, bowiem będzie to dla nich oznaczało zwiększenie kosztów, jakie będą ponosili na utrzymanie pracownika.

Kodeks pracy wymaga nowelizacji. Pokazała to obecna sytuacja związana z masowym wysyłaniem pracowników na home office. Mimo, że w większości firm rozwiązanie działa dość sprawnie, to jest ono prowizoryczne. Z punktu widzenia polskiego prawa, nie mamy pojęcia pracy zdalnej. Ma to zostać w końcu uregulowane. Tutaj również pojawia się pole do negocjacji. Związki by chciały, aby pracodawcy refundowali pracownikom koszta, jakie muszą ponosić podczas pracy na home office. 

Równa płaca, 2 miesiące urlopu ojcowskiego

- Do Kodeksu pracy ma być również wprowadzona na stałe praca zdalna. Do tego kroku przymusza ustawodawców sytuacja pandemiczna i zmiana kultury pracy w przedsiębiorstwach, które coraz chętniej komunikują się ze swoimi pracownikami zdalnie. - komentuje w Interii mecenas Bocianowski.

Ponadto, jak wskazuje ekspert rozmowy dotyczą między innymi prawnego zrównania płac. Nowa ustawa miałaby wnosić równość płac bez względu na płeć, rasę i orientację seksualną. Plan zmian wskazuje, że kobieta, która ma takie same obowiązki jak jej kolega, nie może zarabiać mniej niż mężczyzna. Jeżeli tak się stanie, będzie mogła ubiegać się o wyrównanie pensji. Działa to też w odwrotnym przypadku - mówi Bocianowski. Zastrzega jednak, że nie wszystkie zmiany, o których się mówi, wejdą w życie.

Z kolei Parlament Europejski chce jednolitego urlopu ojcowskiego we wszystkich krajach wspólnoty. Miałby mieć on wymiar 2 miesięcy, a wszystkie kraje członkowskie musiałyby respektować ustalenia PE. Czy zmiany wejdą w życie? Tego jeszcze nie wiadomo. Będziemy przyglądać się sprawie.

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Źródło: Interia

Podobne artykuły

Piotr Molecki/East News

Pieniądze

Polacy kupują działki budowlane. Zainteresowanie jest kosmiczne

Czytaj więcej >

Pieniądze

Awaria w banku Santander. Pilna reakcja instytucji

Czytaj więcej >
podatek od deszczu

Pieniądze

Lepiej przygotować portfele. Więcej osób zapłaci podatek deszczowy

Czytaj więcej >
Bank

Pieniądze

Awaria w ING Banku Śląskim. Klienci nie mogą dokonywać transakcji

Czytaj więcej >

Pieniądze

Polaków czeka emerytalny dramat. Dzisiejsi 35-40 latkowie dostaną grosze

Czytaj więcej >
Fot. Piotr Molecki/East News, Warszawa, 06.07.2020. Prezydent Andrzej Duda podpisal projekt zmiany Konstytucji RP, dotyczacy zakazu adopcji dzieci przez pary jednoplciowie.

Pieniądze

Posłowie bardzo chcą podwyżek. Liczą na prezydenta

Czytaj więcej >