MZ i GIS ostrzegają Polaków. "Zabezpiecz okna i drzwi, unikaj używania sprzętów elektronicznych"
W ostatnich dniach pogoda często robiła nam niespodzianki - rano dzień witał nas pięknym słońcem, a po południu nadchodziło załamanie i przez region przetaczały się burze i ulewy. Warto pamiętać, że pioruny mogą być niebezpiecznie nie tylko na otwartym terenie, ale także w budynkach. O czym należy pamiętać przebywając w domu podczas burzy?
Burza może być groźna nawet gdy jesteśmy w domu
Koniec czerwca, lipiec oraz sierpień to miesiące, w których burze i nawałnice występują na terenie Polski zdecydowanie najczęściej i zazwyczaj powodują olbrzymie straty. Jednak trzeba pamiętać, że burza może być groźna dla naszego życia nie tylko gdy złapie nas na otwartym terenie lub w górach. Piorun może nas porazić nawet we własnym domu. Czasem wyładowanie atmosferyczne może uderzyć w linię elektryczną i przez instalację elektryczną dotrzeć do naszego domu nawet z odległości kilkuset metrów.
Uderzenie pioruna w dom może spowodować przeciążenie instalacji elektrycznej, a w skrajnych przypadkach może doprowadzić nawet do pożaru domu. Choć nie przed wszystkimi skutkami burzy jesteśmy w stanie się uchronić, to możemy podjąć kilka kroków, które zabezpieczą nas przed tymi najpowszechniejszymi.
Jak zwiększyć bezpieczeństwo we własnym domu podczas burzy? GIS przypomina
W czasie intensywnej burzy, warto podjąć kilka prostych działań zabezpieczających dom przed skutkami wyładowań. Główny Inspektorat Sanitarny opublikował na swoim Twitterze kilka prostych wskazówek o których warto pamiętać szczególnie w tym burzowym okresie.
Zamknij okna i drzwi - wprawdzie bardzo rzadko, ale zdarza się, że piorun wpada do pomieszczenia przez okno. Zamknięte okna i drzwi dodatkowo zabezpieczą wnętrze przed zalaniem.
Trzymaj się z dala od okien - dom to nadal jedno z bezpieczniejszych miejsc do schronienia się przed burzą, ale tylko jeśli będziemy trzymać się z dala od okien - podziwianie świetlnego widowiska zbyt blisko okiennych szyb może się dla nas skończyć tragicznie.
Odłącz urządzenia elektryczne - jeżeli nie masz zainstalowanej ochrony przepięciowej, odłącz z kontaktów wszelkie urządzenia elektryczne – komputer, telewizor, sprzęt audio, pralkę, lodówkę itp. Nie zapominaj również o odłączeniu routera.
Przygotuj latarkę z bateriami - w razie przerw w dostawie prądu, zawsze warto mieć pod ręką przygotowaną latarkę.
Odłącz anteny zewnętrzne - jeśli korzystasz z telewizji satelitarnej albo internetu LTE odłącz je od urządzeń domowych. Od telewizora odepnij też kabel antenowy.
Zabezpiecz parapety - dla bezpieczeństwa przechodniów usuń z okien i balkonów donice z kwiatami i inne przedmioty, które może porwać wiatr.
Pamiętaj o numerach telefonu do odpowiednich służb - jeżeli tylko zauważysz iskrzenie domowej instalacji elektrycznej, popalone przewody lub czujesz swąd, nie zwlekaj i natychmiast powiadom odpowiednie służby.
🌩️ #Burza może być groźna także gdy jesteśmy w domu.
— Główny Inspektorat Sanitarny (@GIS_gov) June 15, 2022
🛡️Jak zadbać o swoje bezpieczeństwo? ⤵️ pic.twitter.com/BsfEEr2yBQ
Artykuły polecane przez Goniec.pl:
Groźne znalezisko na cmentarzu. Podczas kopania dołu odkryto 26 pocisków artyleryjskich
"Te kraje przestaną istnieć". Rosjanie ostro odpowiedzieli na słowa Radosława Sikorskiego
O której procesja w Boże Ciało 2022? Gdzie oglądać? Lista procesji i program TV
Źródło: goniec.pl