Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Wiadomości > Czy przed Bożym Narodzeniem trzeba się wyspowiadać? Kodeks prawa kanonicznego mówi jasno
Agata Jaroszewska
Agata Jaroszewska 18.12.2021 14:57

Czy przed Bożym Narodzeniem trzeba się wyspowiadać? Kodeks prawa kanonicznego mówi jasno

Czy przed Bożym Narodzeniem katolik musi się wyspowiadać?
ZOFIA I MAREK BAZAK / EAST NEWS

Adwent dobiega końca i już za kilka dni katolicy obchodzić będą Boże Narodzenie. Każdy wierny powinien jednak czy przed świętowaniem powinien udać się do spowiedzi. Kościelne przepisy są w tej kwestii jednoznaczne.

Czy spowiedź przed Bożym Narodzeniem jest obowiązkowa? Wierni, którzy przygotowują się na święta zaczęli zastanawiać się, czy w nadchodzących dniach muszą odwiedzić księdza siedzącego w konfesjonale.

Przed samym Bożym Narodzeniem papież Franciszek postanowił wprowadzić w Kościele katolickim istotne zmiany. Nie modyfikują jednak one kwestii tego, kiedy katolicy mają obowiązek się wyspowiadać.

Czy przed Bożym Narodzeniem trzeba się wyspowiadać?

Kwestie spowiedzi oraz tego, przed jakimi świętami jest ona obowiązkowa, reguluje Kodeks prawa kanonicznego. Boże Narodzenie nie jest tam jednak wyszczególnione.

- Każdy wierny jest zobowiązany przynajmniej raz w roku spowiadać się ze swoich grzechów - czytamy w Kodeksie.

Ani Boże Narodzenie, ani inne okoliczności w kalendarzu liturgicznym nie zostały ustanowione jako ten moment w roku życia Kościoła, gdy wierny ma obowiązek udać się do spowiedzi. Inną sprawą jest kwestia przyjmowania komunii.

Pozostała część artykułu pod materiałem wideo

Pierwszą komunię można przyjąć tylko będąc czystym od grzechu

O ile kwestia spowiedzi nie została ograniczona poprzez wskazanie, że katolicy muszą odbyć ją przed świętami Bożego Narodzenia, o tyle przyjmowanie komunii świętej, czyli eucharystii zostało już przez Kościół doprecyzowane.

- Każdy wierny po przyjęciu Najświętszej Eucharystii po raz pierwszy ma obowiązek przyjmować ją przynajmniej raz w roku - czytamy w Kodeksie prawa kanonicznego (KPK, kan. 920 §1).

W KPK, kan. 920 §2 uściślono, iż nakaz ten wierny powinien wypełniony w Wielkanoc. Jedynie w przypadku wystąpienia okoliczności, które to uniemożliwiają, zwalniają z przyjęcia eucharystii i przenoszą go na inny okres w roku liturgicznym.

Wiele osób mimo wszystko pojawi się przy konfesjonale

Obowiązujące od 15 grudnia nowe obostrzenia mocno ograniczają ilość wiernych, którzy mogą jednocześnie pojawić się w kościele. Okres adwentu to czas wzmożonego przygotowania do narodzin Jezusa Chrystusa.

Z tego względu mimo braku obowiązku spowiedzi przed Bożym Narodzeniem wiele osób decyduje się na pójście do konfesjonału. Tylko dzięki wyznaniu swoich grzechów wierni mogą przystąpić do komunii. Spowiedź adwentowa również zostania utrudniona ze względu na obostrzenia.

Już wcześniej księża i wierni zastanawiali się, czy ksiądz ma prawo sprawdzić certyfikat szczepień przed wejściem do kościoła. Problemy w diecezjach dotyczą również organizowania spowiedzi.

Tradycyjnie dekanaty pomagały sobie i księża odwiedzali sąsiednie parafie, usprawniając proces spowiedzi. W tym roku w wielu miejscach zdecydowano się na rezygnację z tego rozwiązania. Kuria Diecezjalna w Rzeszowie przekazała, że praktyka ta jest w tym roku niedozwolona.

Proboszczowie mają zorganizować spowiedź w taki sposób, by nie tylko być samowystarczalnymi w obrębie parafii, ale również tak, by nie stworzyć zagrożenia epidemiologicznego dla wiernych.

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Jeżeli chcesz się podzielić informacjami ze swojego regionu, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@goniec.pl

Źródło: goniec.pl, msze.info, gazeta.pl