Co ze studniówkami? MEiN wydało rekomendację
Ministerstwo Edukacji i Nauki zaleca przełożenie na późniejszy termin tych studniówek, które miałyby się odbyć do 27 lutego. Tego dnia uczniowie mają bowiem wrócić do nauki stacjonarnej. Jednak zasady wprowadzone w ubiegłym roku nie pozwalają na organizację imprezy w budynku szkoły.
Pandemia znów może pokrzyżować plany uczniów. W czwartek 27 stycznia padł rekord zakażeń od początku pandemii w Polsce. Jak już informowaliśmy, Ministerstwo Zdrowia odnotowało 57 659 nowych przypadków koronawirusa, choć ostrzega, że to jeszcze nie jest szczyt piątej fali pandemii.
Studniówki a nauka zdalna. Dyrektorzy z obawami o bezpieczeństwo
W poniedziałek wypadało dokładnie 100 dni do matury. Tymczasem pandemia przyspieszyła, a minister edukacji i nauki wysłał uczniów ze szkół ponadpodstawowych i starsze dzieci z podstawówek (klasy V-VIII) na naukę zdalną.
Taka forma nauczania ma obowiązywać od 27 stycznia do 27 lutego. To właśnie tego dnia kończy się ostatnia tura ferii zimowych w Polsce (dla woj. lubelskiego, łódzkiego, podkarpackiego, pomorskiego i śląskiego).
Pozostała część artykułu pod materiałem wideo
Mimo nauki zdalnej i przerwy zimowej wielu maturzystów będzie bawiło się na studniówkach. Dyrektor jednego z łódzkich liceów przyznał w rozmowie z Onetem, że studniówka odbędzie się 4 lutego, choć pojawiły się obawy o kwestie bezpieczeństwa. Jednak dyrektor liczy, że nauka zdalna ograniczy kontakty maturzystów i dzięki temu uda się zmniejszyć ryzyko infekcji w trakcie zabawy.
Obawy o organizację studniówki są uzasadnione. W tym roku jeden z maturzystów z III Liceum Ogólnokształcącego w Łodzi otrzymał pozytywny wynik testu na obecność koronawirusa 4 dni po studniówce. W związku z tym wszystkie najstarsze klasy zostały wysłane na naukę w trybie zdalnym.
Resort zaleca przełożenie studniówek
Głos w sprawie studniówek zabrało również Ministerstwo Edukacji i Nauki. "Ministerstwo Edukacji i Nauki rekomenduje, tam, gdzie przy organizacji studniówki jest jeszcze możliwe zarządzanie zmianą (np. przeniesienie terminu, zaangażowania środków), o ograniczenie do 27 lutego udziału w studniówce", czytamy w komunikacie, który redakcja Onetu otrzymała od rzeczniczki resortu Anny Ostrowskiej.
Z kolei w pozostałych przypadkach MEiN zaleca "wzmocnienie reżimu sanitarnego i bezpiecznej przestrzeni". Dodatkowo rzeczniczka zaapelowała o "odpowiedzialność społeczną", a także o noszenie maseczek i częstą dezynfekcję.
ZOBACZ: Tuż po tym jak Stanowski wyszedł, burmistrz Wielunia odpalił się w ostrym wywiadzie [TYLKO U NAS]
Studniówka w czasie pandemii? Tak, ale nie w szkole
Wytyczne, o których wspomniała rzeczniczka resortu pokrywają się z zaleceniami, które MEiN wydał wspólnie z Głównym Inspektoratem Sanitarnym (GIS) w grudniu 2021 r. W przepisach pojawiły się także ograniczenia dotyczące organizowania studniówek.
Grudniowy pakiet zaleceń zabrania bowiem urządzania studniówki w gmachu liceum czy technikum. Dyrektorzy z Łodzi mają wątpliwości co do tych przepisów, ponieważ formalnie nie jest to akt prawny.
Zmiana terminu studniówki to dość duże wyzwanie dla organizatorów, ponieważ w przypadku najlepszych sal terminy znikają bardzo szybko. W związku z tym w ubiegłym roku niektóre łódzkie ogólniaki poprosiły o dyspensę biskupa i zorganizowały imprezy po Środzie Popielcowej. W zamian musiały odprawić pokutę w postaci np. przekazania jałmużny na dom dziecka.
Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:
Andrzej Duda poparł plany rządu. Prezydent podpisał dwie ustawy, będzie taniej
Kaczyński się wścieknie. Plany prezesa PiS skrytykowane w mocnych słowach
RMF FM: w parku w Białowieży znaleziono zwłoki 22-letniego żołnierza z raną postrzałową głowy
Jeżeli chcesz się podzielić informacjami z Twojego regionu, koniecznie napisz do nas na adres [email protected]
Źródło: onet.pl