Deklaracja CEEB: zbliża się termin końcowy. Kto nie dostarczy dokumentów, ten zapłaci grzywnę
Nie wiesz, co to deklaracja CEEB? Mamy dla ciebie złą wiadomość: trzeba ją złożyć do końca czerwca. Zignorowanie tego obowiązku obarczone jest wizją nałożenia kary. Niektórzy zarządcy budynków wielorodzinnych zrzucają ten obowiązek na lokatorów, a ci o tym nie wiedzą.
Deklaracja CEEB: mija termin składania wymaganego dokumentu na temat źródła ciepła w budynku. Przekazanie tych danych zaczęło być obowiązkowe już rok temu w lipcu, ale wiele osób zechciało dodać swojemu życiu nutkę adrenaliny i postanowiło czekać do ostatnich dni.
Deklarację CEEB należy złożyć do końca czerwca. Rząd i samorządy chcą wiedzieć, czym palisz w piecu i jak ogrzewasz swój dom. Deklaracja dotycząca źródeł ciepła i spalania paliw już teraz nazywana jest niczym innym, jak "rejestrem kopciuchów".
Ostatnie dni na złożenie deklaracji CEEB, lepiej się pośpieszyć
Masz zbędne 500 zł w portfelu i nie wiesz, na co je przeznaczyć? Wystarczy, że nie złożysz deklaracji CEEB do 30 czerwca. Wtedy właściwy urząd może przysłać ci wezwanie do uiszczenia kary za niedopełnienie swoich obowiązków.
- Jak to u nas, wszyscy czekają na ostatnią chwilę i stąd zatory w gminach, a wójtowie i burmistrzowie nie zatrudniali dodatkowych ludzi do obsługi tych wniosków. W niektórych województwach niektórzy obywatele musieli złożyć wnioski na potrzeby lokalnych programów antysmogowych. Być może nie wiedzą, że muszą złożyć podwójną deklarację - powiedział Leszek Świętalski, dyrektor biura Związku Gmin Wiejskich RP, który jest cytowany przez portal prawo.pl.
Gminy mają 6 miesięcy na to, by w przypadku budynków istniejących wprowadzić do systemu dane z deklaracji o źródłach ciepła i spalania paliw. Do zaledwie 30 dni - abstrakcyjnie szybkim terminie dla stereotypowego polskiego urzędu - skraca się czas na wprowadzenie danych w przypadku budynków nowo powstałych, gdzie źródła ciepła zostały uruchomione już po 1 lipca 2021 r.
Polacy udowadniają, że żyją na krawędzi: wpłynęła dopiero połowa deklaracji
Po raz kolejny Polki i Polacy postanowili potwierdzić, że ryzyko to ich drugie imię. Zostało zaledwie 7 dni, a w rejestrze CEEB jest wyjątkowo luźno. Portal prawo.pl podaje, że do 20 czerwca złożono zaledwie 4 mln 874 tys. deklaracji.
Dlaczego "tylko" skoro mówimy o blisko 5 milionach złożonych dokumentów? Powodem jest ogólna liczba deklaracji o źródłach ciepła i spalania paliw, jaka powinna znaleźć się w ewidencji. 4 mln 874 tys. deklaracji, to bowiem... zaledwie około połowa.
Niektórzy mogą się zdziwić, kiedy dostaną wezwanie do zapłaty 500 zł kary grzywny na zasadach ogólnych kodeksu wykroczeń. Po raz kolejny dała o sobie znać polska natura i znana z instytucji publicznych tzw. spychologia. Część zarządców nie ma zamiaru składać deklaracji CEEB i zrzuca ten obowiązek na lokatorów. Problem jest taki, że lokatorzy nie są tego świadomi.
Sprawdź, czy twój zarządca złożył deklarację CEEB. Grzywnę zapłacisz ty
W Olsztynie spora część firm zarządzających wspólnotami mieszkaniowym wskazuje, że to lokatorzy - żyjący w większości w błogiej nieświadomości - mają obowiązek złożenia deklaracji CEEB o źródłach ciepła i spalania paliw do właściwego urzędu.
- Składamy tylko w tych wypadkach, gdy cały budynek ma jedno źródło ciepła, jest podłączony do miejskiej ciepłowni, lub ma wspólną kotłownię na gaz. Gdy każdy lokator ma własne źródło ciepła, np. piec gazowy, to już nie składamy - powiedziała pracownica ZBK II w Olsztynie w rozmowie z PAP.
Efekty tego i braku fundamentalnej komunikacji widać w danych olsztyńskiego ratusza. Oczekiwano, że wpłynie 13,1 tys. deklaracji CEEB, ale do tej pory dotarło zaledwie 4,8 tys. dokumentów. Niewiedza będzie słono kosztować. Lepiej sprawdzić, czy zarządca waszego budynku dopełnił formalności, czy również uważa, że to oczywiste, iż obowiązek złożenia deklaracji CEEB leży po stronie mieszkańców.
Artykuły polecane przez Goniec.pl:
500 plus zamieni się w 700 plus? Wiceminister finansów ujawnił plany rządu
Iga Świątek i jej tajemnica sukcesu. Trenerzy zdradzają szczegóły. "Pozory mylą"
Olga Semeniuk chce, by Jarosław Kaczyński rządził PiS jak najdłużej. Zdobyła się na szczere wyznanie
Źródło: pap, prawo.pl, interia, businessinsider