Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Wiadomości > Dłuższe urlopy, uregulowanie pracy zdalnej oraz równość płac. Będą zmiany
Oktawian Góral
Oktawian Góral 06.05.2021 16:48

Dłuższe urlopy, uregulowanie pracy zdalnej oraz równość płac. Będą zmiany

niebieski tekst goniec.pl na białym tle
pixabay.com/ree-photos-242387/CC0

Trwają prace nad nowelizacją Kodeksu Pracy. Swoje projekty ma zarówno Parlament Europejski, jak i polski Sejm. Co szykują politycy? Zmiany, jakie są planowane to prawdziwa rewolucja zarówno dla pracowników, jak i pracodawców. Unia chce jednolitego urlopu ojcowskiego na terenie całej wspólnoty, Polacy mówią o równości płac.

Kodeks pracy do reformy

Osoby, które pracują w wymiarze pełnego etatu mają powody do zadowolenia. W kuluarach polskiego parlamentu toczą się rozmowy dotyczące zmian w kodeksie pracy. Jednym z proponowanych rozwiązań jest wydłużenie urlopów wypoczynkowych do 31 dni w skali roku. Obecnie - w zależności od stażu pracy jest to 20 lub 26 dni. 

Jak wskazał w programie eNewsroom Piotr Bocianowski, specjalista i adwokat z zakresu prawa pracy, aktualnie toczą się rozmowy między rządzącymi, związkami zawodowymi i przedsiębiorcami. Ci ostatni nie są zachwyceni z pomysłu wydłużenia urlopów, bowiem będzie to dla nich oznaczało zwiększenie kosztów, jakie będą ponosili na utrzymanie pracownika.

Kodeks pracy wymaga nowelizacji. Pokazała to obecna sytuacja związana z masowym wysyłaniem pracowników na home office. Mimo, że w większości firm rozwiązanie działa dość sprawnie, to jest ono prowizoryczne. Z punktu widzenia polskiego prawa, nie mamy pojęcia pracy zdalnej. Ma to zostać w końcu uregulowane. Tutaj również pojawia się pole do negocjacji. Związki by chciały, aby pracodawcy refundowali pracownikom koszta, jakie muszą ponosić podczas pracy na home office. 

Równa płaca, 2 miesiące urlopu ojcowskiego

- Do Kodeksu pracy ma być również wprowadzona na stałe praca zdalna. Do tego kroku przymusza ustawodawców sytuacja pandemiczna i zmiana kultury pracy w przedsiębiorstwach, które coraz chętniej komunikują się ze swoimi pracownikami zdalnie. - komentuje w Interii mecenas Bocianowski.

Ponadto, jak wskazuje ekspert rozmowy dotyczą między innymi prawnego zrównania płac. Nowa ustawa miałaby wnosić równość płac bez względu na płeć, rasę i orientację seksualną. Plan zmian wskazuje, że kobieta, która ma takie same obowiązki jak jej kolega, nie może zarabiać mniej niż mężczyzna. Jeżeli tak się stanie, będzie mogła ubiegać się o wyrównanie pensji. Działa to też w odwrotnym przypadku - mówi Bocianowski. Zastrzega jednak, że nie wszystkie zmiany, o których się mówi, wejdą w życie.

Z kolei Parlament Europejski chce jednolitego urlopu ojcowskiego we wszystkich krajach wspólnoty. Miałby mieć on wymiar 2 miesięcy, a wszystkie kraje członkowskie musiałyby respektować ustalenia PE. Czy zmiany wejdą w życie? Tego jeszcze nie wiadomo. Będziemy przyglądać się sprawie.

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Źródło: Interia

Tagi: Polityka Sejm